Zámek Fryštát: Klenot v Karviné

Na první pohled se zámek Fryštát v Karviné tváří nenápadně. Nenajdete tu opulentní fasádu ani rozsáhlé zahrady, spíše strohé empírové zdi a klidné náměstí. Ale nenechte se mýlit! Za zdmi zámku se skrývá fascinující historie sahající až do 13. století, tajemná zákoutí a bohaté kulturní dědictví.

Původně gotický hrad, postavený těšínskými Piastovci, sloužil jako jejich druhá rezidence. Zažil slávu i tragédie, včetně požáru, který ho v 16. století proměnil v renesanční zámek. Po staletích v rukou Piastovců a Larisch-Mönnichů se stal majetkem Karviné a v roce 1997 se otevřel veřejnosti.

Dnes zámek Fryštát uchvacuje návštěvníky svou autentickou atmosférou. Projděte se po honosných komnatách s dobovým nábytkem a portréty šlechtických rodů, ponořte se do tajů zámecké knihovny s unikátními svazky a nasajte ducha starých časů.

Zámecké muzeum vám zprostředkuje fascinující příběh Fryštátu. Objevte archeologické nálezy z hradu, prozkoumejte život šlechty i obyčejných lidí a nechte se dojmout příběhem Larisch-Mönnichů, kteří se aktivně zasazovali o rozvoj Karviné.

Zámek Fryštát ale není jen o historii. Je to živé kulturní centrum, které nabízí pestrou paletu aktivit pro všechny generace. Konají se tu koncerty, divadelní představení, výstavy, workshopy a zábavné akce pro celou rodinu.

Můžete se procházet v zámeckém parku, relaxovat v zámecké kavárně a vychutnat si klidnou atmosféru. Nebo se vydat na prohlídku s průvodcem, který vám odkryje tajemství zámku a poodhalí příběhy jeho obyvatel.

Zámek Fryštát je zkrátka klenotem Karviné, který si nesmíte nechat ujít. Je to místo, kde se prolíná historie s modernou, kde se můžete vzdělávat i bavit a kde si každý najde to své. Nenechte si ujít jeho kouzlo a ponořte se do fascinujícího světa, který se skrývá za jeho zdmi.

Další tipy pro vaši návštěvu:

 • Zámecká zahrada: Projděte se po klidných cestičkách zámecké zahrady, obdivujte okrasné květiny a stromy a užijte si relaxaci v zeleni.
 • Zámecká kavárna: Vychutnejte si lahodnou kávu a zákusek v útulné zámecké kavárně s krásným výhledem do parku.
 • Prohlídky s průvodcem: Objevte tajemství zámku a poznejte jeho historii s průvodcem, který vám zodpoví všechny vaše otázky.
 • Akce a programy: Sledujte program zámku a nenechte si ujít koncerty, divadelní představení, výstavy a další akce pro celou rodinu.

Zámek Fryštát - to je:

 • Fascinující historie sahající až do 13. století
 • Autentická atmosféra a dobové vybavení
 • Muzeum s archeologickými nálezy a exponáty o životě šlechty
 • Pestrá nabídka kulturních akcí pro všechny generace
 • Krásná zámecká zahrada a útulná kavárna

Ať už se zajímáte o historii, kulturu, nebo si chcete jen užít příjemný den, zámek Fryštát vás zaručeně okouzlí.

Za hranice běžných prohlídek: Zámek Fryštát od sklepa po půdu

Prošli jste si standardní prohlídkovou trasu zámku Fryštát a máte pocit, že jste viděli vše? Chyba! Zámek toho skrývá mnohem víc a nabízí dobrodružným povahám možnost nahlédnout do míst, kam běžný návštěvník nemá přístup.

Sestup do tajemných sklepení

Zámecké sklepení bývalo kdysi hospodářským centrem a zároveň útočištěm v dobách nebezpečí. Při speciálních prohlídkách můžete sestoupit dolů a prozkoumat tyto tajemné prostory. Uvidíte masivní kamenné klenby, které po staletí odolávaly nepřízni osudu. Možná zahlédnete i stíny neznámých předmětů, které tu čekají na objevení. Kdo ví, jaké poklady či děsivé historky se v těchto zdech ukrývají?

Výlet na půdu: Království prachu a zapomenutých věcí

Půda zámku je rájem pro všechny milovníky starých věcí a dobrodružství. Prašné částečky tančící v paprscích světla z malého okénka odhalují zapomenuté kusy nábytku, staré kufry a krabice plné kdovíčeho čeho. Možná zde objevíte starou knihu s podivuhodnými ilustracemi, nebo zaprášený portrét neznámého předka. Půda je místem, kde fantazie dostává křídla a historie ožívá na každém kroku.

Noc na zámku: Lov na duchy a tajemství

Jste stateční a nebojíte se trochu strachu? Pak je pro vás jako stvořená noční prohlídka spojená s lovem duchů. Zámek Fryštát má totiž pověst místa s paranormální aktivitou. Šeptající průvodce vás provede chodbami za svitu lucerny a vyprávět bude o zjeveních bílé paní, tajemných zvuků a pohybujících se stínech. Kdo ví, třeba se vám podaří něco zachytit na kameru a odhalit tak tajemství zámku.

Zámek Fryštát pro fajnšmekry: Restaurátorské dílny a zákulisí

Zajímá vás, jak se stará o historické památky? Při speciálních programech můžete nahlédnout do restaurátorských dílen. Uvidíte, jak restaurátoři pečlivě opravují staré obrazy, nábytek a další artefakty. Dozvíte se o složitých technikách restaurování a budete ohromeni precizností a láskou, s jakou se o kus historie starají.

Zámek Fryštát nabízí mnohem víc než jen klasickou prohlídku. Pro zvídavé návštěvníky je připravena celá řada programů, které odhalí tajemství ukryté za honosnou fasádou. Tak na co ještě čekáte? Pusťte se do objevování!

Legendy a tajemství kolem zámku Fryštát: Šlechtické rody, poklady a bílé paní

Zámek Fryštát není jen historickou budovou, ale i místem opředeným legendami a tajemstvími, které dodávají jeho návštěvě nádech mystičnosti. Šlechtické rody, které zde sídlily, zanechaly za sebou nejen stopy v architektuře, ale i v šeptaných příbězích, které se dodnes vyprávějí mezi místními.

 • Poklad kněžny Alžběty: Pověsti vypráví o kněžně Alžbětě těšínské, která měla na zámku ukrýt poklad nesmírné hodnoty. Prý se bál o  bezpečí svých klenotů během války a ukryla je na tajném místě v labyrintu chodeb pod zámkem. Dodnes někteří hledači pokladů zkouší štěstí, ale zatím žádný neuspěl. Není ale vyloučeno, že poklad stále čeká na svého objevitele...
 • Bílá paní z rodu Larisch-Mönnich: Jedna z nejznámějších legend se týká bílé paní, která prý obchází zámecké chodby. Traduje se, že se jedná o ducha Žofie Larisch-Mönnich, která nešťastně zahynula při požáru. Její zjevení prý bývá spojováno s milostným žalem a smutkem. Někteří návštěvníci dokonce tvrdí, že zahlédli průsvitnou postavu ženy v bílých šatech bloudící po chodbách.
 • Tajemná komnata alchymisty: Šeptá se také o tajné komnatě v zámku, kterou prý využíval alchymista ve službách Larisch-Mönnichů. Říká se, že zde prováděl pokusy o výrobu zlata a elixíru života. Možná se v komnatě nacházejí ještě zbytky jeho vybavení nebo dokonce nedokončený alchymistický experiment. Kdo ví, co by se dalo objevit, kdyby se podařilo tuto místnost najít.
 • Únos hraběnky Eleonory Larisch-Mönnich:  V roce 1871 otřásla Evropou zpráva o únosu mladé hraběnky Eleonory Larisch-Mönnich. Ačkoliv byla nakonec nalezena, okolnosti únosu zůstaly nejasné. Dodnes se spekuluje o tom, zda šlo o skutečný únos, či o předem domluvené fingované drama. Ať už to bylo jakkoliv, tato událost navždy poznamenala osud rodu Larisch-Mönnich a přidala další tajemství do historie zámku.
 • Tyto legendy sice nelze historicky doložit, ale dodávají návštěvě zámku Fryštát zvláštní atmosféru. Kdo ví, třeba při svém průchodu chodbami zahlédnete i vy ducha bílé paní, nebo objevíte skrytou komnatu s poklady. Ať už je pravda jakákoliv, jedno je jisté - zámek Fryštát má rozhodně co vyprávět.

Publikováno: 31. 03. 2024

Kategorie: Památky

Autor: PetrNeruda