Pražský hrad je nejznámějším hradem České republiky

Pražský hrad navštívil asi každý Čech. Minimálně si ho v povzdáli všiml kdokoliv, kdo přijel do Prahy a pohyboval se po ni. Toto původně středověké hradiště bylo rozšířeno do velkého komplexu, a od devátého století se stalo základnou pro všechna česká knížata. Dnes na něm sídlí prezident České republiky.

Ve své podstatě jde o jednu z nejvýznamnějších památek České republiky, o které Vám přinášíme řadu podrobnějších a zajímavých informací.

Pražský hrad je jedním ze sedmi divů ČR

Výstavba pražského hradu započala v devátém století. Jeho celková plocha činí 570 x 128 metrů, díky čemuž se postupem času stal tím největším hradním komplexem na celém světě. Jeho celková rozloha je 7,28 hektarů. Toto označení je mimochodem zapsáno i v Guinessově knize rekordů.

Pražský hrad je pochopitelně ověnčen řadou nejrůznějších pověstí a pojí se s ním značná tajemství. Tento nejnavštěvovanější klenot České republiky je nejenom na seznamu kulturních památek UNESCO, ale také představuje sedmý div Česka.

Čím Vás hrad okouzlí?

Rozhodnete-li se navštívit pražský hrad, potom můžete obdivovat řadu přilehlých objektů a zajímavostí spojených s ním samotným. Je to například slavnostní střídání stráží. Překrásná je Bazilika sv. Jiří, včetně samotného kláštera, Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěch, Pražská věž, Starý královský palác, věž Daliborka nebo Kostel Všech svatých. Pražský hrad v tomto směru ukrývá značná bohatství, což dokazuje Jízdárna Pražského hradu, Rožmberský palác, zahrady, Jelení příkop a Dům sokolníka. Při návštěvě tohoto komplexu byste mimochodem neměli opomíjet ani na Zlatou uličku a Prašnou věž. Podobných objektů a míst ukrývá Pražský hrad daleko více. To Vám ostatně dokáže Obrazárna Pražského hradu a Jiřské náměstí, včetně mnohých sálů.

Tohle všechno a mnohé další je spojeno s překrásnou architekturou a nezaměnitelným duchem minulosti. Právě takovou atmosféru si můžete při návštěvě dopřávat stejně, jako když vyrazíte ke Staroměstské radnici. O té si mimochodem povíme něco více v některém z jiných poutavých článků.