Kolik stojí dovolená ve Vietnamu? Kompletní přehled cen 2024

Dovolená Ve Vietnamu Cena

Průměrné náklady na letenky do Vietnamu

Cestování do Vietnamu nemusí nutně znamenat útok na vaši peněženku. Zpáteční letenka z Prahy do Hanoje nebo Ho Či Minova města vás vyjde na 15 až 25 tisíc korun - záleží hlavně na tom, kdy se rozhodnete vyrazit.

Chcete ušetřit? Nejlepší ceny najdete, když budete plánovat s předstihem 3-6 měsíců. To dává smysl, že? Letecké společnosti rády odměňují ty, kdo si koupí letenku včas - můžete tak uškudlit i třetinu z běžné ceny. Emirates, Qatar Airways nebo Turkish Airlines vás tam dopraví s mezipřistáním nebo dvěma.

Máte flexibilní dovolenou? Skvělé! Vydejte se na cestu od dubna do června nebo září až listopadu. V těchto měsících seženete zpáteční letenky už od 13 do 16 tisíc. Jasně, počasí možná nebude úplně ukázkové, ale za tu úsporu to stojí, ne?

Let zabere něco mezi 15 až 20 hodinami, podle toho, kde přistanete. Přímý let z Česka bohužel není k mání, takže si budete muset odskočit třeba do Dubaje, Dauhá nebo Istanbulu.

Cestujete s drobotinou? Některé aerolinky mají speciální ceny pro děti do 12 let. A i když to může být o něco dražší, radši si připlaťte za let s kratším přestupem - vaše nervy vám poděkují.

Do ceny většinou spadá i kufr 23-30 kilo, což by mělo bohatě stačit. Pozor ale na nízkonákladovky - ty si za odbavený kufr rády připlatí. A když už jsme u těch příplatků - zvažte flexibilní tarif. Je sice dražší, ale když se vám plány změní, nebudete muset prodávat ledvinu.

Fajn trik je taky prozkoumat multi-city lety. Když spojíte různé aerolinky nebo si naplánujete zastávku někde po cestě, můžete docela slušně ušetřit. Stačí jen trochu experimentovat s různými kombinacemi.

Ubytování v hotelech a hostelech

Cestování po Vietnamu vám otevře dveře do světa neuvěřitelných kontrastů, a to i v ubytování. Od luxusních hotelů až po útulné domácí homestaye, každý si tu najde své místečko.

Typ dovolené ve Vietnamu Průměrná cena (Kč) Délka pobytu
All inclusive resort Phu Quoc 45 000 7 nocí
Poznávací zájezd Hanoj-Halong 52 000 10 nocí
Individuální cesta backpacking 25 000 14 nocí
Luxusní resort Nha Trang 65 000 7 nocí

Když jsem poprvé přijel do Hanoje, překvapilo mě, jak moc se liší ceny v centru a na okraji. V srdci města si za pohodlný čtyřhvězdičkový hotel připravte 1500-2500 Kč na noc. Ale kdo by chtěl utrácet? Skvělé tříhvězdičkové hotely seženete už od 600 korun, a věřte mi, že i tam budete mít veškerý komfort.

Máte rádi dobrodružství? Zkuste místní hostely! Za pár stovek přespíte ve sdíleném pokoji, poznáte spoustu zajímavých lidí a ještě ušetříte. Navíc vietnamské hostely často překvapí čistotou a vybavením - wifi jede, postele jsou pohodlné a atmosféra je prostě super.

Jestli plánujete vyrazit k moři, tak pozor na sezónu. V Nha Trangu nebo Da Nangu vám od prosince do března pěkně narostou ceny. Radši si zamluvte ubytko dopředu, ať pak nekoukáte jako blázen na vyprodané hotely. Mimo sezónu ale můžete urvat parádní slevy.

Nejlepší zážitky? Jednoznačně z homestayů! Za pár stovek přespíte u místní rodiny, pochutnáte si na domácí snídani a poznáte Vietnam tak, jak ho turisti běžně nevidí. Celkově vás dva týdny ubytka vyjdou od dvou tisíc do pětatřiceti tisíc, záleží jen na vás, jak si to užijete.

Hotely ve Vietnamu už dávno nejsou, co bývaly. Dneska si všechno pohodlně zabookujete přes známé portály, mrknete na recenze a víte, do čeho jdete. Jen si dobře rozmyslete lokalitu - někdy je lepší si připlatit za centrum, než se trmácet taxíkem z předměstí.

Ceny jídla a pití ve Vietnamu

Gastronomický ráj ve Vietnamu vás překvapí cenami, ze kterých se vám zatočí hlava - v tom nejlepším slova smyslu! Za pořádnou porci v místní restauraci dáte sotva stovku, a když se odvážíte k pouličním stánkům, najíte se i za čtyřicet korun. Představte si tu vůni linoucí se z kouřících kotlů s polévkou phở - tahle Vietnamese klasika vás zasytí za hubičku, většinou tak za padesátikorunu.

A co teprve osvěžení po celodenním výletu? Vychlazené místní pivko Saigon nebo Hanoi vás v hospůdce vyjde na třicet korun. Když vás přepadne chuť na něco sladkého, čerstvě vymačkaný džus z exotického ovoce pořídíte za čtyřicet korun. Milovníci kávy si přijdou na své - pravá vietnamská káva s kondenzovaným mlékem voní už z dálky a stojí jen pár drobných.

Denně si vystačíte s rozpočtem 200-400 korun na jídlo, když budete jíst jako místní. Jasně, v turistických oblastech si připlatíte, ale pořád je to proti našim cenám pakatel. Na trhu koupíte šťavnaté mango za třicet korun, a když zatoužíte po ananasu, dáte jen dvacku.

Pouliční stánky jsou kapitola sama pro sebe - voňavé rýžové pokrmy s masem nebo mořskými plody vás budou stát tak šedesátku. Křupavá bagetka bánh mì? Ta je vaše za třicet korun. A ty jarní závitky - mňam, porce za čtyřicet korun vás dostane do kolen.

Nápoje? Směšně levné! Voda za desetikorunu, cola za dvacku. Fajnšmekři ocení kvalitní místní rum nebo rýžovku už od stovky. Jasně, v mezinárodních restauracích si připlatíte, ale i tak to nezruinuje vaši peněženku.

Za měsíc si v pohodě vystačíte s šesti až dvanácti tisíci na jídlo, záleží, jak moc si budete chtít dopřávat. Vietnam je zkrátka ráj pro všechny, kdo milují dobré jídlo a nechtějí se přitom finančně zruinovat.

Doprava po zemi a mezi městy

Cestování po Vietnamu je jedno velký dobrodružství a každý způsob dopravy má svoje kouzlo. Nejpohodlnější a na peněženku nejpříjemnější jsou rozhodně autobusy. Projedete s nimi celou zemi od severu k jihu, a když si třeba plánujete cestu z Hanoje do Saigonu, dáte za to jen něco kolem osmi stovek.

V noci se dá krásně cestovat v lehátkových autobusech, kde si natáhnete nohy a aspoň trochu se prospíte. Jasně, někdy je klimatizace nastavená jak na severním pólu a řidič troubí na všechno, co se hne, ale to už k tomu prostě patří.

Fakt nezapomenutelný zážitek je cesta vlakem. Sedíte u okýnka, krajina ubíhá a před vámi se střídají rýžová pole s horami. Ta klasická trasa podél pobřeží z Hanoje do Saigonu zabere sice skoro dva dny, ale stojí to za to. Za lůžko v klimošce dáte něco přes litr, což není vůbec špatný.

Pro kratší vzdálenosti jsou super skútry - za stopadesát denně máte svobodu jet, kam se vám zachce. Jen pozor na místní provoz, to je někdy pěknej mazec! Bezpečnější varianta jsou taxíky nebo Grab (něco jako jejich Uber), kde kilometry neprojezdíte ani dvacku.

Když hoří termín, zachrání vás vnitrostátní lety. Letenky seženete už od sedmi stovek, když booking řešíte dopředu. Místní aerolinky jako VietJet nebo Bamboo jsou v pohodě a letí prakticky všude.

Pro dobrodruhy je tady možnost projet Vietnam na motorce. Měsíční pronájem vás vyjde asi na tři tisíce, plus musíte počítat s benzínem. Je to sice náročnější, ale ta svoboda a zážitky z odlehlých vesniček, kam se běžně nedostanete? K nezaplacení!

Vstupné do památek a turistických atrakcí

Tak co obnáší vstupné ve Vietnamu? Připravte se, že za památky a atrakce zaplatíte od pár desítek až po několik stovek tisíc dongů - v našich korunách je to něco mezi dvackou a pětistovkou na osobu.

Vezměme si třeba majestátní Císařské město v Hue - tam vás to vyjde na 200 tisíc dongů, což je asi dvě stovky v korunách. Ale nebojte, najdete i místa zadarmo, jako třeba nádhernou pagodu Thien Mu.

V kouzelném Hoi An dostanete za 120 tisíc dongů parádní deal - můžete si vybrat pět památek a vstupenka platí několik dní. To vám dává spoustu času na prozkoumání všech zákoutí tohoto historického skvostu.

A co slavná Ha Long Bay? Tam už si připravte trochu víc - výlet lodí vás vyjde minimálně na milion dongů. Ale ten zážitek za to fakt stojí!

V Hanoji jsou ceny příjemnější - Chrám literatury nebo Etnografické muzeum vás vyjde na stovku tisíc dongů. Pokud vás lákají jeskyně v Phong Nha-Ke Bang, počítejte s většími výdaji. Běžné jeskyně začínají na 250 tisících, ale za expedici do Son Doong už dáte pěkných pár milionů.

V Ho Či Minově Městě najdete spoustu chrámů a pagod, kam můžete zajít zadarmo - jen je slušné nechat nějaký ten příspěvek. Cu Chi tunely vás s průvodcem vyjdou na 250 tisíc dongů.

Za dva týdny dovolené počítejte se vstupným kolem 2-3 milionů dongů na osobu. Ale neberte to jako dogma - záleží na vašem stylu cestování. A nezapomeňte, že studenti a děti mají často slevy!

Nejlevnější a nejdražší období pro cestování

Cestování do Vietnamu může být úžasným zážitkem, který nemusí zruinovat vaši peněženku. Nejvýhodnější ceny najdete od května do září, kdy místní zažívají období dešťů. Nebojte, není to žádná katastrofa - představte si příjemné osvěžení po parném dni, když přijde krátká přeháňka.

Znáte ten pocit, když najdete super nabídku? Právě v tomto období můžete narazit na letenky za poloviční ceny. A ubytování? To vás taky příjemně překvapí. Místní hotely se předhánějí v nabídkách, aby přilákaly hosty.

Prosinec až březen je naopak doba, kdy si Vietnam nechá pořádně zaplatit. To se ceny šplhají do závratných výšin, zvlášť kolem Vánoc a svátku Tet. Za pokoj, který v září stál tisícovku, dáte klidně dva tácy. Dva týdny dovolené vás v hlavní sezóně vyjdou na 45 tisíc, zatímco v období dešťů to zvládnete i za 30.

Méně turistů znamená autentičtější zážitek. Představte si, že si v klidu vychutnáte západ slunce v Hoi An bez davů turistů, nebo si popovídáte s místními v útulné kavárně v Hanoji. To jsou momenty, které si v hlavní sezóně často necháte ujít.

Sever a jih? Každý je jiný příběh. Zatímco Ho Či Minovo Město si drží stabilní ceny, Hanoj vám v zimě může nabídnout zajímavější deal. A když zarezervujete dovolenou s předstihem, třeba půl roku dopředu, můžete si mnout ruce - ušetříte pěkný balík. Chytrým plánováním a flexibilitou s termíny můžete najít perfektní ubytování za babku - v období dešťů třeba i za pětistovku na noc.

Dovolená ve Vietnamu není drahá, když víte, kde hledat. Levné ubytování, chutné jídlo a nádherné pláže najdete za zlomek ceny evropských destinací.

Radmila Procházková

Celkový rozpočet na dvoutýdenní dovolenou

Tak co, plánujete cestu do Vietnamu? Tenhle kousek jihovýchodní Asie vás určitě dostane, ale je fajn vědět, s jakým rozpočtem počítat. Na dva týdny si připravte něco mezi 45 a 65 tisíci na osobu - záleží, jestli chcete spát v luxusu nebo vám stačí jednodušší ubytko.

Letenky jsou největší položka - za cestu tam a zpátky dáte 15 až 25 táců. Hodně záleží, kdy booking uděláte a jestli poletíte v sezóně. Spát můžete jak za pár stovek v hostelu, tak za tisícovku v pohodlném hotýlku. Fajnšmekři, co chtějí pětihvězdičkový resort, musí sáhnout hlouběji do kapsy - tak od dvou a půl tisíce za noc.

Jídlo? To je ve Vietnamu naprostá pohoda! Místní street food je nejen božsky dobrej, ale i levnej. Za den projedete tak čtyři až osm stovek, a to se můžete fakt dobře najíst. Když budete přejíždět mezi městy, noční busy nebo vlaky vás vyjdou na tři stovky až litr za jednu cestu.

Nezapomeňte na výlety - třeba legendární zátoka Ha Long nebo trek v Sapě, to jsou zážitky, na který nezapomenete. Počítejte s patnácti stovkami až čtyřmi tisíci za den. Spousta lidí si půjčuje skůtr - denně vás vyjde na tři až čtyři stovky a získáte svobodu jezdit, kam se vám zachce.

Moje rada? Nechte si nějakou rezervu bokem. Nikdy nevíte, kdy narazíte na super masáž (ty jsou tam mimochodem za hubičku - od dvou do pěti stovek), nebo kdy vás zlákají místní trhy se suvenýry. Nejdražší je Vietnam od listopadu do března, kdy je nejhezčí počasí. Mimo sezónu ušetříte, ale připravte se na občasný deštík.

Pro klídek si připravte aspoň deset tisíc navíc - někdy ty nejlepší zážitky přijdou neplánovaně, a byla by škoda si je nechat ujít, ne?

Tipy na ušetření peněz ve Vietnamu

Kdo by nechtěl poznat pravou tvář Vietnamu a přitom neutratit majlant? Vietnam může být neskutečně levný, když víte, kde a jak šetřit. Jasně, luxusní hotely v centru Hanoje lákají, ale proč platit přemrštěné ceny, když můžete bydlet v útulném rodinném penzionu, kde poznáte skutečný život místních?

Zapomeňte na drahé turistické restaurace - nejlepší pho polévku stejně ochutnáte od pouličních prodejců, kde vás bude stát třetinu ceny. A ten zážitek? K nezaplacení! Sedět na malé plastové židličce, pozorovat ruch ulice a vychutnávat si autentické chutě - to je ten pravý Vietnam.

Místní doprava je kapitola sama pro sebe. Noční autobusy jsou geniální vynález - nejen že se pohodlně vyspíte, ale ušetříte za hotel. A když si půjčíte skútr, otevře se vám úplně jiný svět. Za pár korun projedete rýžová pole, objevíte skryté pláže a poznáte místa, kam se běžný turista nedostane.

Smlouvání? To je národní sport! První cena je vždycky přestřelená, tak se nebojte usmlouvat ji třeba na třetinu. Čím dál od turistického centra, tím lepší ceny. A když nakoupíte více kousků, většinou dostanete super slevu.

Památky nemusí ruinovat váš rozpočet. Spousta chrámů je zdarma nebo za drobné. Navíc brzy ráno nebo k večeru jsou vstupy často levnější a ještě se vyhnete davům turistů. Stačí si jen dobře naplánovat, kdy kam vyrazit.

Peníze si vyměňte ve městě, ne na letišti - rozdíl v kurzu vás překvapí. A cestování mimo sezónu? Geniální tah! V období dešťů ušetříte spoustu peněz a ty přeháňky? Většinou jsou krátké a osvěžující. Navíc budete mít památky skoro pro sebe.

Povinné výdaje za víza a pojištění

Chystáte se do Vietnamu? Pak vás určitě zajímá, kolik vás budou stát nezbytné výdaje ještě před odletem. Základem je turistické vízum, které vás vyjde zhruba na 2500 korun. Můžete si ho zařídit sami na ambasádě v Praze, nebo to hodit na nějakou agenturu - ta si ale připočte tak pětistovku až osm set navíc.

Bez pořádného pojištění do Vietnamu ani krok! Dvoutýdenní pojistka vás vyjde na nějakých 1200 až 1800 korun, podle toho, jak moc se chcete pojistit a kolik vám je let. Radím nebýt při výběru pojištění škudlil - vietnamské nemocnice umí člověka přijít na pěkné peníze, takže určitě dejte limity aspoň na 3-5 mega.

Co se týče očkování, povinné sice není, ale doktoři vám určitě doporučí pár důležitých vakcín. Žloutenka A i B, tyfus nebo vzteklina vás vyjdou na 4-6 tisíc. Zní to draho? Nebojte, většina vakcín vydrží několik let, takže je to vlastně docela dobrá investice.

Zkontrolujte si taky pas - musí platit ještě půl roku po návratu. Pokud potřebujete nový, připravte si šest stovek. A jestli spěcháte s vízem na poslední chvíli, připlatíte si za expresní vyřízení další tisícovku až patnáct set. Pro delší pobyt nebo častější návštěvy počítejte s vízem za čtyři až pět tisíc.

Stojí za to přihodit i pojištění storna. Jasně, je to pár stovek navíc, ale když do toho hodí vidle třeba nemoc nebo jiná nepříjemnost, budete rádi. Když to všechno sečteme - víza, pojištění, očkování - dostaneme se někam k deseti tisícům na osobu. To není málo, ale pro bezstarostnou dovolenou ve Vietnamu to stojí za to, nemyslíte?

Ceny organizovaných výletů a průvodců

Cestování po Vietnamu je úžasný zážitek, ale jak se vyznat v cenách výletů a průvodců? Ceny se dramaticky mění podle toho, kde se zrovna nacházíte a co přesně hledáte. Třeba taková zátoka Ha Long - tam za den na lodi dáte mezi 1200 a 2500 korunami. A pokud si chcete dopřát luxus přespání na lodi pod hvězdami? To už si připravte kolem čtyř tisíc.

Sapa, to je kapitola sama pro sebe. Představte si dva dny chození po rýžových polích s místním průvodcem, který vám ukáže život místních etnik, přespíte v jejich domě a ochutnáte tradiční jídlo. Takový zážitek vás vyjde na 1800 až 3000 korun. Nechce se vám chodit dva dny? Žádný problém, jednodenní výlety začínají už na osmi stovkách.

Ve velkých městech jako Hanoj nebo Saigon si za kvalitního průvodce s perfektní angličtinou připlatíte, ale věřte, že to stojí za to. Půldenní prohlídka vás vyjde na 600-1200 korun, celý den pak na 1500-2500 korun. Tihle průvodci znají každý koutek města a často vás vezmou i tam, kam se běžný turista nedostane.

Delta Mekongu je další perlou Vietnamu. Jednodenní výlet ze Saigonu pořídíte už za tisícovku, ale pokud si chcete užít opravdové dobrodružství s komfortním ubytováním a prvotřídním servisem, počítejte s částkou až 10 tisíc za tři dny.

V okolí Hoi An a Hue najdete spoustu možností - od návštěvy chrámů My Son za 800 korun až po kulinářské kurzy, kde se naučíte vařit pravé vietnamské speciality za 1000 až 2500 korun.

Myslete na to, že v hlavní sezóně (listopad-březen) si připlatíte až o třetinu víc. Naopak mimo sezónu můžete usmlouvat zajímavé slevy, zvlášť když cestujete ve skupině. A nezapomeňte si předem načíst recenze - levnější není vždycky lepší, zvlášť když jde o zážitky na celý život.

Publikováno: 22. 04. 2025

Kategorie: cestování