Státní svátky Rakousko 2024: Naplánujte si dovolenou s naším přehledem!

Státní Svátky Rakousko 2024

Nový rok: Uzavřené obchody

V Rakousku platí během státních svátků zvláštní otevírací doba obchodů. Pokud plánujete nákupy, je dobré se s nimi předem seznámit. Během roku 2024 bude v Rakousku 13 státních svátků.

Nový rok, který připadá na 1. ledna, je jedním z nich. Většina obchodů bude v tento den zavřená. To se týká supermarketů, obchodních center i menších prodejen. Výjimku tvoří pouze čerpací stanice a obchody na letištích a nádražích, které mají obvykle otevřeno i během svátků. Pokud tedy plánujete nákupy na Nový rok, raději si je nechte na jindy.

Tři králové: Tradiční průvody

Tradice Tří králů je v Rakousku, stejně jako v mnoha jiných evropských zemích, hluboce zakořeněná. Každoročně 6. ledna, na svátek Zjevení Páně, který je v Rakousku státním svátkem, se konají po celé zemi průvody Tří králů. Tyto průvody, známé také jako "Sternsinger" (hvězdní zpěváci), jsou krásným a dojemným zvykem. Děti a mládež, oblečení jako tři králové Kašpar, Melichar a Baltazar, chodí od domu k domu, zpívají koledy a žehnají domovům. Nade dveře domů pak píší křídou nápis "20C+M+B+24", což je zkratka latinského "Christus mansionem benedicat" (Kristus ať požehná tomuto domu) a zároveň označení letopočtu. Tříkrálové průvody nejsou jen krásnou tradicí, ale mají i charitativní rozměr. Děti během nich sbírají peníze na pomoc potřebným dětem v různých částech světa. Seznam státních svátků v Rakousku pro rok 2024 tak zahrnuje i tento svátek, který připomíná důležitost solidarity a pomoci bližním.

Velikonoční pondělí: Pozor na davy

Velikonoční pondělí, které v roce 2024 vychází na 1. dubna, je v Rakousku státním svátkem. Pokud plánujete strávit tento den v některém z rakouských měst, počítejte s tím, že se zde budete muset vyrovnat s větší koncentrací lidí. Mnoho obchodů, restaurací a turistických atrakcí bude otevřeno, ale otevírací doba se může lišit od běžných dnů. Doporučujeme si předem ověřit otevírací dobu na webových stránkách nebo přímo na místě. Pokud se chcete vyhnout davům, zvažte návštěvu méně frekventovaných míst, jako jsou parky, zahrady nebo menší obce. Velikonoční pondělí je skvělou příležitostí k poznávání rakouské kultury a tradic.

1. máj: Sváteční atmosféra

1. máj, známý také jako Svátek práce, je v Rakousku dnem plným oslav a tradic. Tento den je zasvěcen oslavě pracujících a boji za jejich práva. V roce 2024 připadá 1. máj na středu, což znamená, že si Rakušané užijí den volna uprostřed pracovního týdne. Tradičně se v tento den konají po celé zemi prvomájové průvody a demonstrace, kterých se účastní odbory, politické strany i široká veřejnost. Hlavní dění se odehrává ve Vídni, kde se na náměstí Rathausplatz scházejí tisíce lidí, aby si vyslechly projevy odborářských předáků a politiků. Atmosféra je sváteční a veselá, v ulicích hraje hudba, prodávají se občerstvení a lidé si užívají volný den s rodinou a přáteli. Pro mnohé Rakušany je 1. máj také příležitostí k výletům do přírody nebo na návštěvu příbuzných.

Nanebevstoupení Páně: Výlety do hor

Nanebevstoupení Páně, slavené letos 9. května, nabízí skvělou příležitost k prodlouženému víkendu v Rakousku. Seznam státních svátků v Rakousku pro rok 2024 slibuje hned několik možností, jak si užít hory i za příznivého počasí. Ať už preferujete pěší turistiku, cyklistiku nebo jen relaxaci u jezera, Rakousko má co nabídnout. Pro ty, kteří hledají výzvu, se nabízí vysokohorské túry v Tyrolských Alpách s dechberoucími výhledy. Milovníci cyklistiky si užijí jízdu po malebných stezkách podél jezer a vinic. A pokud toužíte po klidu a relaxaci, zamiřte k jednomu z mnoha jezer, kde si můžete zaplavat, opalovat se nebo si jen vychutnat klidnou atmosféru. Nezapomeňte ochutnat místní speciality v horských chatách a restauracích. Plánujete-li dovolenou v Rakousku, nezapomeňte zkontrolovat seznam státních svátků v Rakousku pro rok 2024 a naplánujte si svůj výlet s ohledem na ně.

Svatodušní pondělí: Klidnější období

Po víkendu plném oslav a možná i bujarých radovánek přichází Svatodušní pondělí jako vítaná úleva. Zatímco nedělní Svatodušní svátky jsou ve znamení procesí a bohoslužeb, pondělí nabízí prostor pro klidnější aktivity. Většina obchodů a institucí má zavřeno, což vybízí k odpočinku a trávení času s rodinou.

Pro ty, kteří netouží po ruchu velkoměsta, skýtá Svatodušní pondělí ideální příležitost k výletu do přírody. Rakousko se pyšní nádhernými horami, jezery a lesy, které lákají k procházkám, cyklistice nebo pikniku.

Ať už se rozhodnete strávit Svatodušní pondělí jakkoliv, užijte si den volna a načerpejte síly do dalších dnů. Nezapomeňte však, že tento den je především o klidu a pohodě.

Boží Tělo: Slavnostní procesí

V Rakousku je Boží Tělo (Fronleichnam) významným náboženským a státním svátkem, který připadá na 60. den po Velikonocích, což v roce 2024 vychází na čtvrtek 30. května. Tento den je věnován oslavě eucharistie a je spjat s procesími, která procházejí ulicemi měst a vesnic. Slavnostní průvody jsou plné symboliky a náboženské úcty. V čele procesí je nesena monstrance s eucharistií, doprovázená kněžími v bohatě zdobených rouchách, ministranty a věřícími. Lidé se modlí, zpívají náboženské písně a zdobí trasu procesí květinami a stuhami. Boží Tělo je v Rakousku dnem volna, kdy se rodiny scházejí, účastní se bohoslužeb a společně tráví čas. Mnoho obchodů a institucí je uzavřeno.

15. srpen: Mariánské poutě

15. srpen je v Rakousku významným dnem, kdy se slaví Nanebevzetí Panny Marie. Tento den je jedním ze státních svátků v Rakousku a je spjat s mnoha tradicemi a zvyky. Pro věřící má den velký náboženský význam a je spojen s návštěvou mší a procesí. Mnoho Rakušanů vnímá 15. srpen také jako den klidu a příležitost strávit čas s rodinou a blízkými.

V roce 2024 připadá 15. srpen na čtvrtek, což mnohým umožní užít si prodloužený víkend. Pokud plánujete cestu do Rakouska v tomto období, nezapomeňte, že většina obchodů a institucí bude uzavřena. Naopak, restaurace a kavárny budou otevřené a připravené přivítat návštěvníky sváteční atmosférou a nabídkou.

říjen: Národní svátek

Říjen v Rakousku sice nenabízí žádný státní svátek, ale to neznamená, že by byl ochuzen o zajímavé události a tradice. Podzim se v plné kráse projevuje v přírodě, a tak láká k procházkám malebnými horskými stezkami nebo k návštěvě některého z mnoha vinobraní, která se v tomto období konají.

Pokud plánujete návštěvu Rakouska v roce 2024, seznam státních svátků se vám bude hodit. Mezi ty nejvýznamnější patří Nový rok (1. ledna), Velikonoční pondělí (1. dubna), Svátek práce (1. května), Nanebevstoupení Páně (9. května), Svatodušní pondělí (20. května), Corpus Christi (30. května), Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna), Národní svátek Rakouska (26. října), Všech svatých (1. listopadu), a Vánoce (25. a 26. prosince). Ačkoliv říjen žádný státní svátek nepřináší, blízkost Národního svátku Rakouska z konce října se často projevuje v patriotické atmosféře.

listopad: Vzpomínkový den

Listopad v Rakousku je ve znamení vzpomínek a reflexe. Zatímco v České republice si 17. listopadu připomínáme Den boje za svobodu a demokracii, naši rakouští sousedé prožívají v listopadu hned dva významné dny. 1. listopadu slaví svátek Všech svatých (Allerheiligen), den věnovaný památce zesnulých. Rodiny a blízcí navštěvují hroby svých blízkých, zdobí je květinami a zapalují svíčky. Atmosféra je klidná a pietní. Hned den poté, 2. listopadu, následuje Památka zesnulých (Allerseelen). I tento den je zasvěcen vzpomínkám na ty, kteří již nejsou mezi námi.

V roce 2024 tyto dny připadnou na pátek a sobotu, což mnohým umožní prodloužený víkend a čas na tiché rozjímání. Listopadové svátky v Rakousku tak nabízejí prostor pro zamyšlení nad životem a smrtí a připomínají nám důležitost úcty k památce předků.

prosinec: Zavřené obchody

V prosinci se v Rakousku slaví hned několik svátků, které ovlivní otevírací dobu obchodů. Na svátek Neposkvrněného početí Panny Marie, 8. prosince, budou mít obchody zavřeno. Stejně tak tomu bude i na Boží hod vánoční, 25. prosince, a na Štěpána, 26. prosince. Většina obchodů bude mít zavřeno i na Štědrý den, 24. prosince, ačkoliv některé menší obchody a pekárny mohou mít otevřeno dopoledne. Nezapomeňte si proto včas nakoupit vše potřebné, ať vás zavřené obchody nezaskočí.

prosinec: Vánoční trhy

Prosinec v Rakousku je kouzelný. Vánoční atmosféra se line ulicemi měst a vesnic, vůně svařeného vína a pečených kaštanů láká k zastavení u stánků s tradičními vánočními ozdobami a dobrotami. Vánoční trhy v Rakousku jsou zážitkem, na který se nezapomíná. Ať už se rozhodnete pro návštěvu Vídně, Salcburku, Innsbrucku nebo menších měst, čekají vás pohádkové scenérie, bohatý kulturní program a nezapomenutelná atmosféra. Nezapomeňte ochutnat tradiční vánoční punč a perníčky. Nezapomeňte, že 8. prosince slaví Rakušané svátek Neposkvrněného početí Panny Marie, který je v Rakousku státním svátkem. Většina obchodů a institucí bude v tento den uzavřena.

Státní svátky v prosinci 2024 v Rakousku:

8. prosince: Neposkvrněné početí Panny Marie

25. prosince: 1. svátek vánoční

26. prosince: 2. svátek vánoční

prosinec: Rodinná atmosféra

Prosinec v Rakousku dýchá jedinečnou atmosférou. Místní se připravují na Vánoce a s nimi spojené tradice. Na adventních trzích voní svařené víno a pečené kaštany, zatímco se rodiny schází u štědrovečerní večeře. Na rozdíl od České republiky, kde je 24. prosinec štědrým dnem, slaví Rakušané hlavní sváteční den už 25. prosince. Na první svátek vánoční, 25. prosince, a na druhý svátek vánoční, 26. prosince, se obchody a instituce zavírají a většina Rakušanů si užívá volno s rodinou.