Objevte skvosty Pardubického kraje: Tipy na památky, které musíte vidět

Pardubický Kraj Památky

Zámek Pardubice

Pardubický zámek je unikátní památkou, která propojuje prvky hradu a vodního paláce. Jeho počátky sahají do 13. století, kdy zde stával gotický hrad. V průběhu 15. a 16. století prošel rozsáhlou přestavbou rodem Pernštejnů, kteří z něj vytvořili honosné renesanční sídlo. Obklopen vodními příkopy a valy, zámek chránil nejen své obyvatele, ale i vzácné sbírky a archivy. Dnes v jeho prostorách sídlí Východní Čechy, galerie a muzeum, které návštěvníkům nabízí expozice zaměřené na historii regionu, umění i zbraně. Projděte se nádvořím s arkádami, prozkoumejte rytířský sál s bohatou štukovou výzdobou a nechte se okouzlit atmosférou minulosti.

Kunětická hora

Dominantou Polabí je bezpochyby Kunětická hora s hradem stejného jména. Tyčí se 307 metrů nad mořem a nabízí úchvatný výhled do kraje. Hrad byl založen již ve 14. století a prošel mnoha přestavbami. Za husitských válek patřil k nedobytným pevnostem. Dnes je hrad přístupný veřejnosti a nabízí expozice zaměřené na jeho historii, ale i na život v minulosti. K vrcholu hory vede turistická stezka, která je nenáročná a zvládne ji každý. Kunětická hora je ideálním místem pro výlet za historií, kulturou i krásnou přírodou.

Litomyšl

Litomyšl je malebné město ležící ve východních Čechách, proslulé svou bohatou historií a kulturou. Dominantou města je renesanční zámek zapsaný na seznamu UNESCO, který každoročně hostí slavný festival Smetanova Město se pyšní také řadou dalších památek, jako je gotický kostel Nalezení sv. Kříže, barokní piaristický chrám či židovský hřbitov. Litomyšl je rodištěm významného českého spisovatele Aloise Jiráska, jehož rodný dům je dnes muzeem. Díky svému půvabu a kulturnímu dědictví je Litomyšl oblíbeným cílem turistů z celého světa.

Slatiňany

Slatiňany jsou malebné město ležící v Pardubickém kraji. Město je známé především svým zámkem, který byl původně gotickou tvrzí. Zámek Slatiňany je obklopen rozlehlým anglickým parkem, který je ideálním místem pro procházky a relaxaci. V zámku sídlí také hipologické muzeum, které dokumentuje historii chovu koní v Čechách. Milovníci koní by si neměli nechat ujít ani návštěvu hřebčína Slatiňany, který se specializuje na chov starokladrubských koní. Kromě zámku a hřebčína Slatiňany nabízejí i další zajímavosti, jako je například kostel sv. Martina nebo židovský hřbitov. Město je snadno dostupné autem i vlakem a je ideálním cílem pro jednodenní výlet z Prahy nebo Pardubic.

Chrudim

Chrudim, malebné město ležící ve východních Čechách na řece Chrudimce, se pyšní bohatou historií a kulturou. První zmínky o Chrudimi sahají až do 11. století, kdy se jednalo o významné centrum obchodu a řemesel. Historické centrum města si zachovalo svůj středověký ráz s úzkými uličkami, malebnými náměstími a gotickými domy. Dominantou Chrudimi je renesanční zámek, který dnes slouží jako muzeum. Za návštěvu stojí i kostel Nanebevzetí Panny Marie s barokní kaplí sv. Jana Nepomuckého a Mydlářovský dům s expozicí o historii mydlářství. Chrudim je ideálním místem pro milovníky historie, kultury i relaxace v krásném prostředí.

Moravská Třebová

Moravská Třebová, malebné město ležící v Pardubickém kraji, okouzlí návštěvníky svou bohatou historií a půvabem. Projděte se historickým centrem s renesanční radnicí a kostelem svatého Martina. Dominantou města je zámek Moravská Třebová, který se pyšní krásnou zahradou a muzeem. Milovníci kultury ocení divadlo a letní kino. Okolí města láká k turistice a cyklistice. Navštivte rozhlednu Pastýřka nebo se vydejte na výlet do malebné krajiny. Moravská Třebová je ideálním místem pro strávení příjemného víkendu.

Polička

Polička je malebné město ležící v Pardubickém kraji na Českomoravské vrchovině. Město se pyšní bohatou historií sahající až do 13. století, kdy bylo založeno králem Přemyslem Otakarem II. Dominantou města je gotický hrad s renesančními prvky, který se tyčí nad historickým centrem. V Poličce se narodil slavný český skladatel Bohuslav Martinů, jehož rodný dům je dnes muzeem. Město je obklopeno malebnou krajinou Žďárských vrchů, která láká k turistice a cyklovýletům. Návštěvníci si mohou užít procházky historickým centrem s řadou památek, navštívit městské muzeum či se zúčastnit některé z kulturních akcí, které se zde konají.

Skuteč

Skuteč je základní kreslířská technika, která slouží k zachycení tvaru, proporcí a objemu objektu. Využívá se k rychlému zaznamenání myšlenky nebo k detailnímu studiu předlohy. Základní pomůckou pro skicování je tužka, ale lze použít i pero, uhel, rudku nebo pastel.

Důležitá je lehkost a rychlost ruky, aby se zachytila podstata objektu. Skica by neměla být detailní, ale měla by vystihnout charakteristické rysy. Pro začátečníky je vhodné začít s jednoduchými tvary a postupně se propracovávat ke složitějším objektům.

Žleby

Žleby jsou malebné městečko ležící ve Středočeském kraji, proslavené především svým romantickým zámkem. Ten se tyčí nad řekou Doubravou a nabízí návštěvníkům pohled do historie šlechtického života. Projděte se zámeckými komnatami s dobovým nábytkem, navštivte zámeckou kapli a obdivujte rozsáhlou knihovnu. Okolí zámku zdobí rozlehlý anglický park, ideální pro procházky a relaxaci. V Žlebech se konají i různé kulturní akce, například historické slavnosti či divadelní představení. Pokud hledáte tip na výlet za historií a krásnou přírodou, Žleby jsou tou správnou volbou.

Sečská přehrada

Sečská přehrada, nacházející se na řece Chrudimce, je oblíbeným cílem turistů a rekreantů. Přehrada byla postavena v letech 1924 až 1934 a slouží především k zadržování vody pro závlahy a výrobu elektrické energie. Její dominantou je zřícenina hradu Oheb, která se tyčí na skalnatém ostrohu nad vodní hladinou. V letních měsících láká Sečská přehrada k vodním sportům, jako je plavání, windsurfing nebo jachting. Okolní lesy a louky zase nabízejí ideální podmínky pro pěší turistiku a cykloturistiku. Návštěvníci zde najdou také řadu kempů, penzionů a restaurací.

Publikováno: 14. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PetrNeruda

Tagy: pardubický kraj památky | památky v pardubickém kraji