Stan je základ pro komfortní kempování v přírodě

Příroda je překrásným chrámem rozprostírajícím se všude kolem nás. Pokud ji chcete poznat co možná nejblíže, vyplatí se zvolit ten správný typ dovolené. Máme na mysli kempování, které je čím dál oblíbenější. A právě k němu potřebujete jednu velice důležitou cestovní pomůcku. Je to stan, s jehož výběrem Vám pomůžeme v následujících řádcích.

Základní dělení stanů

V první řadě Vás seznámíme s tím, jakou podobu může stan vlastně mít. Dělení podle konstrukce je velice jednoduché. Klasické „áčko“ zná bezpochyby každý. Stavba, která do nejmenšího detailu odpovídá svému pojmenování. Větší provedení stanu pak nabízí kopulka připomínající iglú. To největší vyhotovení pak tvoří tunel neboli spojení vícero částí v jeden celek.

Konkrétní stan a jeho výhody a nevýhody

Pojďme se nyní zaměřit na bližší vlastnosti stanů. Za nejuniverzálnější lze považovat outdoorové stany, které jsou skladné, lehké, odolávají nevlídnému podnebí a můžete je využívat v podstatě od jara až do podzimu. V rámci dlouhodobější dovolené však nemusí být příliš pohodlné. Od toho jsou tu rodinné stany, jejichž velikost je vícenásobná. Ano, na přepravu nejsou nic moc. Tím myslíme hmotnost a rozměry. Pro kempování ve více lidech a na delší čas je však takový stan, jako stvořený. Více komfortu, více úložného místa, větší výška, to všechno se počítá.

Pro náročné cestovatele jsou k dispozici expediční stany. Ty sice stojí více, jsou ale určeny do těch nejnáročnějších podmínek. To dokazuje značná voděodolnost, kvalitní zpracování a tím pádem celoroční použití.

Jaké vlastnosti pohlídat?

Ať už si vybíráte stan pro jakékoliv účely, měli bychom alespoň ve zkratce zmínit parametry, k nimž vždy přihlížejte. Vedle tvaru stanu je to jeho velikost a kapacita. Dále pak materiál konstrukce a povrchové části. Myslete na jeho celkovou hmotnost, vodní sloupec, rychlost postavení a větrací systém. Jako poslední přichází na přetřes asi samotné barevné provedení. Obvykle se volí takové, které dokonale splyne s přírodou.

Publikováno: 21. 10. 2020

Kategorie: cestování

Autor: PetrNeruda

Tagy: áčko | kopulka | rodinný stan | stan | stany