Pohorky jsou obuví určenou pro zdolávání hor

Chystáte se na výšlapy do hor a přenocování v přírodě? Potom budete řešit nejenom vhodně zvolený stan a spacák. Opomíjet byste neměli ani na pohorky. Při takových túrách je dobře pořízená obuv základem spokojeného výšlapu. Musíte ovšem vědět, jak kvalitní boty do přírody vybrat a na co si dát pozor.

  • Vsaďte na vhodný materiál.
  • Důkladně se zaměřte na správnou velikost bot.
  • Přihlížejte i k dalším vlastnostem obuvi.

Pohorky a jejich výrobní materiál

Pokud jde o zpracování pohorek, nabízí se Vám několik různých variant. Hodně používaná je například kůže, pro kterou jasně hovoří vyšší odolnost. Když se o ně budete dobře starat, vydrží Vám spoustu let a náročných treků. Cenově dostupnější jsou kombinace kůže a textilu, v jejichž prospěch naopak hovoří prodyšnost. Oblíbenou volbou je i materiál označovaný jako Gore-Tex.

Odpovědi na nejčastější otázky

Není to samozřejmě jenom výrobní materiál, na který byste si měli dát pozor při nákupu nových pohorek. Důležitá je také správná velikost. Její výběr Vám přiblížíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jaké pravidlo platí při chůzi do kopce?

Pohorky musí sedět tak, že Vám nebude kloktat pata. Pokud tomu tak je, botu si více utáhněte nebo zvolte správnou velikost.

Jaké pravidlo dodržovat při chůzi z kopce?

Za žádných okolností Vám nesmí palec narážet do špičky boty.

Jakou ponožku si zkoušet do trekových bot?

Určitě je lepší používat tlustší ponožky, protože ty jsou do těchto bot jako dělané. Navíc je upotřebíte i v chladnějším počasí.

Jak se starat o kožené pohorky?

Takové boty byste měli pravidelně voskovat správnými krémy. Díky tomu zaručíte patřičnou voděodolnost boty, přispějete k její delší životnosti a zabráníte nežádoucímu praskání kůže. Opečovávané celokožené boty Vám díky tomu vydrží spoustu let a přinesou náležitý komfort.

Co dalšího přispívá k pohodlnějšímu nošení obuvi?

Pro větší pohodlí můžete využít například speciální anatomické vložky, které budou do nejmenšího detailu kopírovat stavbu Vašeho chodidla.