Zážitková dovolená v Izraeli: Objevte krásy Svaté země

Dovolená V Izraeli

Doprava do Izraele

Izrael je snadno dostupný letecky, s přímými lety z Prahy do Tel Avivu, které provozují aerolinky jako El Al, Smartwings nebo Arkia. Let trvá přibližně 4 hodiny. Z letiště Ben Guriona se pak snadno dostanete do centra Tel Avivu vlakem, autobusem nebo taxi.

Vnitrostátní doprava v Izraeli je poměrně kvalitní a cenově dostupná. Autobusy společnosti Egged jezdí do všech koutů země a jsou spolehlivým způsobem dopravy. Větší města jsou propojena také vlakovou sítí, která je pohodlná a rychlá.

Pokud chcete mít větší flexibilitu a svobodu v cestování, můžete si pronajmout auto. V Izraeli působí všechny velké autopůjčovny. Je ale potřeba počítat s hustým provozem, zejména ve velkých městech.

Zajímavou alternativou může být také cestování sdílenými taxíky, tzv. sheruty. Ty jezdí po pevně daných trasách a jsou levnější než klasické taxi.

Víza a vstupní formality

Občané České republiky cestující do Izraele za turistickým účelem a na dobu nepřesahující 90 dní nepotřebují vízum. Pro vstup do země je nutný cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po plánovaném datu odjezdu z Izraele. Při vstupu do země mohou být požadovány dokumenty prokazující účel cesty, jako je zpáteční letenka, rezervace ubytování a dostatečné finanční prostředky na dobu pobytu.

Doporučuje se mít u sebe kopie cestovních dokladů a uložené odděleně od originálů. Při vstupu do Izraele probíhá bezpečnostní kontrola, která může zahrnovat i pohovor s imigračním úředníkem. Je důležité odpovídat na otázky pravdivě a srozumitelně.

I když vízum není pro krátkodobé turistické pobyty potřeba, je vhodné si před cestou ověřit aktuální podmínky vstupu na webových stránkách Velvyslanectví Státu Izrael v Praze.

Veřejná doprava v Izraeli

Izrael nabízí turistům pestrou škálu možností, jak prozkoumat jeho krásy, a veřejná doprava není výjimkou. Ať už se chystáte k Mrtvému moři, do Jeruzaléma nebo do Tel Avivu, autobusy, vlaky a sdílené taxi vám usnadní cestování. Autobusy společnosti Egged brázdí Izrael křížem krážem a nabízejí pohodlnou a cenově dostupnou variantu. Pro cesty mezi městy jsou ideální, s častými spoji a klimatizovanými vozy. Vlaky Israel Railways propojují hlavní města a nabízejí rychlou a efektivní alternativu, obzvláště pro delší vzdálenosti. Sdílená taxi, nazývaná "monit sherut", jsou skvělou volbou pro kratší vzdálenosti, a to i mimo hlavní trasy. Fungují na principu sdílené jízdy a nabízejí flexibilitu a často i rychlejší přepravu než autobusy. V Jeruzalémě se můžete svézt i tramvají, která propojuje západní a východní část města. Ať už zvolíte jakýkoli způsob dopravy, nezapomeňte si pořídit kartu Rav Kav, která vám umožní platit za všechny druhy dopravy a ušetřit peníze. S dobře naplánovanou trasou a využitím efektivní veřejné dopravy si užijete dovolenou v Izraeli naplno.

Autobusy a vlaky: tipy

Izrael se může pochlubit skvělou sítí veřejné dopravy, ať už se rozhodnete pro autobusy nebo vlaky. Autobusy společnosti Egged brázdí prakticky každý kout země a nabízejí pohodlnou a cenově dostupnou možnost dopravy. Pro cestování mezi městy si stáhněte aplikaci Moovit, která vám poskytne aktuální jízdní řády a pomůže s navigací. Vlaky jsou pak ideální volbou pro delší trasy, například mezi Tel Avivem a Jeruzalémem. Jízdenky si můžete zakoupit online nebo přímo na nádraží. Nezapomeňte si pořídit kartu Rav Kav, která vám umožní platit za MHD ve všech větších městech a zároveň vám zajistí slevy na jízdné. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob dopravy, Izrael vás okouzlí svou krásou a rozmanitostí.

Pronájem auta v Izraeli

Pronájem auta v Izraeli může být skvělým způsobem, jak prozkoumat tuto fascinující zemi vlastním tempem. S autem se snadno dostanete k odlehlým památkám, skrytým plážím a okouzlujícím městečkům, které byste jinak neviděli. Než se ale rozhodnete pro pronájem, je dobré zvážit několik věcí. V Izraeli se jezdí vpravo a silniční síť je obecně v dobrém stavu. Mějte však na paměti, že provoz může být chaotický, zejména ve velkých městech jako Tel Aviv nebo Jeruzalém. Pokud si nejste jisti jízdou v rušném provozu, zvažte využití veřejné dopravy nebo taxislužeb. Ceny pronájmu auta se liší v závislosti na sezóně, typu auta a délce pronájmu. Obecně platí, že čím delší je doba pronájmu, tím nižší je denní sazba. Při výběru autopůjčovny si pečlivě prostudujte podmínky, abyste se vyhnuli skrytým poplatkům. Nezapomeňte si také zkontrolovat, zda vaše cestovní pojištění pokrývá i pronájem auta v Izraeli.

Jízda autem: pravidla

V Izraeli jezdíme vpravo a předjíždíme zleva, stejně jako v České republice. Mějte na paměti, že Izraelci jsou známí svým temperamentním stylem řízení, proto buďte obezřetní a trpěliví. Dopravní předpisy se obecně dodržují, ale na některých místech, jako je Jeruzalém, může být provoz chaotický. Většina dopravních značek je v hebrejštině, angličtině a arabštině. Pro cestování po Izraeli si můžete pronajmout auto. K tomu budete potřebovat platný řidičský průkaz z vaší země a kreditní kartu. Minimální věk pro pronájem auta se liší v závislosti na autopůjčovně, ale obvykle je to 21 let. Při řízení v Izraeli je zakázáno používat mobilní telefon bez handsfree sady. Bezpečnostní pásy jsou povinné pro všechny cestující ve vozidle. Většina hlavních silnic je zpoplatněná. Poplatky se platí elektronicky a informace o platbě se zasílají na adresu autopůjčovny. Parkování ve velkých městech může být náročné a drahé. Doporučuje se parkovat na placených parkovištích.

Taxi služby a ceny

Ceny taxíků v Izraeli se liší v závislosti na denní době, vzdálenosti a typu vozu. Obecně platí, že ceny začínají na základní sazbě a dále se navyšují za ujetý kilometr. V noci, o víkendech a svátcích se uplatňují vyšší sazby. Pro cesty na letiště a z letiště platí často fixní ceny. Je vhodné si cenu s řidičem domluvit předem, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením. Alternativou k běžným taxíkům jsou mobilní aplikace jako Gett Taxi nebo Yango, které často nabízejí nižší ceny a transparentnější systém účtování. Většina řidičů taxíků v Izraeli akceptuje platbu v hotovosti i platebními kartami.

Při cestování po Izraeli je dobré zvážit i další možnosti dopravy, jako jsou autobusy, vlaky nebo pronájem auta. Autobusy a vlaky jsou cenově dostupné a spojují všechna hlavní města a turistické destinace. Pronájem auta vám poskytne větší flexibilitu a nezávislost při cestování, ale je třeba počítat s vyššími náklady a složitější dopravní situací ve velkých městech.

Cestování mezi městy

Izrael nabízí efektivní a pohodlnou síť veřejné dopravy, která usnadňuje cestování mezi městy během vaší dovolené. Autobusy jsou nejpoužívanějším dopravním prostředkem a spojují prakticky všechna města a turistické destinace. Společnosti jako Egged a Dan provozují rozsáhlé autobusové sítě. Jízdenky si můžete zakoupit přímo u řidiče nebo v automatech na autobusových nádražích. Vlaky jsou další pohodlnou volbou, zejména pro cestování mezi většími městy jako Tel Aviv, Jeruzalém a Haifa. Izraelské dráhy nabízejí moderní a klimatizované vlaky. Jízdenky si můžete zakoupit online, v automatech na nádražích nebo v kancelářích Izraelských drah. Pro kratší vzdálenosti a cestování po městě jsou k dispozici sdílené taxi, známé jako "sherut". Tato taxi jezdí po pevných trasách a sdílíte jízdu s ostatními cestujícími. Pro větší flexibilitu si můžete pronajmout auto. V Izraeli působí mezinárodní i místní autopůjčovny. Mějte na paměti, že se v Izraeli jezdí vpravo a provoz může být v některých oblastech hustý.

Vnitrostátní lety

Izrael sice není rozlohou nijak velká země, ale i tak se vnitrostátní lety můžou hodit. Ušetří vám čas a umožní vám stihnout vidět během vaší dovolené co nejvíc. Hlavním vnitrostátním letištěm je Ben Gurionovo mezinárodní letiště u Tel Avivu. Odtud se dostanete do nejjižnějšího bodu země, do města Ejlat, za pouhých 45 minut. Letenka vás vyjde na pár tisíc korun, záleží na sezóně a dostupnosti.

Další možností je letět z Tel Avivu do severního Izraele, například do Haify. Let trvá okolo půl hodiny a otevírá vám bránu k atrakcím jako jsou Bahajské zahrady nebo hora Karmel. Vnitrostátní lety provozují aerolinky Arkia a Israir. Letenky si můžete snadno rezervovat online nebo přes cestovní kancelář.

Než se ale pro vnitrostátní let rozhodnete, zvažte i jiné možnosti dopravy. Izrael má poměrně hustou síť autobusových linek, které jsou cenově dostupnější. Cestování autobusem je navíc skvělým způsobem, jak poznat místní kulturu a každodenní život Izraelců.

Bezpečnostní opatření

Izrael je obecně bezpečná země pro turisty, ale je důležité si uvědomit potenciální rizika a přijmout nezbytná bezpečnostní opatření. Před cestou se zaregistrujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR a sledujte aktuální informace o bezpečnostní situaci.

Vždy mějte u sebe kopii pasu a důležitých dokladů. Dodržujte základní bezpečnostní pravidla jako v jakékoli jiné zemi. Buďte obezřetní na místech s vysokou koncentrací lidí, jako jsou trhy, nákupní centra a turistické atrakce. Věnujte pozornost svému okolí a nenechávejte své věci bez dozoru.

Při procházkách městem je vhodné zvolit oblečení, které nepřitahuje přílišnou pozornost. Respektujte místní zvyky a tradice, zejména při návštěvě náboženských míst. V případě jakýchkoli pochybností se obraťte na místní obyvatele nebo turistickou policii.

Pamatujte, že bezpečnostní situace se může rychle změnit. Je důležité být informovaný a ostražitý po celou dobu vašeho pobytu.

Užitečné mobilní aplikace

Plánování a užívání si dovolené v Izraeli vám usnadní několik užitečných aplikací. Pro navigaci a objevování památek je skvělou volbou Waze, oblíbená aplikace s aktuálními informacemi o dopravě a hlasovou navigací v češtině. Moovit je zase ideální pro cestování veřejnou dopravou po celém Izraeli. Poskytuje jízdní řády autobusů a vlaků, informace o zastávkách a navigaci v reálném čase. Pro překlad hebrejštiny do češtiny a naopak se vám bude hodit Google Translate. Aplikace si poradí i s překladem textu z fotografií, což se hodí například při čtení jídelních lístků. Pro vyhledání nejbližší restaurace, kavárny nebo obchodu s potravinami je tu EatWith. Aplikace vám zobrazí recenze od ostatních uživatelů a pomůže vám objevit skryté kulinářské poklady. Nezapomeňte ani na Gett, izraelskou obdobu Uberu nebo Boltu, pro snadné a rychlé objednání taxi.

Doprava v Jeruzalémě

Jeruzalém, město proslavené svou historií a duchovním významem, nabízí i překvapivě rozmanitou škálu dopravních prostředků. Pro turisty je ideální kombinovat různé možnosti, aby si užili město z různých úhlů pohledu. Autobusy Egged křižují celý Jeruzalém a spojují ho s ostatními částmi Izraele. Jsou cenově dostupné a spolehlivé, i když v dopravní špičce můžou být dost plné. Pro kratší vzdálenosti, obzvláště ve Starém Městě, se nabízí sdílené taxi, tzv. "šeruty". Ty jezdí po předem daných trasách a platíte za místo, ne za celou jízdu. Pro dobrodružnější povahy je tu možnost pronajmout si kolo a prozkoumat město vlastním tempem. Jen pozor na kopcovitý terén! Ať už zvolíte jakýkoli způsob dopravy, nezapomeňte si pořídit kartu Rav Kav, která vám umožní platit za všechny druhy MHD a ušetřit peníze. Ať už se vydáte kamkoli, Jeruzalém vás okouzlí svou krásou a atmosférou.

Tipy pro cestování s dětmi

Izrael je fascinující zemí s bohatou historií a kulturou, která nabízí nezapomenutelné zážitky i pro rodiny s dětmi. Plánování dovolené s nejmenšími však vyžaduje trochu více přípravy a ohleduplnosti.

Při výběru destinace v Izraeli zvažte věk a zájmy vašich dětí. Pro rodiny s malými dětmi se skvěle hodí Tel Aviv s krásnými plážemi a spoustou hřišť. Starší děti ocení historické památky v Jeruzalémě nebo dobrodružství v Negevské poušti.

Nezapomeňte na opalovací krém, klobouky a dostatek tekutin, zvláště v letních měsících, kdy teploty mohou být vysoké. Při balení se zaměřte na pohodlné oblečení a obuv, ve kterém se budou děti cítit dobře i během delších výletů.

Izraelská kuchyně je pestrá a chutná, a i ti nejnáročnější jedlíci si zde přijdou na své. Většina restaurací nabízí dětské menu s oblíbenými jídly.

Cestování s dětmi může být náročné, ale Izrael nabízí mnoho aktivit a atrakcí, které si užijí malí i velcí cestovatelé. Dobře naplánovaná dovolená v Izraeli se tak stane nezapomenutelným zážitkem pro celou rodinu.

Cestování pro osoby se zdr. postižením

Izrael se v posledních letech stal mnohem dostupnějším místem pro cestovatele se zdravotním postižením. Země zavedla řadu zákonů a předpisů, které zaručují přístupnost pro všechny. Většina hotelů nabízí bezbariérové pokoje a veřejná doprava je vybavena rampami a výtahy. Mnoho turistických atrakcí má také bezbariérový přístup, včetně starobylého města Jeruzaléma, Masady a Mrtvého moře.

Pro vozíčkáře je k dispozici mnoho společností, které pronajímají upravená vozidla. Doporučuje se rezervovat si ubytování, dopravu a prohlídky s předstihem, abyste si zajistili bezproblémovou dovolenou. Existuje také několik organizací, které poskytují informace a pomoc turistům se zdravotním postižením.

I když se Izrael snaží o maximální dostupnost, stále existují místa, která mohou být pro osoby se zdravotním postižením náročná. Doporučuje se proto před cestou provést důkladný průzkum a kontaktovat turistické informační centrum, abyste získali nejaktuálnější informace o dostupnosti.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PetrNeruda

Tagy: dovolená v izraeli | informace o dovolené v izraeli