Naplánujte si perfektní trasu autem

Trasa Autem

Výhody cestování autem

Cestování autem s sebou nese nespornou dávku svobody a flexibility. Sami si určujete tempo, trasu i zastávky. Chcete se kochat malebnou krajinou? Žádný problém, stačí zastavit na odpočívadle a vychutnat si výhled. Plánování trasy autem je dnes jednodušší než kdy dřív. Existuje řada online nástrojů a aplikací, které vám pomohou najít tu nejlepší cestu. Zadáte start, cíl a aplikace vám vypočítá trasu s ohledem na aktuální dopravní situaci. Některé aplikace dokonce nabízejí i alternativní trasy, abyste se vyhnuli kolonám nebo zpoplatněným úsekům. Během plánování nezapomeňte zohlednit i zastávky na odpočinek, občerstvení a případné prohlídky zajímavých míst po cestě. Díky navigaci v telefonu máte přehled o předpokládané době jízdy i o zajímavých bodech v okolí vaší trasy. Ať už se chystáte na dovolenou, služební cestu nebo jen tak na výlet, cestování autem vám dává možnost poznat krásy světa vlastním tempem.

Plánování trasy: Tipy a triky

Dobře naplánovaná trasa autem je základ pohodové cesty. Než se vydáte na cestu, věnujte chvilku plánování. Ušetříte si starosti a možná i nějaký ten kilometr. Existuje spousta webových stránek a aplikací, které vám s plánováním trasy pomohou. Zadejte počáteční a cílový bod a aplikace vám vygeneruje několik variant trasy. Můžete si zobrazit trasu na mapě, zjistit předpokládanou dobu jízdy a vzdálenost. Některé aplikace vám dokonce spočítají i cenu za palivo. Při plánování trasy nezapomeňte zohlednit dopravní situaci. V reálném čase si můžete zobrazit aktuální dopravní informace, jako jsou kolony, nehody nebo uzavírky. Pokud je to možné, vyhněte se cestování v dopravní špičce. Pokud jedete na delší cestu, naplánujte si zastávky na odpočinek. Dlouhé hodiny za volantem jsou únavné a snižují vaši pozornost. Zastavte si každé 2-3 hodiny, protáhněte se a dejte si něco malého k jídlu a pití. Před cestou si zkontrolujte technický stav vašeho auta. Ujistěte se, že máte dostatek paliva, funkční světla a že tlak v pneumatikách je v pořádku. Nezapomeňte si s sebou vzít doklady od auta, řidičský průkaz a zelenou kartu.

V dnešní době chytrých telefonů a neustálého připojení k internetu máme na dosah ruky nepřeberné množství nástrojů pro navigaci v autě. Dvě nejoblíbenější možnosti jsou navigační aplikace a klasické papírové mapy. Obě varianty mají své výhody a nevýhody, a proto je důležité zvážit, která z nich nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Aplikace jako Google Maps, Waze nebo Sygic nabízejí detailní mapové podklady, aktuální informace o dopravě a hlasovou navigaci, která vás provede krok za krokem k cíli. Dokážou vypočítat nejrychlejší trasu s ohledem na aktuální dopravní situaci a upozornit na nehody, uzavírky nebo zácpy. Navíc často disponují doplňkovými funkcemi, jako je vyhledávání parkovacích míst, čerpacích stanic nebo restaurací poblíž trasy. Velkou výhodou je také jejich pravidelná aktualizace, která zajišťuje přesnost a spolehlivost navigačních pokynů.

trasa autem

Na druhou stranu, klasické papírové mapy se mohou hodit jako záloha v případě, že vám dojde baterie v telefonu nebo se ocitnete v oblasti bez signálu. Poskytují vám celkový přehled o dané oblasti a pomáhají lépe se orientovat v terénu. Navíc vás nenutí spoléhat se pouze na technologii a podporují rozvoj orientačního smyslu. Nevýhodou je absence aktuálních informací o dopravě a nutnost manuálního plánování trasy.

Při výběru mezi aplikací a mapou zvažte faktory jako je délka a náročnost trasy, dostupnost internetového připojení a vaše preference ohledně detailnosti a aktuálnosti informací. Ať už se rozhodnete pro moderní technologii nebo tradiční papírovou mapu, důležité je dorazit do cíle bezpečně a včas.

Trasa autem, to je jako život sám. Někdy je přímá a rychlá, jindy plná zatáček a překážek. Důležité je užít si cestu a dojet do cíle.

Eliška Dvořáková

Nezbytná výbava do auta

Při plánování trasy autem je nezbytné myslet i na to, co si s sebou do auta zabalit. Nejde jen o pohodlí, ale hlavně o bezpečnost a dodržení legislativy. V Česku a i v mnoha dalších evropských zemích je ze zákona povinná výbava, bez které byste se na silu mohli vydat jen s pokutou. Mezi povinnou výbavu patří reflexní vesta, výstražný trojúhelník, autolékárnička a rezervní kolo nebo sada na opravu pneumatik. Kromě povinné výbavy je ale vhodné myslet i na další praktické věci, které vám cestu usnadní a zpříjemní. Nezapomeňte na nabíječku na telefon, držák na telefon pro snadnou navigaci, sluneční brýle pro řidiče i spolujezdce, a v neposlední řadě i na dostatek vody a drobných svačinek, obzvlášť pokud se chystáte na delší cestu. V zimních měsících je pak nezbytné přibalit i škrabku na led, smeták na sníh a rozmrazovač zámků. Dobře vybaveni si tak cestu autem užijete bez zbytečných komplikací a nepříjemných překvapení.

Bezpečnost na prvním místě

Plánování trasy autem není jen o nalezení nejrychlejší cesty z bodu A do bodu B. Zvláště na delších trasách je bezpečnost naprosto klíčová. Před cestou si vždy zkontrolujte technický stav svého vozu – brzdy, pneumatiky, světla, olej, vše musí být v pořádku. Nepodceňujte ani dostatek paliva, ať se vám nestane, že vám dojde uprostřed ničeho. Informujte se o předpovědi počasí na trase a přizpůsobte tomu jak styl jízdy, tak i vybavení auta. V zimě nezapomeňte na sněhové řetězy, v létě se zase bude hodit dostatek tekutin pro případ zácpy. Během jízdy dělejte pravidelné přestávky, abyste se protáhli a odpočinuli si. Unavený řidič je stejně nebezpečný jako řidič pod vlivem alkoholu. Nezapomínejte na dodržování dopravních předpisů, sledování značek a přizpůsobení rychlosti aktuálním podmínkám. A v neposlední řadě – nechte se vést navigací, ale spoléhejte se i na svůj úsudek. Někdy je lepší zvolit o něco delší, ale bezpečnější trasu.

trasa autem

Dálniční známky a poplatky

Při plánování vaší cesty autem po České republice je důležité vzít v úvahu dálniční poplatky. Pro jízdu po dálnicích a vybraných rychlostních silnicích je nutné mít platnou dálniční známku. Tu lze zakoupit na většině čerpacích stanic, poštách a online. Dostupné jsou roční, měsíční a desetidenní známky. Cena se liší v závislosti na typu vozidla a délce platnosti. Pokuta za jízdu bez platné známky je vysoká, proto se vyplatí mít ji vylepenou na předním skle vašeho vozidla. Informace o aktuálních cenách a místech prodeje najdete na webových stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury. Kromě dálničních známek se můžete setkat s dalšími poplatky, například za průjezd některých tunelů nebo mostů. Tyto poplatky se obvykle platí na mýtných branách a jejich výše se liší. Při plánování trasy autem si ověřte, zda nebudete projíždět zpoplatněnými úseky a jakým způsobem je nutné poplatek uhradit.

Tankování v Česku i v zahraničí

Při plánování delší cesty autem, ať už po Česku nebo do zahraničí, je dobré se zamyslet i nad tankováním. Ceny pohonných hmot se totiž můžou v různých regionech a zemích značně lišit. Využijte mobilní aplikace, které porovnávají ceny paliv na základě vaší polohy a plánované trasy. Ušetříte tak nemalé peníze, které pak můžete investovat do dalších zážitků z cest. Nezapomeňte, že v některých zemích je zakázáno převážet v kanystrech větší množství paliva. Informujte se o tom předem, ať se vyhnete nepříjemnostem na hranicích. Pokud se chystáte do zahraničí, ověřte si také, jaký typ paliva je v dané zemi běžný. Ne všechny čerpací stanice nabízejí všechny druhy pohonných hmot. Předejdete tak nepříjemnému překvapení a zbytečnému zdržení na cestě.

trasa autem
Funkce Google Maps Waze Sygic
Plánování trasy Ano Ano Ano
Navigace v reálném čase Ano Ano Ano
Upozornění na dopravní situaci Ano Ano Ano
Offline mapy Částečně Ne Ano
Cena Zdarma Zdarma Placená / Freemium

Parkování: Tipy pro města

Plánujete výlet autem a děsí vás hledání parkování? Nezoufejte! Existuje mnoho způsobů, jak si cestu autem užít bez zbytečného stresu. Důležitá je chytrá příprava. Ještě před cestou si zjistěte možnosti parkování v cílové destinaci. Využijte online mapové služby, které vám zobrazí parkoviště v okolí vašeho cíle, včetně informací o cenách a otevírací době. Stále populárnější jsou i mobilní aplikace specializované na parkování. Ty vám pomohou najít volné místo v reálném čase a často umožňují i online platbu. Nezapomeňte se informovat o parkovacích zónách v daném městě. Většina měst má zaveden systém zón s odlišnými cenami a pravidly parkování. Ignorace značek vás může stát nejen čas strávený hledáním nového místa, ale i nepříjemnou pokutu. Plánujete-li cestu do historického centra, zvažte možnost parkování na okraji města a využití MHD. Často se jedná o rychlejší a levnější variantu, zvlášť ve špičce.

Jídlo a pití na cestu

Při plánování trasy autem je důležité myslet i na občerstvení. Dlouhé hodiny za volantem dají zabrat a hlad nebo žízeň dokáží zkazit i tu nejkrásnější cestu. Navíc, zastávka na jídlo a protažení je skvělou příležitostí k odpočinku a načerpání nových sil.

Co si tedy s sebou zabalit? Vsaďte na praktičnost a trvanlivost. Ideální jsou potraviny, které se snadno jedí a nepodléhají rychlé zkáze. Ovoce jako jablka, banány nebo hroznové víno, zelenina – mrkev, paprika, cherry rajčátka, oříšky, semínka, sušené ovoce, müsli tyčinky, celozrnné sušenky. Nezapomeňte na dostatek tekutin. Voda by měla být samozřejmostí, ale osvěží i neslazený čaj nebo ovocná šťáva ředěná vodou.

Pokud máte v plánu delší cestu, zvažte i chladicí tašku, do které si můžete dát jogurty, sendviče nebo saláty. Plánujete-li vařit v kempu, nezapomeňte na základní suroviny jako těstoviny, rýži, konzervy a koření.

trasa autem

Ať už se chystáte kamkoli, nepodceňujte důležitost jídla a pití na cestu. Dobře zvolená svačina vám dodá energii, udrží vás v dobré náladě a zpříjemní vám cestování.

Zábava pro spolujezdce

Dlouhá cesta autem nemusí být pro spolujezdce utrpením. Naopak, může se stát zábavnou součástí výletu. Existuje spousta způsobů, jak se zabavit a užít si cestu naplno.

Skvělou volbou jsou hry. Hry na hádání, slovní fotbal nebo třeba "Vidím, vidím" zabaví malé i velké. Pro náročnější je tu možnost vědomostních her nebo kvízů. Stačí si stáhnout aplikaci do telefonu a zábava může začít.

Cesta autem je také ideální příležitostí k poslechu hudby nebo audioknih. Vytvořte si playlist s vašimi oblíbenými písničkami nebo si poslechněte napínavý příběh. Audioknihy jsou skvělým způsobem, jak si zkrátit dlouhou chvíli a zároveň se něco nového dozvědět.

Pokud máte s sebou chytrý telefon nebo tablet, můžete si cestu zpříjemnit sledováním filmů nebo seriálů. Stáhněte si je předem do zařízení a užijte si zábavu bez ohledu na připojení k internetu.

Nezapomeňte ale na pravidelné přestávky. Každé dvě hodiny zastavte na odpočívadle, protáhněte si nohy a nadýchejte se čerstvého vzduchu. I krátká procházka vám dodá energii a zpříjemní další kilometry na cestě.

Cestování s dětmi autem

Plánování trasy autem s dětmi se liší od cestování ve dvou. Děti mají jiné potřeby a kratší výdrž, proto je potřeba cestu uzpůsobit jim. Než vyrazíte, pečlivě si naplánujte trasu a zohledněte délku cesty a zastávky. Děti potřebují pravidelný odpočinek a pohyb, proto počítejte se zastávkou alespoň každou hodinu a půl až dvě hodiny. Vyberte místa s dětským hřištěm, parkem nebo odpočívadlem s prostorem na protažení. Při plánování trasy se vyhněte úzkým a klikatým silnicím, kde hrozí nevolnost. Dálnice a rychlostní silnice jsou sice rychlejší, ale monotónní jízda děti unavuje. Zvolte kompromis a střídejte typy silnic. Nezapomeňte na dostatek jídla a pití. Mějte po ruce svačiny, ovoce, zeleninu a vodu. Vyhněte se sladkým nápojům a nezdravým pochutinám, které děti nabudí a pak se hůře zvládají. Důležitá je i zábava na cestu. Připravte si audioknihy, písničky, hry a aktivity, které děti zabaví a zpříjemní jim cestu. Nezapomeňte na oblíbené plyšáky a hračky.

Tipy pro cestování se psy

Cestování autem se psy může být skvělým dobrodružstvím pro celou rodinu, ale vyžaduje to trochu plánování. Než vyrazíte na cestu, důkladně si naplánujte trasu. Zjistěte si, zda na trase nejsou nějaká omezení pro psy, například národní parky s omezeným vstupem zvířat. Vyhledejte si ubytování, restaurace a atrakce, které jsou přátelské k psům. Existuje mnoho webových stránek a aplikací, které vám s tím pomohou. Při plánování trasy autem počítejte s pravidelnými přestávkami na protažení pro vás i vašeho psa. Doporučuje se zastavit každé 2-3 hodiny, aby se pes mohl proběhnout, vyvenčit a napít. Nikdy nenechávejte psa samotného v autě, a to ani na krátkou dobu. Teplota uvnitř auta může rychle stoupnout na nebezpečnou úroveň, a to i v chladnějších dnech. Ujistěte se, že máte s sebou dostatek vody pro psa na celou cestu, a to i v případě, že plánujete zastávky na doplnění.

trasa autem

Co dělat při poruše?

Při cestě autem se může stát nehoda, může dojít k poruše na autě nebo se můžete ocitnout v dopravní zácpě. V takových situacích je důležité zachovat klid a postupovat s rozvahou. V první řadě se snažte co nejbezpečněji zastavit vozidlo mimo vozovku, ideálně na krajnici nebo odpočívadle. Pokud to není možné, zapněte výstražná světla a snažte se co nejvíce zmenšit riziko kolize s projíždějícími vozidly. V případě nehody s poraněním volejte linku 155, v ostatních případech 158. Při poruše auta, která vám znemožňuje pokračovat v jízdě, volejte svou asistenční službu. Mějte na paměti, že plánování trasy autem by mělo zahrnovat i přípravu na nenadálé situace. Před cestou si zkontrolujte stav pneumatik, hladinu provozních kapalin a funkčnost světel. Mějte v autě lékárničku, reflexní vestu, startovací kabely a případně i náhradní kolo s nářadím. Užitečné je mít také nabitý mobilní telefon a powerbanku pro případ, že byste se ocitli bez zdroje energie.

Užitečné kontakty a informace

Při plánování trasy autem se vám bude hodit několik užitečných kontaktů a informací. Pro zjištění aktuální dopravní situace a případných uzavírek můžete využít služeb Ředitelství silnic a dálnic ČR, a to buď telefonicky na jejich bezplatné lince nebo na jejich webových stránkách. Informace o předpovědi počasí, které je pro bezpečnou jízdu zásadní, získáte na webu Českého hydrometeorologického ústavu nebo na jejich telefonní lince. V případě nehody nebo poruchy na vozidle volejte linku 112. Nezapomeňte si před cestou zkontrolovat technický stav vozidla a nezapomeňte na povinnou výbavu. Užitečné informace o pravidlech silničního provozu v České republice a v zahraničí naleznete na stránkách Ústředního automotoklubu ČR. Pro plánování trasy a nalezení zajímavých míst po cestě doporučujeme využít některou z dostupných online mapových služeb, například Google Maps nebo Waze. Tyto služby vám poskytnou informace o trase, předpokládané době jízdy, dopravní situaci a také vám pomohou najít čerpací stanice, restaurace a další užitečné body zájmu po cestě.

trasa autem

Při plánování trasy autem se vám bude hodit několik užitečných kontaktů a informací. Pro zjištění aktuální dopravní situace a případných uzavírek můžete využít služeb Ředitelství silnic a dálnic ČR, a to buď telefonicky na jejich bezplatné lince nebo na jejich webových stránkách. Informace o předpovědi počasí, které je pro bezpečnou jízdu zásadní, získáte na webu Českého hydrometeorologického ústavu nebo na jejich telefonní lince. V případě nehody nebo poruchy na vozidle volejte linku 112. Nezapomeňte si před cestou zkontrolovat technický stav vozidla a nezapomeňte na povinnou výbavu. Užitečné informace o pravidlech silničního provozu v České republice a v zahraničí naleznete na stránkách Ústředního automotoklubu ČR. Pro plánování trasy a nalezení zajímavých míst po cestě doporučujeme využít některou z dostupných online mapových služeb, například Google Maps nebo Waze. Tyto služby vám poskytnou informace o trase, předpokládané době jízdy, dopravní situaci a také vám pomohou najít čerpací stanice, restaurace a další užitečné body zájmu po cestě.

Publikováno: 29. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PetrNeruda

Tagy: trasa autem | informace o plánování trasy autem