Zámek Telč je krásnou kulturní památkou

Plánujete výlet za památkami na Vysočinu? Potom si zvolte ten správný cíl, který Vám přinese dostatek historie, objevování a architektonických krás. Přesně tohle všechno splňuje Zámek Telč. Ten je od roku 1992 dokonce zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Státní zámek nabízející turistům spoustu krásného.

Přerod z hradu na zámek

Historie zámku sahá do třetí čtvrtiny 13. století. V té době zde po požáru starého hradu byl vytvořen nový vodní hrad. Netrvalo však dlouho a v letech 1550 až 1580 došlo k jeho pozvolnému přestavění na zámek. Postaral se o to Zachariáš z Hradce. Styl byl v té době naprosto zřejmý, a to renesance.

Zámek Telč posléze vystřídal ještě řadu ostatních majitelů, z nichž někteří přispěli k jeho nadcházejícímu rozvoji. Byli to Stavaté, Lichtenštejnové i Podstatští. Postupem času se zámek dostal do rukou státu a dnes je z něj Státní zámek Telč, jehož správcem je Národní památkový ústav. Zajímavostí je také to, že zámek byl do poslední chvíle děděn z rodu na rod, to znamená, že nebyl nikdy prodán.

Zámek Telč a jeho přednosti

Zámek Telč, to jsou překrásné renesanční sály, které jsou mimo jiné součástí základního okruhu. K vidění je spousta původních a neporušených interiérů, včetně Zlatého sálu. Ten je považován za nejhonosnější místo na zámku. Zachovalé jsou také obytné prostory posledních majitelů zámku. Obdivovat tak můžete šlechtické interiéry na vlastní oči.

Vzhledem k tomu, že Zámek Telč byl dříve gotickým hradem, nechybí zde ani propracovaný systém starých podzemních chodeb, kam byly dříve ukládány potraviny a zároveň šlo o bezpečnostní prostory. Zámek se honosí i výjimečnými exteriéry, což dokazuje samotné nádvoří. Překrásná je zámecká zahrada. Ta vznikla v 70. letech 16. století. To samé platí o zámeckém parku, kde můžete vidět především jedinečné orchideje.

A pokud by Vám nestačil tento zámek, můžete se ještě vydat třeba na unikátní Zámek Hluboká nad Vltavou.

Publikováno: 09. 11. 2020

Kategorie: Památky

Autor: PetrNeruda

Tagy: Telč | zámecká zahrada | zámecké nádvoří | zámek | Zámek Telč