Objevte skryté poklady: Bukurešť památky, které musíte vidět!
- Palác Parlamentu: Monumentální symbol moci
- Staré Město: Labyrint uliček a historie
- Athenaeum: Koncertní síň s úchvatným interiérem
- Muzeum rumunské vesnice: Tradice a architektura
- Palác Cotroceni: Rezidence rumunského prezidenta
- Triumfální oblouk: Vítězství a rumunská hrdost
- Park Herăstrău: Oáza klidu v centru města
- Rumunské národní muzeum umění: Od středověku po modernu
- Církev Stavropoleos: Architektonický skvost Starého Města
- Palác CEC: Bývalá banka s impozantní architekturou
- Muzeum historie Židů: Památka na tragickou minulost
- Park Carol: Panoramatické výhledy na město
- Termální lázně Therme București: Relaxace a zábava
Palác Parlamentu: Monumentální symbol moci
Impozantní stavba Paláce Parlamentu v Bukurešti je nepřehlédnutelnou dominantou města a jedním z nejznámějších symbolů Rumunska. Tato kolosální budova, postavená za vlády Nicolae Ceaușesca, je po Pentagonu druhou největší administrativní budovou na světě. Její rozměry jsou ohromující: 270 metrů dlouhá, 240 metrů široká a 86 metrů vysoká, s 12 nadzemními a 8 podzemními podlažími. Palác Parlamentu je ukázkou megalomanské architektury a zároveň připomínkou komunistické minulosti Rumunska. V současnosti sídlí v budově rumunský parlament, ale i přesto zůstává velká část prostor nevyužitá. Prohlídky s průvodcem jsou dostupné pro veřejnost a nabízejí fascinující, i když trochu znepokojivý, pohled do historie budovy a Rumunska. Návštěvníci mohou obdivovat honosné interiéry, zdobené mramorem, křišťálem a zlatem, a dozvědět se více o kontroverzní historii této impozantní stavby. Palác Parlamentu je bezpochyby jednou z nejzajímavějších památek Bukurešti, která láká turisty z celého světa. Při návštěvě rumunské metropole si nenechte ujít příležitost prozkoumat tento monumentální symbol moci a dozvědět se více o historii Rumunska. Ať už na vás Palác Parlamentu zapůsobí jakkoliv, jedno je jisté - tato stavba ve vás zanechá nezapomenutelný dojem.
Staré Město: Labyrint uliček a historie
Pro milovníky historie a architektury je Staré Město v Bukurešti (rumunsky: Centrul Vechi) absolutní nutností. Tato okouzlující čtvrť, známá také jako Lipscani, je nejstarší částí města a pyšní se fascinující směsicí středověkých, neoklasicistních a secesních budov. Projděte se úzkými dlážděnými uličkami a objevte skryté dvory, okouzlující kavárny a rušné bary. Mezi hlavní památky patří Starý knížecí dvůr (Curtea Veche), kdysi sídlo Vlada Napichovače, a Hanul lui Manuc, nádherně zrekonstruovaný hostinec ze 19. století. Dnes je Staré Město pulzujícím centrem nočního života s nespočtem restaurací, barů a klubů, které uspokojí všechny chutě. Ať už si chcete vychutnat tradiční rumunskou kuchyni, popíjet koktejly v trendy baru nebo si zatančit až do rána, Staré Město má co nabídnout.
Památka | Rok výstavby/založení | Architektonický styl |
---|---|---|
Palác Parlamentu | 1984-1997 | Neoklasicistní, s prvky socialistického realismu |
Stavropoleosův klášter | 1724 | Brâncovenesc |
Arcul de Triumf | 1936 | Neoklasicistní |
Athenaeum: Koncertní síň s úchvatným interiérem
V samém srdci Bukurešti, na rušné třídě Victoriei, se nachází architektonický skvost, který láká návštěvníky nejen svou elegancí, ale i bohatou historií a kulturou. Rumunské Athenaeum, postavené v novorenesančním stylu, je považováno za symbol rumunské kultury a je domovem proslulého filharmonického orchestru George Enescu. Jeho úchvatný interiér, zdobený mramorem, zlatem a monumentálními malbami, bere dech. Hlavní sál, s kapacitou přes 800 míst, je proslulý svou vynikající akustikou a hostí koncerty světoznámých umělců. Návštěva Athenea není jen kulturním zážitkem, ale i cestou časem do období rumunské královské historie. Prohlídky s průvodcem jsou k dispozici denně a odhalují fascinující příběhy o jeho stavbě, významných událostech a osobnostech s ním spjatých. Ať už jste milovníky hudby, historie nebo architektury, Athenaeum v Bukurešti je místem, které byste si při návštěvě rumunské metropole neměli nechat ujít.
Muzeum rumunské vesnice: Tradice a architektura
V samém srdci Bukurešti, v těsném sousedství Herastrauského parku, se nachází fascinující skanzen – Muzeum rumunské vesnice (Muzeul Satului). Toto muzeum pod širým nebem, založené v roce 1936, nabízí jedinečný pohled do bohaté kulturní minulosti Rumunska. Na ploše více než 100 000 metrů čtverečních je k vidění přes 300 tradičních staveb, přenesených sem z různých koutů země. Od dřevěných kostelíků s vysokými šindelovými střechami, přes malebné selské usedlosti až po funkční vodní mlýny – muzeum umožňuje návštěvníkům doslova se projít historií rumunského venkova. Každá stavba je pečlivě zrestaurovaná a zařízená dobovým nábytkem, nářadím a předměty denní potřeby, čímž vzniká autentická atmosféra minulých století. Kromě samotných staveb muzeum nabízí i ukázky tradičních řemesel, folklorní vystoupení a další kulturní akce, které přibližují život našich předků. Návštěva Muzea rumunské vesnice je tak nezapomenutelným zážitkem pro celou rodinu a skvělou příležitostí, jak poznat jinou tvář Bukurešti – tu tradiční a poklidnou.
Palác Cotroceni: Rezidence rumunského prezidenta
V srdci Bukurešti, mezi zelení parků a majestátními budovami, se nachází místo s bohatou historií a nesmírným kulturním významem – Palác Cotroceni. Tato impozantní stavba slouží jako oficiální rezidence rumunského prezidenta a je svědkem mnoha klíčových událostí v dějinách země. Původně postaven v 17. století jako klášter, prošel palác v průběhu staletí řadou přestaveb a rekonstrukcí, které mu vtiskly jeho současnou podobu. Dnes je Palác Cotroceni fascinující směsicí architektonických stylů, od byzantských a renesančních prvků až po novorenesanční a secesní detaily.
Pro návštěvníky Bukurešti je Palác Cotroceni nepřehlédnutelnou zastávkou. Kromě samotné budovy si turisté mohou prohlédnout i přilehlé zahrady, které patří k nejkrásnějším v celém Rumunsku. Rozlehlé parky s fontánami, jezírky a sochami lákají k procházkám a relaxaci. Palác Cotroceni tak není jen symbolem rumunské státnosti, ale také oázou klidu a krásy uprostřed rušného velkoměsta.
Triumfální oblouk: Vítězství a rumunská hrdost
Stojí hrdě na rušné třídě Kiseleff a připomíná vítězství Rumunska v roce 1878 v rusko-turecké válce. Triumfální oblouk, inspirovaný slavným Arc de Triomphe v Paříži, je symbolem rumunské nezávislosti a hrdosti. Původně byl postaven ze dřeva, ale v roce 1936 byl přestavěn z odolnějšího materiálu – žuly z Dobrudže. Na jeho stěnách najdete vytesané výjevy z rumunských dějin a sochy významných rumunských umělců. Výstup na vrchol oblouku nabízí úchvatný panoramatický výhled na město, odkud uvidíte široký bulvár Kiseleff, park Herăstrău i budovu Parlamentu. Návštěva Triumfálního oblouku je tak nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní nahlédnout do bohaté historie a kultury Rumunska. Nezapomeňte si proto při procházce Bukureští udělat čas a navštívit tuto impozantní památku.
Park Herăstrău: Oáza klidu v centru města
V samém srdci Bukurešti, obklopen jezerem Herăstrău, se rozkládá jedna z nejrozsáhlejších a nejkrásnějších zelených ploch města, park Herăstrău. Tato oáza klidu nabízí útočiště před ruchem velkoměsta a láká k procházkám, piknikům či projížďkám na loďkách. Park je domovem mnoha druhů stromů a květin, a tak si na své přijdou i milovníci botaniky. Kromě přírodních krás park nabízí i řadu kulturních a historických památek. Za zmínku stojí například Muzeum vesnice, které prezentuje tradiční rumunskou architekturu a způsob života, nebo elegantní zámek Herăstrău, který dnes slouží jako restaurace. Park Herăstrău je ideálním místem pro odpočinek i poznávání a patří k nejoblíbenějším bukurešťským památkám.
Rumunské národní muzeum umění: Od středověku po modernu
Národní muzeum umění Rumunska v Bukurešti je impozantní budova, která ukrývá bohatou sbírku rumunského a evropského umění. Muzeum sídlí v bývalém královském paláci a nabízí fascinující cestu dějinami umění od středověku až po 20. století.
Mezi nejvýznamnější díla rumunského umění patří ikony z 15. a 16. století, náboženské malby a sochy. Návštěvníci mohou obdivovat také díla významných rumunských umělců 19. a 20. století, jako byli Theodor Aman, Nicolae Grigorescu a Constantin Brâncuși. Evropské umění je zastoupeno díly mistrů jako El Greco, Rembrandt, Monet a Picasso. Kromě stálých expozic muzeum pořádá také krátkodobé výstavy a kulturní akce.
Návštěva Národního muzea umění Rumunska je skvělou příležitostí, jak se seznámit s uměleckým dědictvím Rumunska a zároveň si prohlédnout jednu z nejkrásnějších památek Bukurešti.
Procházet se Bukureští je jako listovat starým fotoalbem, kde se mísí elegance secese s majestátností komunistické architektury a šarmem starobylých kostelů.
Anežka Nováková
Církev Stavropoleos: Architektonický skvost Starého Města
V samém srdci Bukurešti, uprostřed ruchu a shonu Starého Města, se nachází oáza klidu a krásy – církev Stavropoleos. Tato architektonická perla, pocházející z 18. století, je jedním z nejcennějších příkladů byzantského stylu v rumunské metropoli. Církev nechal postavit v roce 1724 řecký mnich Ioanichie Stratonikeas. Původně sloužila jako klášterní kostel a hostinec pro poutníky. Fasáda kostela je bohatě zdobená jemnými řezbami, zobrazujícími biblické výjevy a rostlinné motivy. Uvnitř kostela návštěvníky uchvátí překrásné fresky, ikonostas a mramorové sloupy. Církev Stavropoleos není jen architektonickým skvostem, ale také významným kulturním centrem. Pravidelně se zde konají koncerty byzantské hudby, které umocňují duchovní atmosféru tohoto magického místa. Návštěva církve Stavropoleos je nezapomenutelným zážitkem pro milovníky historie, umění a spirituality.
Palác CEC: Bývalá banka s impozantní architekturou
V samém srdci Bukurešti, na rušné třídě Calea Victoriei, se tyčí architektonický skvost z počátku 20. století – Palác CEC. Tato impozantní budova, postavená v letech 1900 až 1914, sloužila původně jako sídlo Rumunské spořitelny (Casa de Economii și Consemnațiuni, zkráceně CEC). Dnes je Palác CEC sídlem Národní banky Rumunska a je považován za jednu z nejvýznamnějších památek Bukurešti.
Architektonicky je palác směsicí eklektického stylu s prvky secese a neoklasicismu. Jeho fasáda je bohatě zdobená sochami, karyatidami a alegorickými reliéfy, které znázorňují prosperitu a hojnost. Interiéry paláce jsou neméně působivé. Monumentální schodiště, zdobené mramorem a bronzem, vede do honosné bankovní haly s impozantní skleněnou kopulí. V paláci se nachází také několik salónků a sálů, které slouží k pořádání výstav, koncertů a dalších kulturních akcí.
Návštěva Paláce CEC je nezapomenutelným zážitkem pro milovníky architektury a historie. Prohlídky interiéru jsou možné s průvodcem a je nutné si je rezervovat předem.
Muzeum historie Židů: Památka na tragickou minulost
V srdci Bukurešti, mezi rušnými ulicemi a moderní architekturou, se nachází místo, které nám připomíná tragickou kapitolu rumunských dějin. Muzeum historie Židů, umístěné v monumentální budově bývalé Židovské synagogy Choral Temple, slouží jako památník židovské komunity, která byla nedílnou součástí kulturního a společenského života města. Expozice muzea nás provádí staletími židovské přítomnosti v Rumunsku, od prvních zmínek o židovských obchodnících ve středověku až po hrůzy holocaustu. Prostřednictvím fotografií, dokumentů a osobních předmětů se dozvídáme o životě, tradicích a příbězích rumunských Židů. Muzeum však není jen místem smutku a piety. Je to také oslava bohaté kultury a dědictví, které židovská komunita zanechala v Rumunsku.
Park Carol: Panoramatické výhledy na město
V srdci Bukurešti, mezi rušnými ulicemi a historickými budovami, se nachází oáza klidu a zeleně - Park Carol (Parcul Carol). Tento rozlehlý park, založený na počátku 20. století, nabízí návštěvníkům nejen útočiště před shonem velkoměsta, ale také nádherné panoramatické výhledy na Bukurešť. Projděte se po stinných alejích lemovaných sochami rumunských osobností, odpočiňte si u jezírek s lekníny a vychutnejte si nezapomenutelný pohled na město. Z vyvýšeného místa u Mausolea se vám naskytne impozantní panorama s dominantou Paláce Parlamentu, kopulí Rumunského patriarchátu a věžemi nespočtu kostelů. Park Carol je ideálním místem pro odpočinek, piknik nebo romantickou procházku s výhledem, na který jen tak nezapomenete.
Termální lázně Therme București: Relaxace a zábava
Ačkoliv Bukurešť oplývá historickými památkami a muzei, někdy je potřeba od ruchu velkoměsta utéct. Jen 15 kilometrů od centra se nachází oáza klidu - termální lázně Therme București. Tento komplex, jeden z největších v Evropě, nabízí návštěvníkům 10 bazénů, 6 saun, 16 tobogánů a nepřeberné množství relaxačních procedur. Užijte si blahodárné účinky termální vody bohaté na minerály, dopřejte si masáž nebo si jen tak odpočiňte v tropické zahradě s palmami. Therme București je ideální destinací pro rodiny s dětmi, romantický víkend ve dvou i pro jednotlivce hledající odpočinek. Nezapomeňte si rezervovat vstupenky online, abyste se vyhnuli frontám.
Publikováno: 15. 11. 2024
Kategorie: cestování