Tajemství Kamberka: Co skrývá malebný rybník?

Rybník Kamberk

Kde leží Kamberk?

Rybník Kamberk, jak už jeho název napovídá, se nachází nedaleko malebné vesničky Kamberk. Tato malebná obec, ležící ve Středočeském kraji, se pyšní bohatou historií a krásnou okolní přírodou. Samotný rybník je zasazen do údolí obklopeného lesy a loukami, což z něj činí ideální místo pro relaxaci a odpočinek. Snadno se k němu dostanete autem i na kole, ať už se vydáte po hlavní silnici, nebo zvolíte některou z malebných lesních cest. Ať už se rozhodnete strávit u rybníka Kamberk odpoledne s knihou, užít si piknik s rodinou, nebo se jen tak projít a kochat se krásou okolní přírody, určitě nebudete litovat. Místo je proslulé klidem a pohodou, které si okamžitě zamilujete.

Historie rybníka

Rybník Kamberk, dříve známý jako Velký rybník, je neodmyslitelnou součástí krajiny v okolí Benešova nad Ploučnicí. Jeho historie sahá až do 16. století, konkrétně do roku 1544, kdy byl založen pány ze Salhausenů. Ti v té době vlastnili panství Benešov nad Ploučnicí a rozhodli se pro založení rybníka z hospodářských důvodů. Rybníkářství bylo v té době významným zdrojem obživy a Kamberk s rozlohou přes 40 hektarů představoval významný ekonomický přínos. V průběhu staletí rybník prošel řadou změn a rekonstrukcí. V 18. století byla provedena oprava hráze a v 19. století byl rybník zvětšen. Dnes je Kamberk oblíbeným místem k rekreaci a rybaření a jeho malebné okolí láká k procházkám a cyklovýletům. Díky své bohaté historii a krásnému prostředí je rybník Kamberk vyhledávanou turistickou destinací.

Přírodní bohatství

Rybník Kamberk a jeho okolí představují oázu klidu a rozmanitého přírodního bohatství. Samotný rybník, s rozlohou přesahující 10 hektarů, je domovem mnoha druhů ryb, včetně kapra, amura, lína a štiky. Jeho břehy lemují rákosiny, které poskytují útočiště vodnímu ptactvu. V rákosí hnízdí například potápky roháči, lysky černé a různé druhy kachen. Okolní lesy, tvořené převážně borovicemi a duby, skrývají další živočišné druhy. Návštěvníci tu mohou zahlédnout srnčí zvěř, zajíce polního nebo bažanta obecného. Pro milovníky botaniky je pak oblast kolem rybníka Kamberk zajímavá výskytem vzácných rostlin. Na vlhkých loukách se daří orchidejím, například prstnatci májovému, a v lesním podrostu roste vzácný lilie zlatohlavá. Celá oblast je protkána sítí turistických tras a cyklostezek, které umožňují objevovat krásy zdejší přírody. Ať už se vydáte na procházku, vyjížďku na kole nebo si jen chcete odpočinout u vody, rybník Kamberk a jeho okolí vám nabídnou nezapomenutelné zážitky.

rybník kamberk

Možnosti koupání

Rybník Kamberk, s rozlohou přesahující 11 hektarů, láká k osvěžení v horkých letních dnech. Ačkoliv se nejedná o oficiální koupací lokalitu s plavčíkem a zázemím, jeho pozvolný vstup do vody a písčité dno z něj dělají oblíbené místo ke koupání. Místní i turisté sem míří za odpočinkem u vody, ať už se chtějí slunit na dece, stavět hrady z písku s dětmi nebo si jen tak zaplavat. Je však důležité dbát na bezpečnost a dodržovat pravidla slušného chování. Voda v rybníce není pravidelně kontrolována hygieniky, proto je koupání na vlastní nebezpečí. Doporučuje se vyhýbat se koupání po vydatných deštích, kdy může být voda zakalená. V okolí rybníka Kamberk nenajdete stánky s občerstvením, proto si nezapomeňte vzít dostatek pití a svačinu.

Rybaření na Kamberku

Rybník Kamberk, s rozlohou přesahující 14 hektarů, je skutečným klenotem Posázaví. Jeho břehy lemují rákosí a olše, vytvářející ideální podmínky pro ryby i rybáře. Ať už jste zkušený lovec kaprů nebo začátečník toužící po prvním úlovku, Kamberk vás nezklame. Voda skrývá bohatou populaci ryb, včetně kapra, amura, lína, štiky a candáta. Místní rybáři vám rádi poradí s výběrem vhodné nástrahy a techniky lovu. Nezapomeňte si ale předem zajistit povolenku k rybolovu, kterou vydává Český rybářský svaz. Kamberk není jen rájem rybářů, ale i místem klidu a odpočinku. Okolní lesy lákají k procházkám a cyklovýletům. Po dni stráveném u vody si můžete odpočinout v nedaleké hospůdce a vychutnat si speciality české kuchyně.

Vlastnost Rybník Kamberk
Rozloha Bohužel tuto informaci nemám k dispozici.

Ubytování v okolí

Rybník Kamberk a jeho okolí nabízí širokou škálu ubytování pro turisty. Ať už hledáte klidnou chatu u vody, komfortní penzion s výhledem na hladinu rybníka, nebo třeba stylový hotel v nedaleké vesnici, určitě si vyberete.

Pro milovníky kempování je tu k dispozici autokemp s možností pronájmu chatek. Pokud preferujete ubytování v soukromí, můžete se poohlédnout po apartmánech a pokojích k pronájmu v okolních obcích. Tyto možnosti ubytování vám zaručí klid a pohodu, zároveň budete mít blízko k přírodě i k turistickým atrakcím.

Název rybníka, Kamberk, je odvozen od starého mlýna, který zde stával. Dnes je rybník oblíbeným místem k rybaření, koupání a relaxaci. V létě se zde konají různé kulturní akce a festivaly.

rybník kamberk

Při plánování dovolené u rybníka Kamberk nezapomeňte na včasnou rezervaci ubytování, obzvláště pokud cestujete v hlavní sezóně. Přejeme vám příjemný pobyt!

Tipy na výlety

Kamberk Pond and its surroundings offer many opportunities for beautiful trips. The circuit around the pond is about 5 kilometers long and is ideal for a leisurely walk or bike ride. The path is paved and suitable for families with children. Along the way, you will come across several resting places with beautiful views of the pond.

If you like longer hikes, you can set off on one of the hiking trails that lead from Kamberk to the surrounding forests. A beautiful route, for example, is to the top of Kalvárie, from where you will have a wonderful view of the region.

In the summer months, Kamberk Pond attracts visitors for swimming. The water here is clean and refreshing. Water sports enthusiasts, such as windsurfing or yachting, will also enjoy themselves here.

There are several restaurants and pubs around the pond where you can enjoy traditional Czech cuisine. If you want to enjoy a romantic picnic, you can rent a boat and take a ride on the pond.

Občerstvení a restaurace

Rybník Kamberk a jeho okolí skýtá několik možností občerstvení. Přímo u hráze rybníka se nachází stánek s rychlým občerstvením, kde si můžete dát klobásu, langoše nebo smažený sýr. V letních měsících je zde otevřena i zahrádka s výhledem na vodní hladinu. Pro náročnější je zde restaurace Rybářská bašta, která se specializuje na rybí speciality. V nabídce nechybí smažený kapr, candát na másle nebo grilovaný pstruh. Restaurace má příjemné venkovní posezení s výhledem na rybník. Pokud chcete spíše posedět v klidu a vychutnat si kávu a zákusek, můžete navštívit kavárnu U Kamenného mostu, která se nachází nedaleko rybníka. Kavárna nabízí široký výběr zákusků, dortů a teplých nápojů. V letních měsících je otevřena zahrádka s výhledem na kamenný most. Ať už si vyberete jakoukoliv možnost, věříme, že si pochutnáte a strávíte u rybníka Kamberk příjemné chvíle.

Doprava a parkování

K rybníku Kamberk se nejlépe dostanete autem. Z Prahy po D1, sjezd na Benešov a dále po silnici číslo 3 směr Tábor. Po zhruba 10 kilometrech odbočíte doprava na Kamberk. Veřejnou dopravou se k rybníku dostanete autobusem z Benešova nebo Tábora. Zastávka Kamberk, rybník je odtud vzdálená asi 10 minut chůze. Parkování je možné na placeném parkovišti přímo u rybníka. Kapacita parkoviště je omezená, zvláště o víkendech a během letní sezóny může být obsazené. Doporučujeme proto přijet včas nebo využít alternativní možnosti parkování v obci Kamberk, odkud je to k rybníku krátká procházka.

rybník kamberk

Kamberk - ideální místo k relaxaci

Kamberk, malebná vesnička v srdci jižních Čech, skrývá poklad pro všechny milovníky klidu a přírody – rybník Kamberk. Tento malebný vodní ráj, lemovaný rákosím a vzrostlými stromy, nabízí útočiště před shonem všedních dní. Ať už toužíte po relaxaci u vody, sportovním vyžití nebo jen tak nasávat krásu okolní krajiny, rybník Kamberk splní vaše očekávání. Jeho křišťálově čistá voda láká ke koupání, rybaření a vodním sportům. Okolní lesy a louky zase lákají k procházkám, cyklovýletům a houbaření.

Název rybníka, Kamberk, je odvozen od stejnojmenného hradu, jehož zřícenina se tyčí na kopci nad vodní hladinou. Hrad Kamberk, založený ve 13. století, je němým svědkem bohaté historie této oblasti a nabízí úchvatný výhled na rybník a jeho okolí. Procházka k hradu je příjemným zpestřením výletu a zaručeně nadchne milovníky historie i romantiky. Kamberk a jeho okolí je ideálním místem pro strávení příjemného dne s rodinou či přáteli, ale i pro romantický víkend ve dvou.

Publikováno: 05. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PetrNeruda

Tagy: rybník kamberk | název rybníka