Zámek Hluboká nad Vltavou je pýchou Čech

Zámek Hluboká nad Vltavou je překrásnou pamětihodností nacházející se asi 15 kilometrů od Českých Budějovic. V tomto kraji je zámek stejně významným stavebním dílem jako Karlštejn ve Středočeském kraji. Zámek pochází ze 13. století a jeho přestavba byla realizována v 19. století. Pojďte se o něm dozvědět něco více.

Z hradu se stal krásný zámek

Na počátku všeho vznikl hrad, a to především kvůli vynikajícímu situování. Jeho zakladatelem byl údajně Václav I. Teprve až po vystřídání několika majitelů se v 16. století začal přestavovat na Zámek Hluboká nad Vltavou. V prvopočátku všeho šlo primárně o gotický až renesanční zámek. Poslední přestavba mu však dodala více anglikánského stylu, což mimochodem bylo kritizováno různými odborníky.

Tento zámek se pyšní nejenom překrásnými exteriéry, ale také propracovanými a zachovalými interiéry. Jsou to originální dřevořezbářské práce, textilní tapety, spousta zlata a rozsáhlé umělecké sbírky. Nechybí ani novogotická kaple nebo zbrojnice.

Co všechno nabízí Zámek Hluboká nad Vltavou?

Rozhodnete-li se udělat si krásný rodinný výlet a navštívit tento skvostný zámek, čeká Vás rozhodně krásná podívaná. Připraveno je hned několik prohlídkových tras, které zaujmou naprosto každého. Jednou z možností jsou reprezentativní pokoje. Ty můžete vystřídat za soukromé apartmány. Podívat se lze i na místo života posledního majitele Adolfa ze Schwarzenbergu. Zámek Hluboká nad Vltavou odkrývá prostřednictvím prohlídkových tras i zámeckou věž, kuchyni a hostinské pokoje. Velice působivá je zimní trasa.

Tento zámek si mimochodem užil své slávy také v novodobých dějinách, a to prostřednictvím různých filmů. Typickým příkladem je všem dobře známá pohádka s názvem Pyšná princezna. Tuto stavbu si však můžete vybavit i z mnoha jiných filmových titulů, jakými jsou Pan Tau to zařídí, Šípková Růženka z roku 1990, moderní pohádky Tři Bratři a Nejlepší přítel.

Hluboká nad Vltavou je turisticky atraktivní památkou, kterou by měl za svůj život navštívit rozhodně každý. A nemusí to být pouze jednou.

Publikováno: 09. 11. 2020

Kategorie: Památky

Autor: PetrNeruda

Tagy: Hluboká nad Vltavou | renesanční zámek | zámek | Zámek Hluboká nad Vltavou