Spacák přináší na cestách komfort a pohodlí

Pokud si chcete užít cestování v přírodě, potřebujete k tomu minimálně tři základní věci. Je to kvalitní stan, karimatka a spacák. Poslednímu jmenovanému produktu se nyní budeme věnovat podrobněji. Prozradíme Vám, podle čeho vybírat takový spacák, aby Vám přinesl odpovídající pohodlí při ležení kdekoliv.

Spacák a jeho parametry

Pojďme se nejprve zaměřit na obecné vlastnosti spacáků. Jako první byste měli pokukovat po výrobním materiálu. Do vysokých mrazů Vám přijdou vhod modely z pravého peří, ve všech ostatních případech bude ideální volbou směs syntetických materiálů. S tím do jisté míry souvisí i teplotní určení. Sami musíte vědět, kde chcete spacák používat. Zda bude letní, zimní, třísezonní nebo určený do extrémního prostředí.

Nakonec nepodceňujte ani jeho velikost. Nejde však pouze o rozměry v rozloženém stavu, ale také v tom složeném, včetně hmotnosti. Přece jenom se stane nedílnou součástí Vašeho cestovního vybavení.

Základní tvary spacáků

Vše výše uvedené byste měli kombinovat také s tím, jak spacák vypadá. Existuje totiž několik tvarů, mezi nimiž můžete vybírat. Hodně známé jsou mumiové spacáky. Po jejich zapnutí Vám kouká v podstatě jenom část obličeje. Vše ostatní je zakryto. Mezi jejich kladné vlastnosti patří skladnost, tepelný komfort a cena. Někomu ale může vadit trochu méně prostoru na nohy.

Další volbou jsou dekové spacáky. Ty nabízí naopak stejnou šířku po celé délce. To možná trochu narušuje jejich celkovou skladnost. Bude Vám trvat jistě déle, než je vyhřejete. Ideální jsou spíše do teplého prostředí.

Setkat se můžete i s řadou dalších modelů, mezi něž se řadí kupříkladu oválné spacáky. Ty do jisté míry vychází z těch mumiových jen s tím rozdílem, že nabízí více prostoru uvnitř. Kapitolou samou o sobě jsou pak rybářské spacáky. Ty mají více méně jasné určení. Dětem naopak pořídíte dětské spacáky související se správnou velikostí.

Jak můžete správně tušit, spacák je důležitou součástí kempování, kterou není radno podceňovat.

Publikováno: 22. 10. 2020

Kategorie: Cestování

Autor: PetrNeruda

Tagy: dekový spacák | mumiový spacák | oválný spacák | spacák | spacáky