Objevte nejznámější památky světa: Průvodce cestovatele

Nejznámější Památky

Velká čínská zeď

Velká čínská zeď je jednou z nejznámějších památek světa a symbolem Číny. Táhne se tisíce kilometrů napříč severní Čínou a je považována za jeden z největších stavebních počinů v dějinách lidstva. Stavba zdi začala již ve 3. století př. n. l. a pokračovala s přestávkami až do 17. století. Jejím hlavním účelem bylo chránit Čínu před nájezdy kočovných kmenů ze severu. Zeď je tvořena kamennými zdmi, strážními věžemi a pevnostmi. Její šířka se pohybuje od 4 do 8 metrů a výška dosahuje až 10 metrů. V minulosti byla zeď střežena statisíci vojáků a sloužila jako důležitá komunikační tepna. Dnes je Velká čínská zeď oblíbeným turistickým cílem a symbolem síly a vytrvalosti čínského národa. Její návštěva je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní nahlédnout do bohaté historie a kultury Číny.

Koloseum v Římě

Koloseum v Římě bezpochyby patří mezi nejznámější památky Itálie i celého světa. Tato impozantní stavba, původně známá jako Flaviovský amfiteátr, byla postavena v 1. století našeho letopočtu a sloužila jako dějiště gladiátorských zápasů, lovu zvířat a dalších veřejných podívaných. Koloseum dokázalo pojmout až 80 000 diváků a jeho architektura i historie dodnes fascinují miliony turistů z celého světa.

Koloseum je příkladem římské architektury a inženýrství. Jeho elipsovitý tvar a systém chodeb a schodišť umožňovaly plynulý pohyb velkého množství lidí. I přes značné škody, které utrpělo v průběhu staletí, zůstává Koloseum impozantní dominantou Říma a symbolem jeho slavné minulosti. Pro svou historickou a kulturní hodnotu bylo v roce 1980 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Návštěva Kolosea je nezapomenutelným zážitkem, který umožňuje nahlédnout do fascinujícího světa starověkého Říma.

Socha Svobody v New Yorku

Socha Svobody, tyčící se nad newyorským přístavem, je ikonickým symbolem svobody a demokracie a patří mezi nejznámější památky světa. Tato monumentální socha, oficiálně nazývaná "Svoboda osvětlující svět", byla darem od francouzského lidu Spojeným státům americkým u příležitosti stého výročí Deklarace nezávislosti.

Socha, navržená sochařem Frédéricem Augustem Bartholdim a s vnitřní konstrukcí od Gustava Eiffela, byla slavnostně odhalena 28. října 1886. Od té doby se stala symbolem naděje a příležitosti pro miliony imigrantů připlouvajících do Ameriky.

Socha Svobody je vysoká 93 metrů a váží přes 200 tun. Je vyrobena z měděných plátů, které získaly charakteristickou zelenou patinu vlivem oxidace. Návštěvníci si mohou prohlédnout muzeum v podstavci sochy a vystoupat po schodech až do koruny, odkud se otevírá úchvatný výhled na New York City.

Taj Mahal v Indii

Taj Mahal v Indii je právem považován za jeden z divů světa a patří mezi nejznámější památky světa. Tato impozantní stavba z bílého mramoru se nachází v Ágře a je symbolem věčné lásky. Nechal ji postavit mughalský císař Šáhdžahán na památku své milované manželky Mumtáz Mahal. Stavba trvala více než 20 let a podílelo se na ní přes 20 000 dělníků. Taj Mahal je mistrovským dílem mughalské architektury, která v sobě snoubí prvky islámského, perského, indického a tureckého stylu. Hlavní dominantou komplexu je mauzoleum s bílou mramorovou kupolí, která se tyčí do výšky 73 metrů. Uvnitř se nachází kenotaf Mumtáz Mahal a později i samotného Šáhdžahána. Celý komplex je obklopen nádhernými zahradami s fontánami a vodními kanály, které symbolizují ráj. Taj Mahal je nejen architektonickým skvostem, ale také místem s neopakovatelnou atmosférou, která na vás dýchne historií a romantikou. Není divu, že každoročně láká miliony turistů z celého světa a patří mezi nejnavštěvovanější památky Indie.

Chrám Angkor Vat v Kambodži

Angkor Vat v Kambodži je bezpochyby jednou z nejznámějších památek jihovýchodní Asie a právem patří mezi nejznámější světové památky. Tento ohromující chrámový komplex, postavený v 12. století, je úchvatným příkladem khmerské architektury a umění. Jeho ikonické věže ve tvaru lotosových poupat se tyčí nad hustou džunglí a vytváří nezapomenutelnou siluetu. Angkor Vat byl původně hinduistickým chrámem zasvěceným bohu Višnuovi, ale později se stal buddhistickým svatostánkem. Návštěvníci z celého světa se sem hrnou, aby obdivovali jeho monumentální rozměry, propracované reliéfy znázorňující výjevy z hinduistické mytologie a andělské tanečnice zvané apsary. Procházka rozlehlým komplexem s nádvořím, galeriemi a svatyněmi je jako cesta zpět v čase, která vám umožní nahlédnout do bohaté historie a kultury khmerské říše. Angkor Vat je nejen turistickou atrakcí, ale i symbolem Kambodže a zdrojem národní hrdosti. Jeho podoba zdobí kambodžskou vlajku a láká cestovatele k objevování tajemství této fascinující země.

Socha Krista Spasitele v Riu

Socha Krista Spasitele, tyčící se nad brazilským Rio de Janeirem, je jednou z nejznámějších památek světa. Její majestátnost a symbolika přitahují miliony turistů ročně. S rozpaženýma rukama, jako by objímal celé město, se Kristus Spasitel stal symbolem víry, naděje a ochrany. Socha je vysoká 38 metrů a nachází se na vrcholu hory Corcovado, odkud se otevírá úchvatný panoramatický výhled na Rio de Janeiro. Její stavba trvala devět let a byla dokončena v roce 1931. Od té doby se stala ikonou Brazílie a jedním ze sedmi divů moderního světa. Návštěva Sochy Krista Spasitele je nezapomenutelným zážitkem, který vám nabídne nejen úchvatné výhledy, ale také duchovní a kulturní obohacení.

Pyramidy v Gíze

Pyramidy v Gíze, tyčící se majestátně na okraji Káhiry, patří bezesporu k nejznámějším památkám světa. Tyto monumentální stavby, postavené jako hrobky faraonů 4. dynastie, uchvacují lidskou představivost již po tisíciletí. Největší z nich, Chufuova pyramida, známá také jako Velká pyramida, byla po tisíciletí nejvyšší stavbou světa. Její impozantní rozměry, s původní výškou 146 metrů a délkou základny 230 metrů, dodnes vzbuzují úžas a respekt.

Vedle Chufuovy pyramidy se nacházejí další dvě velké pyramidy, Rachefova a Menkaureova, doplněné o menší pyramidy královen a rozsáhlý komplex hrobek, chrámů a zádušních cest. Celý areál pyramid v Gíze je považován za vrchol staroegyptské architektury a svědectví o neuvěřitelných technických dovednostech a organizačních schopnostech tehdejší civilizace.

Návštěva pyramid v Gíze je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní nahlédnout do dávné historie a obdivovat umění a architekturu starověkého Egypta. Tyto památky, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, jsou symbolem věčnosti a připomínkou lidské touhy po nesmrtelnosti.

Opera v Sydney

Jednou z nejznámějších památek Austrálie a snad i celého světa je Tato ikonická budova, tyčící se na Bennelong Pointu v Sydney Harbour, je považována za mistrovské dílo moderní architektury. Její nezaměnitelná plachtovitá konstrukce, tvořená bílými, do výšky se zvedajícími klenbami, je nepřehlédnutelná a stala se symbolem nejen Sydney, ale i celé Austrálie.

Opera v Sydney, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, je domovem několika divadel, koncertních sálů, restaurací a barů. Každoročně hostí tisíce představení a akcí, od opery a baletu po koncerty populární hudby a divadelní hry. Návštěvníci si mohou užít prohlídku budovy s průvodcem, během níž se dozví více o její historii a architektuře, nebo se jen tak projít po jejím okolí a kochat se úchvatným výhledem na přístav a most Harbour Bridge. Opera v Sydney je bezpochyby jednou z nejvýznamnějších světových památek a nezapomenutelným zážitkem pro každého návštěvníka.

Machu Picchu v Peru

Machu Picchu, starobylé incké město v srdci peruánských And, je právem považováno za jednu z nejznámějších památek světa. Tato fascinující památka, často nazývána "Ztracené město Inků", leží na horském hřebeni vysoko nad posvátným údolím řeky Urubamby. Objevená teprve v roce 1911 americkým historikem Hiramem Binghamem, zůstávala Machu Picchu po staletí skryta pod hustou vegetací. Díky své odlehlosti a těžké dostupnosti se Machu Picchu zachovalo v pozoruhodně dobrém stavu a nabízí tak unikátní pohled do života a kultury incké civilizace. Mezi nejznámější památky Machu Picchu patří Chrám Slunce, Královský palác, Chrám tří oken a Intihuatana, kamenný objekt, o kterém se věří, že sloužil k astronomickým pozorováním. Návštěva Machu Picchu je nezapomenutelným zážitkem. Majestátní ruiny, dechberoucí horská scenérie a tajemná atmosféra zanechávají v každém návštěvníkovi hluboký dojem. Machu Picchu je důkazem neuvěřitelné zručnosti a vyspělosti incké civilizace a patří k nejvýznamnějším světovým památkám.

Petra v Jordánsku

Petra, vytesaná do růžových skalních stěn jordánské pouště, je důkazem umu Nabatejců, starověkého arabského národa. Toto úchvatné město, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, bylo kdysi rušnou křižovatkou obchodních cest s kořením a vonnými látkami. Dnes je Petra jednou z nejnavštěvovanějších památek světa a láká cestovatele z celého světa.

Nejznámějším symbolem Petry je bezesporu Pokladnice (Al Khazneh), monumentální hrobka s fasádou vytesanou do skály, která připomíná řecký chrám. Její krása a tajemství uchvacují představivost návštěvníků již po staletí.

Petra však nabízí mnohem více než jen Pokladnici. Prozkoumejte starověké divadlo s úchvatným výhledem na okolní krajinu, projděte se soutěskou Siq, úzkou roklinou lemovanou skalními stěnami, a obdivujte stovky hrobek, chrámů a dalších staveb vytesaných do skal.

Návštěva Petry je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní nahlédnout do bohaté historie a kultury starověkého světa.

Vodopády Iguazu

Vodopády Iguazu, nacházející se na hranici mezi Argentinou a Brazílií, patří mezi nejznámější památky Jižní Ameriky a právem se řadí i mezi nejznámější světové památky. Tento impozantní systém vodopádů, tvořený 275 kaskádami, se táhne v délce téměř tří kilometrů a nabízí dechberoucí podívanou. Nejvyšší z vodopádů, Ďáblův chřtán, padá z výšky 82 metrů a vytváří mohutnou vodní clonu, která je doprovázena ohlušujícím hukotem.

Kromě samotných vodopádů je fascinující i okolní subtropická vegetace, která je domovem stovek druhů ptáků, motýlů a dalších živočichů. Návštěvníci se mohou k vodopádům přiblížit po upravených stezkách a vyhlídkách, které nabízejí různé úhly pohledu na tuto monumentální přírodní scenérii. Pro dobrodružnější povahy jsou k dispozici i vyjížďky lodí, které vás zavezou přímo pod padající vodu. Vodopády Iguazu jsou nezapomenutelným zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný milovník přírody a krás.

Grand Canyon v USA

Grand Canyon je bezpochyby jednou z nejznámějších památek Spojených států amerických a právem patří mezi nejznámější světové památky vůbec. Nachází se v severní Arizoně a je to impozantní kaňon, který vyhloubila řeka Colorado a její přítoky v průběhu milionů let. Kaňon je dlouhý neuvěřitelných 446 kilometrů, široký místy až 29 kilometrů a dosahuje hloubky až 1 857 metrů. Jeho krása a rozměry jsou těžko popsatelné slovy a fotografie, ačkoliv úchvatné, nemohou nikdy plně vystihnout jeho majestátnost.

Grand Canyon je nejen geologickým divem, ale také domovem neuvěřitelné biodiverzity. Vyskytuje se zde mnoho druhů rostlin a živočichů, z nichž některé jsou endemické, což znamená, že se vyskytují pouze zde. Pro milovníky turistiky a přírody je Grand Canyon skutečným rájem. Nabízí nespočet turistických stezek různých obtížností, od nenáročných procházek po okraji kaňonu až po náročné sestupy k řece Colorado.

Pro ty, kteří dávají přednost pohodlí, jsou k dispozici vyhlídkové lety helikoptérou nebo letadlem, které nabízejí nezapomenutelný pohled na kaňon z ptačí perspektivy. Grand Canyon je zkrátka místo, které by měl alespoň jednou za život navštívit každý. Jeho krása a energie vás uchvátí a už nikdy na něj nezapomenete.

Eiffelova věž v Paříži

Eiffelova věž, tyčící se do výšky přes 300 metrů nad Paříží, je bezesporu jednou z nejznámějších památek světa. Tato železná kráska, původně postavená pro světovou výstavu v roce 1889, se stala symbolem Paříže a celé Francie. Každoročně láká miliony turistů, kteří se nechávají okouzlit jejím unikátním vzhledem a úchvatným výhledem na město.

Eiffelova věž patří mezi nejnavštěvovanější turistické atrakce planety a její silueta je okamžitě rozpoznatelná po celém světě. Její popularita je důkazem nadčasovosti a elegance francouzského inženýrství. Návštěva Paříže by nebyla úplná bez výstupu na Eiffelovku, odkud se otevírá panoramatický výhled na nejvýznamnější památky města, jako je Louvre, Vítězný oblouk, katedrála Notre-Dame a řeka Seina. Eiffelova věž je symbolem romantiky, historie a lidského umu a její krása a majestátnost zanechávají v návštěvnících nezapomenutelný zážitek.

Zakázané město v Pekingu

Je symbolem císařské Číny a jednou z nejznámějších světových památek. Jeho dějiny sahají do 15. století, kdy sloužilo jako sídlo císařů dynastií Ming a Čching. Rozkládá se na ploše přes 72 hektarů a pyšní se 980 budovami s 8 707 místnostmi. Jeho název "Zakázané město" pochází z faktu, že vstup sem byl po staletí zakázán prostému lidu. Dnes je Zakázané město, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, turistickým magnetem, který každoročně přitahuje miliony návštěvníků.

K nejznámějším památkám uvnitř Zakázaného města patří Brána Nebeského klidu, odkud císař vyhlašoval svá důležitá prohlášení. Dále Síň Nejvyšší harmonie, kde se konaly nejdůležitější ceremoniály, a Síň Zachování harmonie, sloužící k hostinám a recepcím. Návštěvníci by si neměli nechat ujít ani prohlídku Císařské zahrady, oázy klidu s pavilony, jezírky a uměle vytvořenými kopci.

Procházka Zakázaným městem je fascinující cestou časem, která umožňuje nahlédnout do života císařského dvora a obdivovat architektonické skvosty staré Číny.

Sagrada Família v Barceloně

Sagrada Família je bezpochyby nejznámějším symbolem Barcelony a jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v celém Španělsku. Tato bazilika, navržená slavným architektem Antoniem Gaudím, je mistrovským dílem katalánského modernismu a zároveň nedokončeným projektem, který fascinuje svět již přes století. Stavba započala v roce 1882 a dodnes není dokončena, i když se k jejímu dokončení blíží. Sagrada Família je impozantní stavba s 18 věžemi, z nichž každá má svůj vlastní význam. Fasáda chrámu je bohatě zdobená sochami a reliéfy, které vyprávějí biblické příběhy. Interiér je stejně tak úchvatný, s barevnými vitrážemi, sloupy inspirovanými stromy a jedinečnou hrou světla a stínu. Sagrada Família je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a každoročně přitahuje miliony návštěvníků z celého světa. Její krása a symbolika z ní činí nezapomenutelný zážitek pro každého, kdo ji navštíví.

Publikováno: 24. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PetrNeruda

Tagy: nejznámější památky | nejznámější světové památky