Objevte fascinující Berlín: Památky, které vás uchvátí

Berlín Památky

Braniborská brána: Symbol německé jednoty

Braniborská brána je jednou z nejznámějších památek Berlína a celého Německa. Stojí na náměstí Pariser Platz a je symbolem německé jednoty. Její historie sahá až do 18. století, kdy byla postavena jako symbol míru. Během studené války se brána ocitla v uzavřené zóně východního Berlína a stala se symbolem rozdělení Německa. Po pádu Berlínské zdi v roce 1989 se Braniborská brána stala místem oslav a symbolem znovusjednocení.

Dnes je Braniborská brána oblíbenou turistickou atrakcí a navštěvují ji miliony turistů ročně. Prohlídka brány je zdarma a je možné vystoupat i na její vrchol, odkud se otevírá krásný výhled na město. V okolí Braniborské brány se nachází mnoho dalších památek, jako je budova Reichstagu, Památník obětem holocaustu a muzeum Pergamon.

Pokud se chystáte do Berlína, určitě si nenechte ujít návštěvu Braniborské brány. Je to místo s bohatou historií a silnou symbolikou, které vám poskytne nezapomenutelný zážitek.

Reichstag: Sídlo německého parlamentu

Reichstag, monumentální budova s bohatou historií, je neodmyslitelnou součástí panoramatu Berlína a symbolem německé demokracie. Postaven v letech 1884 až 1894 podle návrhu architekta Paula Wallota, sloužil Reichstag jako sídlo Říšského sněmu až do roku 1933, kdy byl těžce poškozen požárem. Po sjednocení Německa v roce 1990 se Reichstag stal opět sídlem německého parlamentu, Bundestagu.

Dnes je Reichstag jednou z nejnavštěvovanějších památek Berlína. Návštěvníci z celého světa obdivují jeho impozantní architekturu a fascinující historii. Prohlídka budovy zahrnuje návštěvu plenárního sálu, kde se konají zasedání Bundestagu, a také kopule Reichstagu, odkud se otevírá úchvatný výhled na Berlín.

Prohlídka Reichstagu je zdarma, je však nutné si ji předem rezervovat online. Rezervaci je vhodné provést s dostatečným předstihem, jelikož o prohlídky je velký zájem.

Památník Berlínské zdi: Historie rozdělení města

Berlín, město s bohatou a často bouřlivou historií, nese dodnes jizvy minulosti. Jednou z nejvýraznějších je bezesporu odkaz Berlínské zdi, symbolu rozdělení města i celého Německa během studené války. Památník Berlínské zdi, táhnoucí se podél bývalé hranice mezi Východem a Západem, slouží jako silná připomínka tehdejšího napětí a utrpení.

Procházka podél památníku je jako cesta časem. Zachovalé úseky zdi, strážní věže a informační tabule vyprávějí příběhy útěků, naděje i zoufalství. Návštěvníci se mohou seznámit s osudy Berlíňanů, jejichž životy byly zdí hluboce poznamenány. Památník je rozdělen do několika sekcí, z nichž každá se věnuje jinému aspektu života v rozděleném městě.

berlín památky

Mezi nejnavštěvovanější části patří East Side Gallery, nejdelší dochovaný úsek zdi, proměněný v open-air galerii s díly umělců z celého světa. Dokumentují euforii z pádu zdi, ale i kritiku komunistického režimu. Nedaleko se nachází také Památník obětí Berlínské zdi, připomínající ty, kteří při pokusu o překonání zdi přišli o život.

Památník Berlínské zdi není jen turistickou atrakcí, ale především místem pro reflexi a zamyšlení nad minulostí. Je to memento, které nám připomíná cenu svobody a důležitost boje za lidská práva a demokracii.

East Side Gallery je ikonická památka Berlína a symbol jeho rozdělené minulosti. Je to nejdelší dochovaná část Berlínské zdi, která se táhne v délce 1,3 km podél řeky Sprévy. Po pádu zdi v roce 1989 se tato část stala otevřenou galerií pod širým nebem, kde více než 100 umělců z celého světa zvěčnilo své myšlenky a pocity znovusjednoceného Německa.

Srovnání památek v Berlíně
Památka Výška (m) Rok dokončení Architektonický styl
Televizní věž 368 1969 Moderní
Braniborská brána 26 1791 Klasicistní
Říšský sněm 47 1894 Neorenesance

Mezi nejznámější díla patří "Bratrský polibek" od Dmitrije Vrubela, zobrazující Leonida Brežněva a Ericha Honeckera při vášnivém polibku, nebo "Trabant prorážející zeď" od Birgit Kinder, symbolizující svobodu a naději. East Side Gallery je dnes jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Berlína a připomínkou studené války a jejích dopadů.

Muzejní ostrov: Pět muzeí světové úrovně

Na severním cípu ostrova Spreeinsel v samém srdci Berlína se nachází unikátní památková zóna zapsaná na seznamu UNESCO – Muzejní ostrov. Pět světově proslulých muzeí, každé s vlastní fascinující historií a sbírkami, zde nabízí návštěvníkům nevšední cestu časem a kulturou.

Stará Národní galerie s monumentální architekturou a sbírkami umění 19. století vás okouzlí díly impresionistů a romantiků. Nový Zéland s bustami faraonů a překrásnou bustou Nefertiti vás přenese do starověkého Egypta. Pergamonské muzeum, chlouba Muzejního ostrova, vás ohromí rekonstrukcí monumentálních stavitelských děl antického světa, včetně Ištařské brány a Pergamonského oltáře. Bodeho muzeum s rozsáhlými sbírkami soch a byzantského umění vás provede dějinami umění od starověku po 18. století. A konečně Muzeum starověkého Předního východu vám odhalí fascinující svět starověkých civilizací Mezopotámie, Asýrie a Babylonie.

berlín památky

Muzejní ostrov není jen rájem pro milovníky historie a umění, ale také místem s neopakovatelnou atmosférou. Procházka po nádvořích s výhledem na Berlínskou katedrálu a okolní čtvrti je nezapomenutelným zážitkem.

Charlottenburský palác: Barokní skvost Berlína

Charlottenburský palác, to je prostě nádhera! Jeden z nejkrásnějších barokních skvostů Berlína a zároveň jedna z nejvýznamnějších památek celého Německa. Postavený byl koncem 17. století pro Žofii Charlottu, manželku Fridricha I. Pruského. Původně se jmenoval Lietzenburský palác, ale po Žofiině smrti ho Fridrich přejmenoval na její počest.

A co v paláci uvidíte? No, připravte se na opulentní interiéry, nádherné sály a galerie plné uměleckých děl. Za zmínku stojí Oranžerie, Porcelánový kabinet nebo Velký sál s úchvatnou stropní freskou. V paláci sídlí i Muzeum pravěku a rané historie a Etnologické muzeum.

Procházka rozlehlými zahradami je pak kapitola sama pro sebe. Barokní zahrady s fontánami, sochami a pavilony vás zaručeně okouzlí. V létě se tu konají koncerty a divadelní představení pod širým nebem.

Charlottenburský palác je zkrátka místo, které by nemělo chybět na seznamu žádného návštěvníka Berlína. Ať už vás zajímá historie, umění nebo si jen chcete užít krásnou procházku, tady si přijdete na své.

Televizní věž: Panoramatický výhled na město

Berlínská televizní věž, s impozantní výškou 368 metrů, je nepřehlédnutelnou dominantou berlínského panoramatu a zároveň jednou z nejnavštěvovanějších památek v Berlíně. Z vyhlídkové plošiny, která se nachází ve výšce 203 metrů, se vám naskytne úchvatný panoramatický výhled na celé město. Můžete obdivovat ikonické památky Berlína, jako je Braniborská brána, Reichstag, katedrála Berliner Dom, muzejní ostrov s muzeem Pergamon a mnoho dalších. Za jasného počasí dohlédnete až do vzdálenosti 40 kilometrů. Návštěva televizní věže je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní vidět Berlín z úplně jiné perspektivy. Doporučuje se rezervovat si vstupenky online předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Věž je snadno dostupná metrem, autobusem nebo tramvají, zastávka Alexanderplatz se nachází jen pár minut chůze odtud.

berlín památky

Checkpoint Charlie: Slavný hraniční přechod

Checkpoint Charlie, nacházející se v Berlíně na křižovatce ulic Friedrichstraße a Zimmerstraße, je jednou z nejznámějších památek studené války. Po rozdělení Berlína v roce 1961 se stal symbolem rozděleného města a napětí mezi Východem a Západem. Dnes je Checkpoint Charlie oblíbenou turistickou atrakcí, která každoročně přitahuje miliony návštěvníků z celého světa.

Původní kontrolní stanoviště bylo demontováno v roce 1990, ale replika budky a hraniční značky byla postavena krátce poté. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout fotografie a dokumenty z doby studené války, a také si nechat orazítkovat pas replikou razítka používaného pohraniční stráží.

V blízkosti Checkpointu Charlie se nachází také Muzeum zdi, které dokumentuje historii Berlínské zdi a osudy lidí, kteří se pokusili o útěk z Východního Berlína. Checkpoint Charlie a jeho okolí je tak místem, které by nemělo chybět na seznamu žádného návštěvníka Berlína, který se zajímá o historii 20. století.

Památník zavražděných Židů Evropy: Pocta obětem holocaustu

V srdci Berlína, nedaleko Braniborské brány, se rozkládá mohutný památník připomínající hrůzy holocaustu – Památník zavražděných Židů Evropy. Toto místo ticha a vzpomínek, tvořené 2 711 betonovými stélami, navrhl architekt Peter Eisenman. Stéla symbolizuje náhrobek, ale zároveň i lidskou postavu. Procházka mezi těmito monumenty, jejichž výška se postupně mění, vyvolává pocity stísněnosti a nejistoty, které odrážejí atmosféru strachu a beznaděje, jež zažívali Židé během nacistické perzekuce. Součástí památníku je i podzemní informační centrum, kde se návštěvníci mohou seznámit s osudy obětí holocaustu prostřednictvím fotografií, dopisů a dalších dokumentů. Památník zavražděných Židů Evropy je silným mementem minulosti a varováním před nebezpečím antisemitismu a nesnášenlivosti.

Židovské muzeum: Dějiny Židů v Německu

Židovské muzeum v Berlíně je nepostradatelnou zastávkou pro ty, kteří se chtějí ponořit do bohaté, ale také tragické historie Židů v Německu. Muzeum se skládá ze dvou budov – starší barokní budovy a nové budovy navržené světoznámým architektem Danielem Libeskindem.

V expozicích muzea se návštěvníci seznámí s životem Židů v Německu od středověku až po současnost. Dozví se o jejich přínosu k německé kultuře, vědě a umění, ale také o perzekuci, kterou zažili během nacistické éry.

berlín památky

Muzeum se nebrání ani těm nejtěžším tématům a s pietou a respektem prezentuje osudy Židů během holocaustu. Návštěvníci zde naleznou dojemné exponáty, fotografie a dokumenty, které jim přiblíží hrůzy této temné kapitoly lidských dějin.

Židovské muzeum v Berlíně není jen muzeem v tradičním slova smyslu. Je to místo paměti, reflexe a dialogu, které vybízí k zamyšlení nad minulostí a odpovědností za budoucnost.

Potsdamer Platz: Moderní centrum Berlína

Potsdamer Platz, kdysi rušné centrum rozdělené Berlínskou zdí, se po pádu zdi proměnil v symbol sjednocení a moderní architektury. Dnes je to pulzující centrum s mrakodrapy, obchodními centry, restauracemi a zábavou. Najdete tu slavné Sony Center s impozantní stanovou střechou, kde se konají filmové premiéry a další kulturní akce. V okolí se nachází také Legoland Discovery Centre, filmové muzeum a řada divadel. Pro milovníky historie je tu památník Berlínské zdi s dochovaným úsekem a informačními panely. Potsdamer Platz je skvělým příkladem toho, jak se Berlín dokázal vyrovnat se svou minulostí a stát se moderní metropolí.

Olympijský stadion: Dějiště olympijských her 1936

Olympijský stadion v Berlíně, dějiště letních olympijských her v roce 1936, je impozantní stavbou s bohatou a kontroverzní historií. Nachází se v západní části Berlína, v okrese Charlottenburg-Wilmersdorf. Stadion byl postaven v letech 1934 až 1936 podle návrhu architekta Wernera Marcha, který byl pověřen Adolfem Hitlerem, aby vytvořil monumentální sportovní areál pro hry.

Během olympijských her v roce 1936 byl stadion svědkem historických sportovních výkonů, včetně čtyř zlatých medailí Jesse Owense. Nicméně hry byly také zneužity nacistickým režimem k propagandistickým účelům. Po skončení her sloužil stadion k různým sportovním a kulturním akcím. Během druhé světové války neutrpěl vážnější škody a po válce se stal domovem fotbalového klubu Hertha BSC.

V roce 2006 hostil Olympijský stadion finále mistrovství světa ve fotbale. V současnosti je stadion významným turistickým cílem a nabízí prohlídky s průvodcem, které návštěvníkům umožňují nahlédnout do jeho historie. Prohlídky zahrnují návštěvu olympijského kotle, čestné lóže a tunelu, kterým sportovci vstupovali na hrací plochu. Kromě prohlídek stadion nabízí i další aktivity, jako jsou koncerty, sportovní akce a výstavy.

berlín památky

Berlín, to není jen město, to je učebnice dějepisu, kde se kapitoly píší cihlami a betonem, a památky šeptají příběhy minulosti.

Zdeněk Kropáček

Tiergarten: Zelené srdce Berlína

V samém srdci německé metropole se rozkládá oáza klidu a zeleně, Tiergarten. Tento rozlehlý park, jehož historie sahá až do 16. století, je oblíbeným cílem Berlínanů i turistů toužících po odpočinku od ruchu velkoměsta. Původně lovecká obora, dnes nabízí Tiergarten na ploše přes 200 hektarů nepřeberné možnosti relaxace a zábavy. Projděte se po klikatých cestičkách lemovaných staletými stromy, odpočiňte si u jednoho z malebných jezírek nebo se osvěžte v pivní zahrádce s výhledem na zeleň.

Tiergarten je ale také domovem řady památek a zajímavostí. V jeho srdci se tyčí ikonický Vítězný sloup, z jehož vrcholu se otevírá úchvatný panoramatický výhled na Berlín. Nedaleko se nachází budova Reichstagu, sídlo německého parlamentu, a Braniborská brána, symbol sjednocení Německa. V severozápadní části parku narazíte na zámek Bellevue, rezidenci německého prezidenta.

Ať už se do Tiergarten vydáte za odpočinkem, sportem nebo poznáním, tento zelený klenot Berlína vás okouzlí svou krásou a atmosférou.

Kurfürstendamm: Slavná nákupní třída

Kurfürstendamm, zkráceně Ku'damm, je tepnou západního Berlína a synonymem pro luxusní nakupování, kulturu a historii. Tato slavná třída, táhnoucí se přes 3,5 km přes Charlottenburg a Wilmersdorf, láká návštěvníky z celého světa svými elegantními butiky, kavárnami a restauracemi.

Projděte se po dlažbě Ku'dammu a ponořte se do atmosféry pulzujícího velkoměsta. Obdivujte honosné budovy z počátku 20. století, svědky zlatého věku Berlína, které dnes hostí luxusní značky jako Chanel, Prada a Louis Vuitton. Nezapomeňte navštívit kostel Pamětní kostel císaře Viléma, jehož poškozená věž slouží jako připomínka na hrůzy války.

Ku'damm není jen rájem pro milovníky módy. Najdete zde i vyhlášené galerie, divadla a kina. Dopřejte si odpočinek v legendární kavárně Kranzler s výhledem na rušné náměstí nebo si vychutnejte tradiční německou kuchyni v některé z mnoha restaurací.

Ať už hledáte luxusní nákupy, kulturní zážitky nebo jen příjemnou procházku, Kurfürstendamm vás okouzlí svou jedinečnou atmosférou a stane se nezapomenutelnou součástí vaší návštěvy Berlína.

Hackesche Höfe: Komplex budov s dvory a obchody

V samém srdci Mitte, jen pár kroků od rušného Alexanderplatzu, se nachází bludiště nádvoří známé jako Hackesche Höfe. Tento komplex osmi propojených nádvoří, postavený na počátku 20. století, je ukázkou secesní architektury s nádechem jugendstilu. Fasády zdobí glazované cihly, mozaiky a ornamentální detaily, které uchvátí oko každého návštěvníka. Hackesche Höfe nejsou jen pastvou pro oči, ale i živoucím centrem Berlína. V průběhu let se zde usadili umělci, řemeslníci a obchodníci, kteří dodávají tomuto místu jedinečnou atmosféru. Najdete zde útulné kavárny, stylové restaurace, butiky s originální módou i galerie s díly mladých umělců. Procházka Hackesche Höfe je jako cesta časem, která vám odhalí skryté krásy starého Berlína a zároveň vás vtáhne do pulzujícího života moderního velkoměsta.

berlín památky

Publikováno: 19. 08. 2024

Kategorie: cestování