Staroměstská radnice s orlojem je dominantou Prahy

Pokud se někoho zeptáte, jaké krásy můžete při návštěvě hlavního města spatřit, hned po Pražském hradě jistě zmíní objekt označovaný jako Staroměstská radnice. Její historie započala v roce 1338. Ve své podstatě byla první v tehdejších Čechách. Radnice je komplexem několika domů situovaných na stejnojmenném Staroměstské náměstí.

Staroměstská radnice a její největší dominanta

Staroměstská radnice je sama o sobě překrásnou pýchou. Obdivovat můžete architekturu a nejrůznější prvky. Tím asi nejdominantnějším je Staroměstský orloj. O něm padla první zmínka v roce 1410. Pražský orloj, jak je mnohdy nazýván, tvoří středověké astronomické hodiny. Mezi dvěma otvory orloje se pohybují známí apoštolové. Také tato stavba je pochopitelně součástí kulturního dědictví UNESCO.

Důležité milníky v historii radnice

Staroměstská radnice je vysoká 69,5 m a široká 67,45 m. Samotná věž má pak šířku 8,37 m a hloubku 7,91 m. To však není to nejdůležitější, co se s ní pojí. Její historie je skutečně bohatá a poutavá. My Vás s ní nyní trochu blíže seznámíme a vyjmenujeme ty nejzásadnější milníky.

Například v roce 1432 zde došlo k velkému požáru. V roce 1458 tu byl zvolen českým králem Jiří z Poděbrad. Rok 1621 byl spíše pochmurného rázu, protože tady bylo popraveno 27 českých pánů. Také Staroměstská radnice se za dobu své působnosti dočkala nových hodiny a ochozu, k čemuž došlo v roce 1807. Všichni si při pohledu na ni samotnou jistě povšimnou negotického křídla. K jeho výstavbě došlo až v roce 1848. Mikšův dom byl přestavěn o několik let poté. Psal se rok 1880. Také novodobé dějiny se podepsaly na Staroměstské radnici, a to v roce 1945. Při Pražském povstání došlo k požáru věže a východního křídla.

Tohle všechno jsou informace, které Vás možná ještě více nadchnou a osloví právě proto, abyste vyrazili k této překrásné historické památce a viděli celosvětově uznávanou dominantu v podobě Pražského orloje.

Publikováno: 14. 10. 2020

Kategorie: Památky

Autor: PetrNeruda

Tagy: Orloj | Pražský orloj | Staroměstská radnice | Staroměstský orloj