Objevte kouzlo Šumavy: Tipy na nezapomenutelnou dovolenou

Nádherná příroda Šumavy

Šumava, to není jen tak ledajaká destinace. Je to místo, kde se nadechnete z plných plic svěžího vzduchu, necháte se okouzlit panenskou přírodou a zapomenete na starosti všedních dnů. Dovolená na Šumavě je balzámem na duši i tělo. Ať už jste vášniví turisté, cyklisté, milovníci vodních sportů nebo jen hledáte klid a odpočinek, Šumava vás nezklame. Prozkoumejte husté šumavské lesy protkané sítí značených turistických tras. Vydejte se na kole po cyklostezkách lemujících břehy Lipenské přehrady. Svezte se na lodi po hladině jezera a užijte si nádherné výhledy na okolní kopce. Šumavská příroda je jako stvořená pro aktivní odpočinek. A co teprve místní fauna a flóra! Na Šumavě narazíte na vzácné druhy rostlin a živočichů. S trochou štěstí zahlédnete majestátního jelena, plachou vydru nebo vzácného tetřeva hlušce. Nezapomeňte si s sebou fotoaparát, abyste si tyhle nezapomenutelné momenty mohli uchovat. Šumava dovolená, to je zážitek, na který budete ještě dlouho vzpomínat.

Turistika pro každého

Šumava dovolená a dovolená na Šumavě evokují představy o panenské přírodě, hlubokých lesích a křišťálově čistých jezerech. Málokdo si ale uvědomuje, že Šumava nabízí nepřeberné možnosti turistiky pro každého, bez ohledu na věk či fyzickou kondici. Naučné stezky, ideální pro rodiny s dětmi, vás provedou fascinujícími zákoutími šumavské přírody a seznámí vás s místní faunou a flórou. Pro zkušenější turisty jsou tu náročnější trasy, vedoucí na vrcholky hor s dechberoucími výhledy. Oblíbenou trasou je například výstup na Plechý, nejvyšší horu české strany Šumavy. Ať už se vydáte kamkoli, nezapomeňte na kvalitní turistickou obuv a dostatek tekutin. Po náročném dni stráveném v přírodě si pak můžete dopřát zasloužený odpočinek v některé z útulných šumavských hospůdek a pochutnat si na tradičních specialitách.

Cyklostezky a cyklotrasy

Šumava je pro cyklisty doslova rájem. Ať už preferujete pohodové vyjížďky po rovině, nebo naopak adrenalinové sjezdy, Šumava má co nabídnout. Pro rodiny s dětmi jsou ideální cyklostezky, které vedou po rovině a jsou vhodné i pro ty nejmenší cyklisty. Můžete se vydat například po cyklostezce podél Lipenské přehrady, která nabízí nádherné výhledy na vodní hladinu a okolní kopce. Pro zkušenější cyklisty jsou tu pak cyklotrasy, které vedou náročnějším terénem a nabízejí tak větší výzvu. Mezi nejoblíbenější patří například trasa na vrchol Boubína, odkud se vám naskytne úchvatný panoramatický výhled na celou Šumavu. Ať už se vydáte kamkoli, nezapomeňte na dostatek tekutin a svačinu. Na Šumavě najdete i mnoho hospůdek a restaurací, kde si můžete odpočinout a načerpat síly na další kilometry.

Vodní sporty na Lipně

Lipno je se svou rozlohou přes 48 km² největší vodní plochou v České republice a rájem pro milovníky vodních sportů. Ať už se chystáte na dovolenou na Šumavě s rodinou nebo toužíte po aktivním víkendu, Lipno vám nabídne širokou škálu možností. Vyzkoušejte windsurfing a nechte se unášet větrem po hladině jezera. Pro odvážnější je tu wakeboarding nebo vodní lyžování v jednom ze dvou areálů. Pokud preferujete klidnější sporty, zkuste paddleboarding, na kterém si užijete krásné výhledy na okolní šumavskou krajinu. Pro romantické duše se nabízí plavba na lodi, ať už si vyberete výletní parník nebo si pronajmete vlastní loďku. A pro ty nejmenší je tu koupání na jedné z mnoha plážích s pozvolným vstupem do vody nebo dovádění v aquaparku. Dovolená na Šumavě u Lipna tak bude nezapomenutelným zážitkem pro celou rodinu.

Historická města a památky

Šumava není jen o nádherné přírodě, ale pyšní se i bohatou historií a spoustou historických památek. Během dovolené na Šumavě můžete navštívit malebná historická města a městečka, která si uchovala svůj středověký ráz s úzkými uličkami a náměstími lemovanými gotickými a barokními domy.

Za návštěvu stojí například město Český Krumlov, zapsané na seznamu UNESCO, s dominantním zámkem a otáčivým hledištěm. Další perlou je Prachatice s renesančním náměstím a krásným zámkem. Za zmínku stojí i město Vimperk s gotickým hradem a muzeem Šumavy.

Milovníci historie by si neměli nechat ujít prohlídku zříceniny hradu Rabí, jednoho z nejrozsáhlejších hradních komplexů v Čechách. Další zajímavou památkou je klášter Zlatá Koruna, který vás okouzlí svou architekturou a duchovní atmosférou.

Dovolená na Šumavě tak nabízí skvělou příležitost spojit odpočinek v přírodě s poznáváním historie a kultury.

Tradiční kuchyně a ubytování

Šumava nabízí nepřeberné možnosti ubytování pro vaši dovolenou, od útulných penzionů po moderní hotely. Mnoho z nich se pyšní nabídkou tradiční šumavské kuchyně, která je proslulá svou sytostí a lahodnými chutěmi. Ochutnejte třeba "kuba", pokrm z krup a hub, nebo "vrabce", sladké knedlíky plněné povidly. Po dni stráveném turistikou v šumavských lesích si nenechte ujít ani "šumavský bramborák", specialitu z brambor a uzeného masa. Vychutnat si můžete i speciality z hub, lesních plodů a zvěřiny. Mnoho restaurací a penzionů dbá na používání lokálních a sezónních surovin, čímž zaručují čerstvost a autentičnost pokrmů. Dovolená na Šumavě je tak i skvělou příležitostí k objevování nových chutí a gastronomických zážitků.

Tipy na výlety s dětmi

Šumava je pro rodinnou dovolenou jako stvořená. Čeká tu na vás spousta zábavy a dobrodružství. Vydejte se s dětmi na naučnou stezku Povydoním, která vás provede krásnou šumavskou přírodou podél řeky Vydry. Čekají vás tu kaskády, peřeje i obří balvany. Pro menší děti je ideální procházka kolem Černého a Čertova jezera. Nezapomeňte se zastavit v jednom z informačních center a vyzvednout si brožurku s pohádkami a úkoly, které malé turisty zabaví po celou dobu výletu. Pokud toužíte po aktivnější dovolené, vyzkoušejte některou z cyklostezek. Šumava jich nabízí nepřeberné množství, od nenáročných tras podél jezer až po náročnější výšlapy na horské vrcholy. A co teprve lanovka na Pancíř? Z vrcholu se vám naskytne úchvatný výhled na okolní krajinu. Po dni plném zážitků si odpočiňte v některé z místních restaurací a ochutnejte tradiční šumavské speciality.

Relaxace a wellness pobyty

Šumava, krajina plná majestátních hor, hlubokých lesů a křišťálově čistých jezer, je ideálním místem pro relaxační a wellness dovolenou. Po náročném dni stráveném turistikou nebo cyklistikou si můžete dopřát zasloužený odpočinek v některém z mnohých wellness center, která Šumava nabízí. Vybírat můžete z široké škály procedur, jako jsou masáže, zábaly, koupele či sauny.

Pro milovníky saunování je Šumava doslova rájem. Většina wellness center nabízí finské sauny, parní lázně i infrasauny. Po saunování se můžete osvěžit v ochlazovacím bazénu nebo se projít po venkovní terase s výhledem na okolní přírodu.

Relaxovat můžete také aktivně. Vydejte se na procházku do lesa, projeďte se na kole po některé z cyklostezek nebo se vykoupejte v jednom z šumavských jezer. Čistý vzduch a klidná atmosféra Šumavy vám pomohou zapomenout na každodenní starosti a načerpat novou energii.

Ať už hledáte klidný odpočinek, nebo aktivní relaxaci, na Šumavě si přijdete na své. Široká nabídka wellness služeb, krásná příroda a příjemná atmosféra zaručí, že si z dovolené na Šumavě odvezete nezapomenutelné zážitky a budete se sem rádi vracet.

Šumava v zimě: Lyžování a běžky

Šumava v zimě nabízí kouzelnou atmosféru zasněžených lesů a nekonečné možnosti pro milovníky zimních sportů. Ať už dáváte přednost sjezdovému lyžování nebo běžkám, na Šumavě si přijdete na své. Pro rodiny s dětmi i zkušené lyžaře je tu nepřeberné množství sjezdovek všech obtížností. Mezi nejoblíbenější patří například Špičák, Zadov nebo Lipno. Pokud hledáte klidnější tempo a úchvatné výhledy, vydejte se na běžky. Šumava se pyšní hustou sítí upravovaných běžeckých tratí, které se vinou zasněženou krajinou. Pro začátečníky i pokročilé běžkaře je tu trasa jako stvořená. Vyzkoušet můžete například Šumavskou magistrálu, která nabízí dechberoucí výhledy na okolní vrcholky. Po dni stráveném na svahu nebo běžkách si odpočiňte v útulné horské chatě s šálkem horké čokolády a vychutnejte si jedinečnou atmosféru zimní Šumavy. Dovolená na Šumavě v zimě je zážitkem, na který budete dlouho vzpomínat.

Festivaly a kulturní akce

Šumava není jen o nádherné přírodě, ale také o bohaté kultuře a tradicích. Během vaší dovolené na Šumavě máte možnost zažít řadu festivalů a kulturních akcí. Milovníci hudby by si neměli nechat ujít Šumavský festival klasické hudby, který se koná každoročně v různých městech a obcích regionu. Nabízí koncerty vážné hudby v podání českých i zahraničních umělců. Pro ty, kdo dávají přednost folklóru, je tu Mezinárodní folklorní festival v Domažlicích s přehlídkou lidových tanců, písní a krojů.

Pokud se zajímáte o historii, navštivte některou z historických slavností, které se konají na hradech a zříceninách. Například na hradě Rabí se každoročně koná Rabská kostra, akce plná dobové hudby, šermířských vystoupení a řemeslných trhů. Pro rodiny s dětmi jsou ideální Šumavské slavnosti dřeva v Kašperských Horách s ukázkami tradičních řemesel a zábavným programem. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli akci, festivaly a kulturní akce dodají vaší dovolené na Šumavě nezapomenutelnou atmosféru.

Praktické informace a doprava

Šumava nabízí nepřeberné možnosti dopravy pro turisty všech typů. Autem se snadno dostanete do většiny obcí a k mnohým turistickým cílům. Nezapomeňte ale na poplatky za parkování, které se v turistických centrech můžou vyšplhat i na několik stovek za den. Pro dobrodružnější povahy je ideální volbou kolo. Šumava je protkána sítí cyklostezek všech obtížností, od nenáročných rovinek podél řek až po náročné horské trasy. Pro ty, kteří preferují pěší turistiku, je Šumava pravým rájem. Dobře značené turistické stezky vás provedou nádhernou přírodou a zavedou vás k dechberoucím výhledům.

Pokud dáváte přednost hromadné dopravě, i v tomto případě máte na Šumavě mnoho možností. Autobusy spojují všechna větší města a obce a v letní sezóně jezdí i speciální turistické linky. Vlakem se dostanete do některých okrajových částí Šumavy, odkud se pak můžete vydat na pěší túry nebo cyklovýlety.

Ať už se na Šumavu chystáte na prodloužený víkend nebo na delší dovolenou, určitě si zde najdete způsob dopravy, který vám bude vyhovovat. Nezapomeňte si předem naplánovat trasu a zkontrolovat jízdní řády, abyste si svůj pobyt co nejvíce užili.

Šumava: Ideální dovolená v ČR

Šumava, to je synonymum pro aktivní dovolenou v srdci české přírody. Národní park Šumava nabízí nekonečné možnosti pro pěší turistiku, cykloturistiku i vodní sporty. Vydejte se po značených turistických trasách na vrcholky hor, jako je Plechý, Poledník nebo Třístoličník, a užijte si dechberoucí výhledy na okolní krajinu. Pro cyklisty jsou připraveny stovky kilometrů cyklostezek vedoucích kolem jezer, lesů i historických památek. A pokud toužíte po relaxaci u vody, vyzkoušejte plavbu na lodi po Lipenské přehradě nebo si zaplavte v jednom z mnoha šumavských jezer.

Kromě aktivního vyžití nabízí Šumava i bohaté kulturní dědictví. Navštivte historická města jako je Český Krumlov, Prachatice nebo Vimperk s jejich zachovalými hrady, zámky a malebnými náměstími. Za poznáním historie se vydejte do muzea Šumavy v Sušici nebo do Muzea Šumavy a Pošumaví v Kašperských Horách. A pokud hledáte duchovní osvěžení, navštivte klášter Zlatá Koruna nebo poutní místo Křemešník.

Ubytování na Šumavě je pestré a vybere si opravdu každý. Od komfortních hotelů a penzionů přes útulné chalupy k pronájmu až po kempy pro milovníky dobrodružství. Gastronomie na Šumavě potěší vaše chuťové pohárky tradičními českými specialitami i mezinárodní kuchyní. Ochutnejte šumavský kubíček, bramborové knedlíky s vepřovou pečení nebo si dopřejte sladkou tečku v podobě šumavských borůvkových knedlíků.

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PetrNeruda

Tagy: šumava dovolená | dovolená na šumavě