Zažijte nezapomenutelnou dovolenou v Kalábrii!

Dovolená Kalábrie

Slunečná Kalábrie: Perla Itálie

Kalábrie, perla skrytá na špičce italské boty, láká cestovatele na sluncem zalité pláže, průzračné moře a autentickou atmosféru. Dovolená v Kalábrii je synonymem pro odpočinek v panenské přírodě, objevování starobylých památek a ochutnávku lahodné italské kuchyně. Pobřeží Kalábrie lemují kilometry pláží omývaných Tyrhénským a Jónským mořem. Na západě se rozkládají bílé písečné pláže s pozvolným vstupem do moře, ideální pro rodiny s dětmi. Východní pobřeží láká na skalnaté útesy a romantické zátoky, které ocení milovníci šnorchlování a potápění.

Dovolená Kalábrie ale není jen o koupání a slunění. Milovníci historie a kultury by si neměli nechat ujít návštěvu starověkého města Reggio Calabria s archeologickým muzeem, kde jsou k vidění slavné Bronzi di Riace. Za návštěvu stojí také historické centrum města Cosenza s normanským hradem a katedrálou. Kalábrie je také rájem pro milovníky turistiky a cyklistiky. Národní park Pollino nabízí nespočet turistických tras s úchvatnými výhledy na horské štíty a jezera.

Po dni stráveném poznáváním krás Kalábrie si můžete vychutnat večeři v některé z místních restaurací. Kalábrijská kuchyně je proslulá svými čerstvými surovinami, rybami a mořskými plody, pikantní 'Ndujou a sladkým červeným vínem. Dovolená v Kalábrii je tak zážitkem pro všechny smysly.

Tipy na nezapomenutelnou dovolenou

Kalábrie, perla jižní Itálie, nabízí nekonečné možnosti pro nezapomenutelnou dovolenou. Ať už toužíte po lenošení na slunných plážích, poznávání bohaté historie a kultury nebo gurmánských zážitcích, Kalábrie vás nezklame.

Pro milovníky pláží je Kalábrie doslova rájem. Azurové moře, jemný písek a skryté zátoky lákají k odpočinku a relaxaci. Vydejte se na pobřeží Tyrhénského moře s malebnými městečky Tropea a Pizzo, nebo objevte krásy Jónského moře v oblasti Capo Vaticano s úchvatnými útesy a průzračnou vodou.

Nezapomeňte ochutnat místní speciality. Kalábrie je proslulá svou pikantní kuchyní. Ochutnejte 'Nduja, pikantní klobásu, nebo si pochutnejte na Fileja alla ‘Nduja, typických kalábrijských těstovinách s omáčkou z 'Nduja. Milovníci sladkého ocení Tartufo di Pizzo, lahodný dezert z pistáciové zmrzliny.

Kalábrie je také oblastí s bohatou historií a kulturou. Navštivte starobylé město Reggio Calabria s Národním muzeem Magna Graecia, kde můžete obdivovat slavné Bronzové sochy z Riace. Za návštěvu stojí také historické centrum města Cosenza s normanským hradem a katedrálou.

Pro aktivní dovolenou se vydejte do národního parku Pollino, kde můžete podnikat horské túry a obdivovat nádhernou přírodu. Milovníci vodních sportů si užijí potápění, šnorchlování nebo windsurfing na pobřeží.

Kdy se vydat za sluncem Kalábrie?

Kalábrie, perla jižní Itálie, láká na sluncem zalité pláže, průzračné moře a bohatou historii. Kdy ale vyrazit, abyste si dovolenou v Kalábrii užili na maximum?

Hlavní sezóna v Kalábrii trvá od června do září, kdy se teploty šplhají nad 30 °C a moře je ideální ke koupání. Pokud toužíte po rušnější atmosféře a nevadí vám vyšší ceny, je toto období pro vás ideální.

Pro klidnější dovolenou a příjemnější teploty zvolte jaro nebo podzim. V květnu a červnu se Kalábrie probouzí do zeleně, kvetou citrusové stromy a teploty se pohybují kolem 25 °C. Podobné podmínky panují i v září a říjnu, kdy navíc dozrávají lahodné fíky a hroznové víno.

Milovníci aktivní dovolené ocení jaro a podzim pro pěší turistiku a cyklovýlety. Teploty jsou příjemné a krajina hýří barvami. Zimní měsíce jsou v Kalábrii mírné a deštivé, přesto se i v tomto období můžete těšit z krás přírody a ochutnávek místních specialit.

Letenky a doprava: Nejlepší možnosti

Kalábrie, perla jižní Itálie, láká na sluncem zalité pláže, průzračné moře a bohatou historii. Dostanete se tam ale snadno a za rozumnou cenu? Rozhodně ano! Pro cestu do Kalábrie se nabízí hned několik možností, záleží jen na vašich preferencích a rozpočtu.

Nejrychlejší a nejpohodlnější variantou jsou letecké spoje. Přímé lety z Prahy do Lamezia Terme, hlavního letiště v Kalábrii, bohužel nelétají. Můžete ale využít lety s přestupem, například v Římě, Miláně nebo Berlíně. Letenky se dají sehnat už od pár tisíc korun, obzvlášť pokud si je zarezervujete s dostatečným předstihem nebo narazíte na výhodnou akci.

Pokud preferujete cestování po vlastní ose a chcete si užít krásy italské krajiny, zvolte cestu autem. Z Prahy do Kalábrie je to zhruba 1700 km, cesta vám zabere přibližně 18 hodin jízdy. Počítejte s poplatky za dálnice v Rakousku a Itálii a také s delší dobou jízdy, pokud cestujete v hlavní sezóně.

Pro dobrodružnější povahy se nabízí i varianta cestování autobusem. Cesta je sice delší a méně komfortní než letecky, ale zase ušetříte za letenky a užijete si krásné výhledy. Autobusy do Kalábrie vyjíždějí z Prahy i dalších českých měst, cesta trvá přibližně 24 hodin.

Ať už zvolíte jakoukoli možnost dopravy, dovolená v Kalábrii bude nezapomenutelným zážitkem.

Ubytování pro každý rozpočet

Kalábrie, perla jižní Itálie, nabízí ubytování pro každého cestovatele a každou peněženku. Ať už toužíte po luxusním odpočinku v pětihvězdičkovém hotelu s výhledem na Tyrhénské moře, nebo dáváte přednost komornější atmosféře apartmánu s vlastním vařením, Kalábrie vás nezklame.

Milovníci komfortu si užijí širokou nabídku luxusních hotelů a resortů, které se nacházejí přímo na pobřeží. Tyto hotely často disponují soukromými plážemi, bazény, wellness centry a nabízejí špičkové služby. Pro rodiny s dětmi jsou ideální hotely s animačními programy a dětskými kluby, kde se o vaše ratolesti postarají zkušení animátoři.

Pokud preferujete nezávislejší dovolenou a rádi si vaříte sami, jistě oceníte širokou nabídku apartmánů a penzionů. Tyto typy ubytování jsou k dispozici v různých cenových relacích a lokalitách, od rušných center měst až po klidná zákoutí v kopcích s výhledem na moře. Mnoho apartmánů má terasu nebo balkon, kde si můžete vychutnat ranní kávu s výhledem na moře.

Pro ty, kteří hledají autentický zážitek z italského venkova, jsou tu agroturistiky. Tyto statky nabízejí ubytování v pokojích nebo apartmánech a často i možnost ochutnat a zakoupit si domácí produkty, jako je olivový olej, víno nebo sýry. Pobyt na agroturistice je skvělou příležitostí, jak poznat místní kulturu a tradice.

Ať už si pro svou dovolenou v Kalábrii vyberete jakýkoli typ ubytování, jedno je jisté – krása této oblasti a pohostinnost místních obyvatel vám zaručí nezapomenutelný zážitek.

Pláže jako z pohlednic: Kam vyrazit?

Kalábrie, to není jenom o lahodném jídle a temperamentních lidech. Je to také oblast pyšnící se nádherným pobřežím, které láká k odpočinku a vodním radovánkám. Ať už toužíte po rušných plážích s bary a restauracemi, nebo naopak po odlehlých zátokách s křišťálově čistou vodou, Kalábrie vás nezklame. Pro milovníky jemného písku a pozvolného vstupu do moře je jako stvořená oblast Capo Vaticano s plážemi Grotticelle nebo Praia di Riaci. Naopak dobrodružnější povahy ocení skalnaté útesy a skryté jeskyně v okolí Tropea, kde se nachází ikonická pláž Spiaggia della Rotonda. Za návštěvu stojí také pláž Caminia s úchvatným výhledem na skalní útvary Le Castella. A pokud toužíte po klidu a panenské přírodě, zamiřte na pobřeží Costa Viola s plážemi jako Palmi Tonnara nebo Scilla Chianalea. Dovolená v Kalábrii je zkrátka zárukou nezapomenutelných zážitků na plážích, které vypadají jako vystřižené z pohlednic.

Dechberoucí příroda: Hory a moře

Kalábrie, to není jen o slunci a plážích. Je to oblast, kde se tyrkysové moře tříští o úpatí majestátních hor, kde se zelené kopce svažují do azurových vod a kde se na každém kroku setkáváte s dechberoucí přírodou. Pro milovníky aktivní dovolené je Kalábrie jako stvořená. Vydejte se na túru do pohoří Aspromonte, nejjižnějšího výběžku Apenin, a nechte se okouzlit panenskou přírodou národního parku. Zdolávejte horské stezky, kochejte se výhledy na moře z vrcholků hor a objevujte skryté vodopády a jezírka. Dovolená v Kalábrii ale nemusí být jen o náročných túrách. Projděte se podél pobřeží, prozkoumejte romantické zátoky a užijte si koupání v křišťálově čistém moři. Navštivte mořské jeskyně, které ukrývají tajemství dávných mořeplavců, a pozorujte delfíny, kteří se prohánějí v azurových vodách. Ať už se rozhodnete pro dovolenou v Kalábrii strávenou aktivně v horách, nebo relaxací na pláži, jedno je jisté: krása zdejší přírody vás uchvátí.

Historie a kultura: Co musíte vidět

Kalábrie, to není jen slunce a pláže. Je to oblast s bohatou historií a kulturou, která sahá až do starověku. Během dovolené v Kalábrii se ponořte do minulosti a objevte fascinující památky. Navštivte Národní archeologické muzeum v Reggio Calabria, kde na vás čekají slavné Bronzi di Riace, dvě dokonale zachovalé řecké bronzové sochy z 5. století př. n. l. Projděte se starobylým městem Gerace s jeho normanským hradem a katedrálou. V Pizzo Calabro ochutnejte Tartufo, lahodnou zmrzlinovou specialitu, a užijte si výhled na Tyrhénské moře. Milovníci historie by neměli vynechat návštěvu Capo Colonna, kde se nachází jediný zbývající sloup z chrámu Hera Lacinia, a starověkého řeckého města Locri Epizefiri s jeho divadlem a chrámem. Kalábrie je také domovem mnoha festivalů a kulturních akcí. Zažijte tradiční náboženské slavnosti, ochutnejte místní speciality na gastronomických festivalech nebo se ponořte do rytmu kalábrijské hudby a tance. Dovolená v Kalábrii je tak nezapomenutelným zážitkem pro milovníky historie, kultury i gurmány.

Kalábrijská kuchyně: Chuť Středomoří

Kalábrie, omývaná Jónským a Tyrhénským mořem, nabízí nejen nádherné pláže a úchvatnou přírodu, ale také kulinářský zážitek, který uspokojí i ty nejnáročnější jazýčky. Kalábrijská kuchyně je směsicí chutí a vůní, jež odráží bohatou historii a kulturu tohoto regionu. Typická je pro ni jednoduchost, čerstvé suroviny a výrazné aroma bylinek, jako je oregano, bazalka či rozmarýn.

Základem mnoha jídel je olivový olej, který se v Kalábrii lisuje z místních oliv a dodává pokrmům nezaměnitelnou chuť. Mezi speciality, které byste si během dovolené v Kalábrii neměli nechat ujít, patří bezesporu 'Nduja, pikantní salám s rozpustným tukem, ideální na bruschettu nebo do omáček. Milovníci ryb si přijdou na své v podobě grilovaných sardinek, mečouna či mořského vlka, servírovaných s citronem a bylinkami. Na své si přijdou i vegetariáni, pro které Kalábrie nabízí nepřeberné množství pokrmů z čerstvé zeleniny, jako jsou lilky, rajčata, papriky a cukety.

Dovolená v Kalábrii by nebyla úplná bez ochutnávky místních dezertů. Sladkou tečkou na závěr může být Tartufo di Pizzo, zmrzlinový dezert s čokoládovým jádrem, nebo Zeppole, smažené koblihy obalované v cukru. Ať už se rozhodnete pro cokoli, kalábrijská kuchyně vás zaručeně okouzlí svou jednoduchostí a autentičností.

Bezpečnost a praktické informace

Kalábrie je obecně bezpečná oblast, ale jako na každém turistickém místě je důležité dbát na své okolí a dodržovat základní bezpečnostní opatření. Doporučuje se nenechávat cennosti bez dozoru na pláži nebo v autě a být obezřetný v rušných turistických oblastech. V případě jakýchkoli problémů se neváhejte obrátit na místní policii (Polizia di Stato) nebo karabiniéry (Carabinieri).

Co se týče praktických informací, v Kalábrii se platí eurem a používají se standardní evropské zásuvky. Jazykem je italština, ale v turistických oblastech se domluvíte i anglicky a německy. Kalábrie má středomořské klima s horkými suchými léty a mírnými deštivými zimami. Hlavní turistická sezóna trvá od května do října.

Pro cestování po Kalábrii je ideální auto, které si můžete pronajmout na letišti nebo ve větších městech. Veřejná doprava je k dispozici, ale spoje nemusí být vždy spolehlivé, zejména v odlehlejších oblastech. Pokud plánujete navštívit více památek a přírodních krás, doporučuje se zakoupit si turistickou kartu, která vám poskytne slevy na vstupy a dopravu.

Tipy pro cestovatele: Co si sbalit?

Kalábrie je oblastí slunce, pláží a teplého moře, proto si nezapomeňte přibalit plavky, opalovací krém s vysokým SPF a pokrývku hlavy. Nezapomeňte na sluneční brýle a pohodlnou obuv na pláž i procházky po historických centrech. Kalábrie se pyšní bohatou historií a kulturou, proto se vám bude hodit i pohodlná obuv na prozkoumávání památek a měst. Vezměte si s sebou lehké a vzdušné oblečení z přírodních materiálů, ideálně bavlnu či len. Večery mohou být chladnější, proto se vám bude hodit i mikina nebo lehká bunda. Nezapomeňte na repelent proti komárům a dalšímu hmyzu, obzvláště pokud plánujete výlety do přírody. Pokud se chystáte na túry v horách, nezapomeňte na pevnou turistickou obuv. Nezapomeňte si s sebou vzít cestovní lékárničku s léky proti bolesti, zažívacím potížím a dezinfekcí. Nezapomeňte na důležité dokumenty, jako je občanský průkaz nebo cestovní pas, letenky a potvrzení o ubytování. Pro případ ztráty nebo krádeže si nezapomeňte udělat kopie důležitých dokumentů a uložit je odděleně od originálů.

Dovolená v Kalábrii: Nezapomenutelný zážitek

Kalábrie, to je perla skrytá na špičce italské boty. Je to krajina, kde se tyrkysové moře snoubí s divokými horami a starobylými památkami. Dovolená v Kalábrii je tak ideální volbou pro ty, kteří hledají kombinaci odpočinku na pláži, aktivního poznávání a autentického italského zážitku.

Pobřeží Kalábrie lemují nádherné pláže s jemným pískem a křišťálově čistou vodou. Najdete tu rušné pláže s bary a restauracemi, ale i odlehlé zátoky, kde budete mít absolutní klid. Milovníci šnorchlování a potápění si přijdou na své v mořských rezervacích s bohatým podmořským životem.

Vnitrozemí Kalábrie je hornaté a nabízí úchvatné scenérie. Vydejte se na túru do národního parku Aspromonte s panenskou přírodou a nádhernými výhledy. Navštivte starobylé vesničky rozeseté po kopcích, kde se zastavil čas. Ochutnejte místní speciality jako je 'Nduja, pikantní salám, nebo cibuli Tropea, která je proslulá svou sladkou chutí.

Dovolená v Kalábrii je zkrátka nezapomenutelným zážitkem pro všechny smysly.

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PetrNeruda

Tagy: dovolená kalábrie | dovolená v kalábrii