Mistr na heřmánek: Tipy a triky, jak ho bezpečně poznat v přírodě

Jak Poznat Heřmánek

Vzhled květu

Květ heřmánku je ve skutečnosti květenstvím, kterému se říká úbor. Ten je tvořen dvěma druhy květů: trubkovitými a jazykovitými. Trubkovité květy jsou žluté a nacházejí se uprostřed úboru, tvoří tak charakteristický žlutý terč. Jazykovité květy jsou bílé a vyrůstají po obvodu úboru, připomínají okvětní lístky. Důležitým rozpoznávacím znakem heřmánku je dutý květní lůžko. Pokud květ rozříznete napříč, uvidíte, že uvnitř žlutého terče je dutina. Heřmánek má také specifickou vůni, která je aromatická a nasládlá. Tato vůně je způsobena obsahem silic, které mají blahodárné účinky na lidské zdraví.

Výška rostliny

Výška rostliny je dalším důležitým faktorem, který vám pomůže odlišit heřmánek pravý od jiných podobných rostlin. Heřmánek pravý dorůstá do výšky 15 až 50 cm. Pokud narazíte na rostlinu, která je výrazně nižší nebo naopak vyšší, pravděpodobně se nejedná o heřmánek pravý. Při určování výšky rostliny berte v úvahu i podmínky, ve kterých roste. V půdách chudých na živiny nebo v zastíněných místech může být heřmánek menší. Naopak v úrodné půdě a na slunném stanovišti může dorůstat do horní hranice své výšky. Pamatujte, že výška rostliny sama o sobě není stoprocentním vodítkem. Pro spolehlivé určení heřmánku pravého je nutné zohlednit i další charakteristické znaky, jako je tvar listů, květů a vůně.

Tvar listů

Listy heřmánku pravého jsou jedním z klíčových znaků, podle kterých ho rozeznáte od ostatních podobných rostlin. Jsou dvakrát až třikrát peřenosečné, což znamená, že jsou dělené na úkrojky, které jsou dále dělené na menší úkrojky. Tyto úkrojky jsou úzké, čárkovité a špičaté. Důležitým rozpoznávacím znakem je také jemné ochlupení listů, které jim dodává lehce našedlý nádech. Při rozemnutí mezi prsty vydávají listy charakteristickou, příjemně aromatickou vůni.

Vůně heřmánku

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak rozpoznat heřmánek pravý, je jeho nezaměnitelná vůně. Při rozemnutí úboru květů mezi prsty ucítíte silnou, sladkou a bylinnou vůni, která je typická právě pro heřmánek pravý. Tato vůně je způsobena obsahem silic, zejména chamazulenu a bisabololu, které mají protizánětlivé a uklidňující účinky. Na rozdíl od něj má heřmánek římský méně výraznou, lehce jablkovou vůni. Jiné podobné rostliny, jako je rmen nebo kopretina, mají odlišnou, často méně příjemnou vůni. Vůně je tedy důležitým vodítkem při sběru heřmánku, ale pro správné určení je nutné zohlednit i další znaky.

Doba květenství

Doba květenství heřmánku je dalším důležitým vodítkem, jak ho bezpečně rozeznat. Heřmánek pravý kvete od května do srpna, s vrcholem kvetení v červnu a červenci. Pokud tedy narazíte na heřmánku podobnou rostlinu mimo toto období, je pravděpodobné, že se jedná o jiný druh. Všímejte si i detailů květů. Heřmánek pravý má drobné bílé květy s kuželovitým, dutým středem. Tento dutý střed je klíčovým rozpoznávacím znakem, kterým se liší od jiných podobných rostlin, například rmenu.

Prostředí výskytu

Heřmánek pravý je rostlina nenáročná a přizpůsobivá, proto ho můžeme nalézt na mnoha místech. Nejčastěji se s ním setkáme na slunných loukách, mezích a pastvinách. Daří se mu na sušších, propustných půdách s dostatkem živin. Často roste i na rumištích, okrajích cest a polí, kde se mu daří díky narušenému povrchu půdy. Heřmánek preferuje teplejší oblasti, ale snese i mírný polostín. Při sběru heřmánku je důležité vybírat lokality vzdálené od silnic a polí, kde by mohl být vystaven znečištění. Vybírejte si raději místa s čistým prostředím, kde si budete jisti, že si domů neodnesete rostliny kontaminované výfukovými plyny nebo pesticidy.

Odlišnosti od rmenu

Heřmánek pravý a rmen rolní jsou si na první pohled podobné, ale existuje několik znaků, podle kterých je bezpečně rozeznáte. V první řadě se zaměřte na vůni. Zatímco heřmánek pravý má typickou, příjemnou a sladce bylinnou vůni, rmen rolní je téměř bez zápachu. Důležitým rozlišovacím znakem je také květní lůžko. Pokud květ rozlomíte, uvidíte, že heřmánek má dutý květní lůžko, zatímco rmen má lůžko plné. Všímejte si i listů. Listy heřmánku jsou jemné, úzké a vícekrát zpeřené, připomínající kopr. Naproti tomu rmen má listy širší, s pilovitým okrajem. Pamatujte, že sbíráme pouze heřmánek pravý, který má léčivé účinky. Rmen rolní je sice neškodný, ale nemá žádné významné léčivé vlastnosti.

Test stlačení květu

Jedním z nejjednodušších, ale překvapivě spolehlivých způsobů, jak rozeznat heřmánek pravý od jeho dvojníků, je takzvaný "test stlačení květu".

Jak poznat heřmánek
Vlastnost Heřmánek pravý Heřmánek římský
Vůně Silná, sladká, jablko připomínající Jemnější, bylinná
Květní lůžko Duté, kuželovité Plné
Lístky Jemné, peřovité Silnější, méně členité

Tento trik využívá odlišné stavby květního lůžka. U heřmánku pravého je lůžko vyplněné a po stlačení se nepropadne.

Naopak, u rostlin jako je rmen nebo heřmánkovec, je lůžko duté a po stlačení se prohne dovnitř.

Pro provedení testu jednoduše uchopte květ mezi palec a ukazováček a jemně stiskněte. Pokud ucítíte odpor a lůžko se nepropadne, s největší pravděpodobností držíte v ruce heřmánek pravý.

V případě, že se lůžko prohne, jedná se o jinou rostlinu.

Tento test není stoprocentní, ale ve většině případů vám pomůže s identifikací heřmánku pravého.

Pro jistotu je vždy dobré zkontrolovat i další znaky, jako je vůně, tvar listů a celkový vzhled rostliny.

Pozor na alergie

Před sběrem bylin v přírodě je vždy důležité vědět, co sbíráme. Platí to i pro heřmánek, který má své jedovaté dvojníky. Alergici by měli být obzvláště opatrní, protože záměna s jinou rostlinou může vyvolat alergickou reakci. Jak tedy poznat pravý heřmánek? Všímejte si především květů. Heřmánek pravý má drobné bílé květy s výrazným žlutým středem. Důležitým rozpoznávacím znakem je dutý květní lůžko. Pokud květ rozříznete podélně, uvidíte, že je uvnitř dutý. Listy heřmánku jsou jemné a peřovitě dělené. Rostlina má také charakteristickou vůni. Pokud si nejste jistí, raději heřmánek kupte v lékárně. Vyhnete se tak riziku záměny a alergické reakce.

Heřmánek pravý poznáte podle charakteristické vůně, kterou uvolňují jeho květy. Stačí je jemně promnout mezi prsty. Dalším znakem je dutý květní lůžko – když květ rozříznete, uvidíte uvnitř dutinu.

Vavřinec Šimek

Využití heřmánku

Heřmánek pravý je známý svými zklidňujícími a protizánětlivými účinky. Pro sběr a užití je ale důležité heřmánek pravý bezpečně rozeznat od jiných, podobných rostlin. Jak na to? Všímejte si detailů. Heřmánek pravý má drobné bílé květy s výrazně žlutým středem. Důležitým znakem je kuželovitě vyklenuté a duté květní lůžko. Po rozetření květů ucítíte charakteristickou, příjemně nasládlou vůni. Heřmánek pravý má široké využití. Připravuje se z něj lahodný a zdravý čaj, který pomáhá při zažívacích potížích, nadýmání a nespavosti. Zevně se používá ve formě obkladů na zklidnění podrážděné pokožky, hojení drobných ran a zánětů. Heřmánkový výluh je také oblíbenou přísadou do koupele, která uvolňuje svaly a navozuje pocit relaxace. Pamatujte, že i bylinky mohou mít nežádoucí účinky, proto je vždy důležité konzultovat jejich užívání s lékařem nebo lékárníkem.

Publikováno: 07. 12. 2024

Kategorie: domov