Bosna a Hercegovina měna: Vše, co cestovatel potřebuje vědět

Bosna A Hercegovina Měna

Oficiální měna: Konvertibilní marka (BAM)

Konvertibilní marka (BAM) je oficiální měnou Bosny a Hercegoviny od roku 1998. Název "konvertibilní" odkazuje na dřívější pevný směnný kurz marky k německé marce (DEM) v poměru 1:1. Po zavedení eura se marka navázala na euro v pevném poměru 1 EUR = 1,95583 BAM.

Marka se dělí na 100 feniků a v oběhu se vyskytuje v podobě bankovek o hodnotách 10, 20, 50, 100 a 200 BAM a mincí v hodnotách 5, 10, 20 a 50 feniků a 1, 2 a 5 BAM.

Ačkoliv euro není oficiální měnou země, je široce akceptováno, zejména v turistických oblastech. Ceny jsou často uváděny v obou měnách. Většina bank a směnáren umožňuje snadno směnit eura za konvertibilní marky a naopak.

Kurz pevně navázán na euro

Bosna a Hercegovina, země s bohatou historií a kulturou, má také zajímavý měnový systém. Místní měnou je konvertibilní marka (BAM), která je pevně navázána na euro v poměru 1 EUR = 1,95583 BAM. Tento pevný směnný kurz byl zaveden v roce 1997 po skončení války v Bosně a Hercegovině a má za cíl zajistit měnovou stabilitu a usnadnit ekonomickou obnovu země.

V praxi to znamená, že hodnota konvertibilní marky se pohybuje v závislosti na kurzu eura. Pokud euro posílí vůči dolaru, posílí i konvertibilní marka. Naopak, pokud euro oslabí, oslabí i konvertibilní marka.

Pevná vazba na euro má pro Bosnu a Hercegovinu řadu výhod. Především snižuje inflaci a podporuje důvěru investorů. Zároveň usnadňuje obchodování se zeměmi eurozóny, které jsou pro Bosnu a Hercegovinu důležitými obchodními partnery.

Přestože je konvertibilní marka oficiální měnou, v některých částech země, zejména v Republice srbské, se stále používá i srbský dinár. Euro je také široce akceptováno, zejména v turistických oblastech.

Eura se dají běžně směnit

Eura se dají běžně směnit v bankách, směnárnách a dokonce i v některých hotelech po celé Bosně a Hercegovině. Oficiální měnou země je však konvertibilní marka (KM), někdy označovaná také jako bosenská marka. I když eura jsou široce akceptována, je užitečné mít u sebe i místní měnu, zejména pro menší obchody, trhy a restaurace. Směnný kurz eura vůči konvertibilní marce je pevně stanoven, 1 euro se rovná přibližně 1,96 KM. Je vhodné si před cestou ověřit aktuální kurz. Platba kartou je v městských oblastech poměrně běžná, ale v odlehlejších oblastech je lepší se spolehnout na hotovost.

Srovnání konvertibilní marky (BAM)
Měna Kód Kurz k CZK (přibližný)
Konvertibilní marka BAM 12,50 CZK
Euro EUR 25,00 CZK

Platba kartou je možná

V Bosně a Hercegovině je oficiální měnou konvertibilní marka (BAM), která je pevně navázána na euro. Platba kartou je v posledních letech stále běžnější a většina obchodů, restaurací a hotelů akceptuje hlavní kreditní a debetní karty, jako jsou Visa a Mastercard. Přesto je vhodné mít u sebe i hotovost, a to zejména v menších městech a vesnicích, kde nemusí být platba kartou vždy možná.

bosna a hercegovina měna

Při výběru z bankomatu si ověřte poplatky vašeho bankovního ústavu za výběr v zahraničí. Většina bankomatů v Bosně a Hercegovině vydává pouze konvertibilní marky.

Ačkoliv je euro široce akceptováno, kurz nemusí být vždy výhodný. Doporučuje se směnit si peníze v oficiálních směnárnách nebo bankách, abyste předešli případným podvodům.

Ne vždy a všude akceptována

Konvertibilní marka, ačkoliv je oficiální měnou Bosny a Hercegoviny, nenachází vždy a všude bezproblémové přijetí. V pohraničních oblastech, zejména s Chorvatskem a Srbskem, se často setkáte s ochotou obchodníků přijímat eura či srbské dináry. To může být pro turisty výhodné, jelikož se vyhnou nutnosti směny. Na druhou stranu je potřeba být obezřetný a vždy si ověřit kurz, za který vám obchodník cizí měnu akceptuje, abyste se nestali obětí nevýhodného kurzu.

Větší problém s akceptací konvertibilní marky ale můžete narazit v některých online obchodech. Řada mezinárodních e-shopů tuto měnu nepodporuje, což znemožňuje přímý nákup. V takovém případě je nutné využít platební karty, které umožňují platbu v eurech či dolarech. I zde je ale na místě obezřetnost a kontrola směnného kurzu vaší banky.

Je tedy zřejmé, že ačkoliv je konvertibilní marka oficiální měnou Bosny a Hercegoviny, její používání může být v některých případech komplikovanější než u jiných měn. Před cestou do země je proto vhodné se s touto problematikou seznámit a případně se vybavit i eurem, které vám může usnadnit řadu situací.

Doporučujeme mít hotovost

V Bosně a Hercegovině je oficiální měnou konvertibilní marka (BAM), která je pevně navázána na euro. Jedna konvertibilní marka se dělí na 100 feniků. I když se v některých turistických oblastech dá platit eurem, kurz nebývá vždy výhodný a často vám vrátí drobné v konvertibilních markách. Proto je vždy lepší mít u sebe dostatek hotovosti v místní měně.

bosna a hercegovina měna

Bankomaty jsou v Bosně a Hercegovině běžné, ale poplatky za výběr z bankomatů se můžou lišit v závislosti na vaší bance. Výměnné kurzy se také liší v závislosti na směnárně. Doporučujeme srovnat kurzy na několika místech předtím, než si vyměníte peníze.

Většina obchodů a restaurací v Bosně a Hercegovině přijímá platební karty, ale v menších obchodech a na trzích se vyplatí mít u sebe hotovost.

Bankomaty jsou dostupné

Bankomaty jsou v Bosně a Hercegovině široce dostupné, a to zejména ve městech a turistických oblastech. Místní měnou je konvertibilní marka (KM), někdy označovaná také jako bosenská marka. Většina bankomatů v zemi vydává konvertibilní marky. Je dobré mít na paměti, že některé bankomaty mohou mít omezení na denní výběr hotovosti.

Ačkoliv je platba kartou v Bosně a Hercegovině stále běžnější, je vhodné mít u sebe i hotovost, a to zejména při návštěvě menších obchodů, restaurací a trhů.

Při výběru hotovosti z bankomatu si vždy zkontrolujte poplatky účtované vaší bankou a případně i bankou provozující bankomat.

Pozor na poplatky za výběr

Při cestování do Bosny a Hercegoviny je důležité si uvědomit, že oficiální měnou je konvertibilní marka (BAM), která je pevně navázána na euro. Ačkoliv se v některých turistických oblastech může zdát, že se běžně platí eurem, není to oficiálně uznávaná měna a ceny v eurech mohou být pro turisty nevýhodné. Doporučuje se proto směňovat peníze na konvertibilní marky v oficiálních směnárnách nebo bankách, abyste získali nejlepší kurz.

Při výběru z bankomatu si dejte pozor na poplatky, které si banky účtují za výběr v zahraničí. Tyto poplatky se mohou lišit v závislosti na vaší bance a typu karty. Některé banky si účtují fixní poplatek za každý výběr, zatímco jiné si účtují procento z vybírané částky. Před cestou se proto informujte u své banky o poplatcích za výběr z bankomatu v Bosně a Hercegovině, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.

Kromě poplatků za výběr z bankomatu si dejte pozor i na poplatky za platbu kartou. Některé obchody a restaurace si mohou účtovat poplatek za platbu kartou, zejména pokud platíte kartou vydanou mimo Bosnu a Hercegovinu. Vždy se proto předem informujte o případných poplatcích, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.

Směnárny v turistických centrech

V turistických centrech Bosny a Hercegoviny, jako je Sarajevo, Mostar či Banja Luka, narazíte na směnárny prakticky na každém rohu. Je to pochopitelné, vždyť mnoho turistů sem přijíždí s eurem v peněžence. Směnit si ho na konvertibilní marku, oficiální měnu Bosny a Hercegoviny, je tak prvním úkolem po příjezdu.

bosna a hercegovina měna

Ačkoliv je euro široce akceptováno, a to i v menších obchodech a restauracích, je výhodnější platit v místní měně. Získáte tak lepší kurz a vyhnete se případným poplatkům za směnu.

Při výběru směnárny v turistické oblasti buďte obezřetní. Vždy si předem ověřte aktuální kurz a poplatky za směnu. Některé směnárny mohou lákat na zdánlivě výhodný kurz, ale účtovat si vysoké poplatky. Doporučuje se porovnat nabídky několika směnáren a vybrat tu nejvýhodnější.

Nebojte se zeptat na detaily a nenechte se odbýt. Směna peněz je důležitou součástí vaší cesty a zaslouží si vaši pozornost.

Lepší kurz v bankách

Měna v Bosně a Hercegovině, oficiálně nazývaná konvertibilní marka (BAM), je pevně navázána na euro. To znamená, že kurz se prakticky nemění a pohybuje se okolo 1 EUR za 1,95 BAM. I když je směna na ulici lákavá kvůli na první pohled výhodnějšímu kurzu, v bankách a směnárnách získáte férovější podmínky a vyhnete se riziku podvodu. Před cestou do Bosny a Hercegoviny si proto raději vyměňte peníze ve své bance, kde obvykle získáte výhodnější kurz než na místě. Navíc, platba kartou je v Bosně a Hercegovině stále méně obvyklá, a proto je dobré mít u sebe dostatek hotovosti, zejména v menších městech a vesnicích.

Smlouvání o ceně je běžné

V Bosně a Hercegovině se setkáte s konvertibilní markou (BAM), která je pevně navázána na euro. Jeden konvertibilní marka se dělí na 100 feniků. Ačkoliv je měna pevně svázána s eurem, v obchodech a restauracích se eurem obvykle neplatí. Doporučuje se proto směnit si peníze na místní měnu. Směnárny najdete ve větších městech i na turistických místech. Při placení v obchodech a restauracích je běžné dostávat drobné zpět v eurech. Bankomaty jsou v Bosně a Hercegovině běžné a akceptují většinu mezinárodních platebních karet. Kromě bankomatů můžete platit kartou i ve větších obchodech, hotelech a restauracích. V menších podnicích a na trzích se však vyplatí mít u sebe hotovost.

Tipy v restauracích vítány

V Bosně a Hercegovině je běžné dávat spropné v restauracích, a to i přesto, že je v ceně obvykle zahrnut poplatek za obsluhu. Místní obyvatelé i turisté nechávají spropné jako projev uznání za dobré služby a chutné jídlo.

Oficiální měnou Bosny a Hercegoviny je konvertibilní marka (KM), která je pevně navázána na euro. Většina restaurací akceptuje platbu jak v hotovosti, tak i platebními kartami. Pokud platíte v eurech, je pravděpodobné, že vám bude vydán zpět v konvertibilních markách.

bosna a hercegovina měna

Výše spropného se obvykle pohybuje mezi 5 a 10 % z celkové ceny. Pokud jste s obsluhou a jídlem spokojeni, je vhodné nechat spropné ve výši 10 %. V případě menších objednávek nebo v kavárnách stačí zaokrouhlit účet nahoru.