Albánie dovolená 2024: Nečekaný klenot Středomoří

Albánie Dovolená 2024

Obsah článku:
 1. Užitečné fráze Ať už se chystáte do Albánie za sluncem a koupáním, nebo za poznáváním historických památek a krásné přírody, pár základních frází se vám bude hodit. Albánci sice ocení, když se s nimi budete snažit domluvit jejich jazykem, ale ve větších městech a turistických oblastech se domluvíte i anglicky, případně německy. Základní fráze: Dobrý den – Përshëndetje (pershen-detye) Dobrý večer – Mirëmbrëma (meer-brum-ma) Dobrou noc – Natën e mirë (nat-en e meer) Děkuji – Faleminderit (fal-e-min-der-it) Prosím – Ju lutem (yoo loo-tem) Ano – Po (poh) Ne – Jo (yoh) Nerozumím – Nuk e kuptoj (nook e koop-toy) Mluvíte anglicky? – A flisni anglisht? (a flee-snee ang-lishte) V restauraci: Prosím, jídelní lístek – Menu-n ju lutem (men-oo-n yoo loo-tem) Co mi doporučíte? – Çfarë më rekomandoni? (chfar me re-kom-an-doh-nee) To je výborné! – Shumë e shijshme! (shoom e sheesh-me) Účet, prosím – Faturën ju lutem (fah-toor-en yoo loo-tem) Užitečné otázky: Kolik to stojí? – Sa kushton? (sa kush-ton) Kde je…? – Ku është…? (koo ush-te) Kdy to jede? – Kur niset? (koor nee-set) Potřebuji taxi – Më duhet një taksi (me doo-het nye tak-see) Nezapomeňte, že úsměv a vstřícnost otevírají všechny dveře! I když se vám nepodaří vyslovit vše dokonale, Albánci vaši snahu určitě ocení.

Doprava do Albánie

Plánujete dovolenou v Albánii v roce 2024? Skvělá volba! Albánie nabízí nádherné pláže, úchvatnou přírodu a fascinující historii. Ale jak se tam vlastně dostat? Možností je hned několik. Pro dobrodruhy a milovníky cestování autem je tu cesta vlastním vozem. Počítejte ale s delší dobou jízdy, která zabere zhruba 15-20 hodin v závislosti na trase a dopravní situaci. Cesta vede přes Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko a Černou Horu. Nezapomeňte na platbu dálničních poplatků a nezbytné doklady pro řízení v zahraničí. Rychlejší a pohodlnější variantou je letecká doprava. Přímé lety z Prahy do Tirany, hlavního města Albánie, nabízí několik leteckých společností. Let trvá přibližně 2 hodiny. Z letiště se pak snadno dostanete do centra města autobusem nebo taxíkem. Další možností je letět do některého z okolních států, například do Černé Hory nebo Řecka, a odtud pokračovat do Albánie autobusem nebo pronajatým autem. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, doprava do Albánie není žádný problém a vaše dovolená v roce 2024 může začít!

Autem po Albánii

Albánie se v posledních letech stává čím dál oblíbenější destinací pro dovolenou a rok 2024 nebude výjimkou. Země nabízí nádherné pláže, úchvatné hory, lahodné jídlo a pohostinné obyvatele. A jak lépe prozkoumat všechny krásy Albánie než autem? Dovolená v Albánii v roce 2024 s vlastním autem vám dává svobodu a flexibilitu. Můžete si naplánovat vlastní trasu a zastavit se kdekoliv se vám zlíbí. Prozkoumejte starobylé ruiny Butrintu, vydejte se na horskou túru v Albánských Alpách nebo si užijte slunce na plážích Albánské riviéry. Cesty v Albánii jsou v posledních letech ve stále lepším stavu, i když na některých místech, obzvláště v horách, se stále můžete setkat s horší sjízdností. Doporučuje se proto opatrnost a kvalitní mapa. Pro cestu autem do Albánie budete potřebovat platný řidičský průkaz, technický průkaz od vozidla a zelenou kartu. Nezapomeňte také na cestovní pojištění. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv trasu, dovolená v Albánii v roce 2024 s vlastním autem vám zaručeně poskytne nezapomenutelné zážitky.

Srovnání Albánie s dalšími destinacemi pro dovolenou v roce 2024
Vlastnost Albánie Chorvatsko Řecko
Cena za týdenní pobyt pro 2 osoby od 15 000 Kč od 20 000 Kč od 25 000 Kč
Teplota moře v červenci 24-26 °C 23-25 °C 25-27 °C
Délka letu z Prahy cca 2 hodiny cca 1 hodina cca 2 hodiny

Autobusy v Albánii

Albánie se v posledních letech stává čím dál oblíbenější destinací pro dovolenou a rok 2024 nebude výjimkou. Pokud plánujete dovolenou v Albánii v roce 2024 a chcete prozkoumat krásy této balkánské země, autobusy jsou skvělou volbou. Cestování autobusem po Albánii je levné, pohodlné a nabízí autentický zážitek z místní kultury.

albánie dovolená 2024

Autobusová síť je v Albánii poměrně hustá a spojuje všechna hlavní města i menší vesnice. Moderní autobusy s klimatizací vás dopraví do cíle bezpečně a pohodlně. Ceny jízdenek jsou velmi příznivé, a to i na delší vzdálenosti. Jízdenky si můžete zakoupit přímo na autobusových nádražích nebo online u některých dopravců.

Mezi nejoblíbenější destinace, kam se dostanete autobusem, patří Tirana, hlavní město Albánie s rušným životem a historickými památkami, nebo Berat, město zapsané na seznamu UNESCO s charakteristickými bílými domy. Krásné pláže Albánské riviéry, jako je Saranda nebo Ksamil, jsou také snadno dostupné autobusem.

Cestování autobusem po Albánii vám umožní poznat krásy této země z jiné perspektivy. Během cesty uvidíte malebnou krajinu, horské průsmyky a olivové háje. Navíc se budete moci setkat s místními lidmi a ochutnat tradiční albánskou kuchyni v restauracích a stáncích podél cesty.

Albanie v roce 2024? Proč ne! Neobjevený klenot Evropy s nádhernými plážemi, pohostinnými lidmi a cenami, které nezatíží vaši peněženku.

Eliška Dvořáková

Vlaky v Albánii

Albánie se pomalu, ale jistě stává turistickým hitem a rok 2024 by mohl být zlomový. Zatímco si většina návštěvníků spojuje Albánii s nádhernými plážemi, malebnými horskými vesnicemi a pohostinnými lidmi, jen málokdo ví, že tato balkánská země skrývá i dobrodružství na kolejích. Vlaky v Albánii sice nepatří k nejmodernějším ani nejrychlejším, ale nabízejí autentický zážitek a možnost poznat Albánii z jiné perspektivy. Představte si pomalou jízdu malebnou krajinou, okny vám profukuje teplý vítr a vy sledujete, jak se před vámi střídají olivové háje s horskými scenériemi.

Plánujete dovolenou v Albánii v roce 2024? Zkuste do svého itineráře zařadit i cestu vlakem. Nečekejte luxusní vagóny a rychlovlaky, spíše se připravte na nostalgickou jízdu staršími soupravami. Právě v tom ale spočívá jejich kouzlo. Cestování vlakem vám umožní poznat Albánii autenticky, tak jak ji znají místní. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv trasu, jízda vlakem v Albánii bude nezapomenutelným zážitkem z vaší dovolené v roce 2024.

albánie dovolená 2024

Půjčení auta

Prozkoumejte krásy Albánie v roce 2024 s volností, kterou vám dá pouze vlastní auto. Půjčení auta v Albánii je dostupné a otevírá vám dveře k nezapomenutelným zážitkům. Ať už toužíte po slunění na nedotčených plážích Albánské riviéry, objevování starobylých památek v Butrintu a Gjirokastëru, nebo poznávaní skrytých klenotů v horách, s půjčeným autem se tam dostanete snadno a pohodlně.

Vybírat můžete z mnoha autopůjčoven, ať už mezinárodních firem nebo lokálních poskytovatelů. Doporučujeme rezervovat auto předem, obzvláště pokud plánujete dovolenou v hlavní sezóně. Při výběru auta zvažte své potřeby a počet spolucestujících. Pro pohodlnou jízdu po celém území Albánie se hodí spíše menší SUV s pohonem všech kol, které si poradí i s horším terénem. Nezapomeňte se informovat o podmínkách pronájmu, pojištění a případných poplatcích.

Trajekty na ostrovy

Albánie se může pochlubit nejen nádhernou pevninou, ale i okouzlujícími ostrovy rozesetými v azurových vodách Jónského a Jaderského moře. Pokud toužíte po dobrodružství a objevování skrytých pokladů, trajekty vám v roce 2024 otevřou bránu k nezapomenutelným zážitkům.

Nejvyhledávanějším cílem je bezesporu ostrov Sazan v Jaderském moři, opředený tajemstvím studené války. Dnes je Sazan národním parkem, kde se můžete potápět v křišťálově čisté vodě a obdivovat bohatý podmořský život. Na Jónském moři pak leží malebné ostrovy Ksamil s bělostnými plážemi a tyrkysovou vodou, ideální pro relaxaci a koupání.

Pravidelné trajektové linky spojují pevninu s ostrovy, zejména v hlavní sezóně. Ceny trajektů se liší v závislosti na trase a typu plavidla. Pro aktuální informace o jízdních řádech a cenách je vhodné kontaktovat místní turistické kanceláře nebo přepravní společnosti.

Cestování s dětmi

Albánie se rychle stává oblíbenou destinací pro rodiny s dětmi a rok 2024 nebude výjimkou. Nabízí totiž skvělou kombinaci nádherných pláží, bohaté historie a kultury a cenově dostupných služeb. Plánování dovolené s dětmi v Albánii v roce 2024 je snadné a zábavné.

Albánie se může pochlubit spoustou pláží s pozvolným vstupem do moře, ideální pro malé děti. Děti se zabaví stavěním hradů z písku, zatímco rodiče si užijí slunce a šumění moře. Pro aktivnější rodiny je tu možnost šnorchlování, jízdy na kajaku nebo paddleboardingu.

Kromě pláží nabízí Albánie i další atrakce vhodné pro rodiny s dětmi. Navštivte starobylé ruiny Butrintu, zapsané na seznamu UNESCO, prozkoumejte tajemný hrad Rozafa v Shkodër nebo se vydejte na výlet lodí po jezeře Komani.

albánie dovolená 2024

Albánská kuchyně je pestrá a nabízí mnoho jídel, která si zamilují i děti. Vyzkoušejte tradiční burek, lahodné grilované maso nebo čerstvé mořské plody. Většina restaurací má dětské menu a personál je na rodiny s dětmi zvyklý a přátelský.

Cestování s dětmi v Albánii je bezpečné a pohodlné. Místní obyvatelé jsou pohostinní a přátelští k dětem. Doprava je dostupná a cenově výhodná, ať už si vyberete autobus, taxi nebo pronájem auta. Ubytování seženete v různé cenové relaci, od kempů a apartmánů až po luxusní hotely.

Bezpečnost na cestách

Albánie se stává čím dál populárnější destinací pro dovolenou a rok 2024 nebude výjimkou. Než se ale vydáte za albánským sluncem a krásami, je důležité myslet na bezpečnost. Obecně je Albánie bezpečnou zemí s nízkou kriminalitou, obzvláště vůči turistům. Přesto je dobré dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Mějte na paměti, že v turistických oblastech se můžete setkat s kapsáři, proto mějte cennosti vždy u sebe a batoh pod dohledem. Pokud si pronajmete auto, buďte obezřetní, jelikož styl řízení se od toho našeho může lišit. Doporučuje se sjednat si komplexní pojištění a zkontrolovat si platnost svého cestovního dokladu. Před cestou se informujte o aktuální politické a bezpečnostní situaci v zemi. V případě jakýchkoliv problémů se neváhejte obrátit na místní policii nebo na Velvyslanectví České republiky v Tiraně. Dodržováním těchto jednoduchých rad si můžete užít bezstarostnou a nezapomenutelnou dovolenou v Albánii i v roce 2024.

Tipy na výlety

Užitečné fráze

Ať už se chystáte do Albánie za sluncem a koupáním, nebo za poznáváním historických památek a krásné přírody, pár základních frází se vám bude hodit. Albánci sice ocení, když se s nimi budete snažit domluvit jejich jazykem, ale ve větších městech a turistických oblastech se domluvíte i anglicky, případně německy.

albánie dovolená 2024

Základní fráze:

 • Dobrý den – Përshëndetje (pershen-detye)
 • Dobrý večer – Mirëmbrëma (meer-brum-ma)
 • Dobrou noc – Natën e mirë (nat-en e meer)
 • Děkuji – Faleminderit (fal-e-min-der-it)
 • Prosím – Ju lutem (yoo loo-tem)
 • Ano – Po (poh)
 • Ne – Jo (yoh)
 • Nerozumím – Nuk e kuptoj (nook e koop-toy)
 • Mluvíte anglicky? – A flisni anglisht? (a flee-snee ang-lishte)

V restauraci:

 • Prosím, jídelní lístek – Menu-n ju lutem (men-oo-n yoo loo-tem)
 • Co mi doporučíte? – Çfarë më rekomandoni? (chfar me re-kom-an-doh-nee)
 • To je výborné! – Shumë e shijshme! (shoom e sheesh-me)
 • Účet, prosím – Faturën ju lutem (fah-toor-en yoo loo-tem)

Užitečné otázky:

 • Kolik to stojí? – Sa kushton? (sa kush-ton)
 • Kde je…? – Ku është…? (koo ush-te)
 • Kdy to jede? – Kur niset? (koor nee-set)
 • Potřebuji taxi – Më duhet një taksi (me doo-het nye tak-see)

Nezapomeňte, že úsměv a vstřícnost otevírají všechny dveře! I když se vám nepodaří vyslovit vše dokonale, Albánci vaši snahu určitě ocení.

Publikováno: 11. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PetrNeruda

Tagy: albánie dovolená 2024 | dovolená v albánii v roce 2024