Objevte fascinující památky Německa

Památky Německo

Braniborská brána: Symbol Berlína

Její silueta je jedním z nejznámějších symbolů nejen Berlína, ale celého Německa. Braniborská brána, impozantní stavba z konce 18. století, je svědkem bohaté a často bouřlivé historie. Stojí na konci slavné třídy Unter den Linden a po desítky let tvořila hranici mezi Východem a Západem.

Brána, postavená v letech 1788 až 1791, byla inspirována Propylajemi na athénské Akropoli. Její mohutné sloupy, zdobené reliéfy s mytologickými výjevy, jsou zakončeny Quadrigou, vítězným vozem taženým čtyřspřeží koní, řízeným bohyní vítězství Viktorií.

Během studené války se Braniborská brána ocitla v zakázané zóně a stala se symbolem rozdělení Německa a Evropy. Po pádu Berlínské zdi v roce 1989 se stala místem oslav a symbol sjednocení. Dnes je Braniborská brána oblíbeným cílem turistů z celého světa, kteří si pod ní připomínají historii a doufají v mírovou budoucnost.

Říšský sněm: Historie a politika

Říšský sněm v Berlíně je impozantní budova s bohatou historií, která se neodmyslitelně zapsala do dějin Německa i celé Evropy. Jeho monumentální architektura dodnes uchvacuje miliony turistů z celého světa. Stavba, dokončená v roce 1894, původně sloužila jako sídlo Říšského sněmu Německé říše. Později, za Výmarské republiky, se stala symbolem křehké demokracie. Bohužel, požár Říšského sněmu v roce 1933, zinscenovaný nacisty, znamenal konec této éry a začátek temného období nacistické diktatury.

Po druhé světové válce, kdy byl Berlín rozdělen zdí, se Říšský sněm ocitl v západním Berlíně, ale v těsné blízkosti hranice se sovětským sektorem. Po pádu Berlínské zdi a znovusjednocení Německa v roce 1990 se Říšský sněm stal symbolem nově sjednoceného Německa. Po rozsáhlé rekonstrukci, kterou vedl architekt Norman Foster, se budova stala sídlem Spolkového sněmu, dolní komory německého parlamentu.

Dnes je Říšský sněm jednou z nejnavštěvovanějších památek v Německu. Jeho skleněná kopule, symbolizující transparentnost a otevřenost, nabízí úchvatný panoramatický výhled na Berlín. Návštěvníci si mohou prohlédnout plenární sál, kde se odehrávají důležitá politická jednání, a dozvědět se více o historii budovy i celého Německa.

Kolín nad Rýnem: Majestátní katedrála

Kolín nad Rýnem je město s bohatou historií a kulturou, o čemž svědčí i jeho památky. Jednou z nejvýznamnějších památek Německa a symbolem Kolína nad Rýnem je bezpochyby majestátní katedrála. Tato gotická stavba, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, uchvacuje svou mohutností a krásou. Její dvě věže, tyčící se do výšky přes 150 metrů, dominují panoramatu města a lákají k návštěvě.

památky německo

Stavba katedrály, započatá ve 13. století, trvala neuvěřitelných 600 let. Během staletí se na ní podílela řada významných architektů a stavebníků, a tak se v ní snoubí různé stavební slohy. Interiér katedrály je stejně impozantní jako její exteriér. Návštěvníky ohromí vysoké klenby, barevné vitráže a bohatá sochařská výzdoba. Mezi nejcennější památky, které katedrála ukrývá, patří ostatky Tří králů a Gerónův kříž, jeden z nejstarších dochovaných monumentálních krucifixů na světě.

Prohlídka kolínské katedrály je nezapomenutelným zážitkem pro každého návštěvníka. Je to místo, kde se snoubí historie, umění a duchovno.

Zámek Neuschwanstein: Pohádkový hrad

Neuschwanstein, tyčící se nad malebným městečkem Füssen v Bavorsku, je ztělesněním pohádkového hradu. Jeho věže, inspirované středověkými rytířskými romány, se zrcadlí v azurové hladině jezera Alpsee a vytvářejí tak obraz jako z jiného světa. Není divu, že se stal inspirací pro slavný zámek Šípkové Růženky od Walta Disneyho.

Jeho historie je ale spjata s tragickým osudem krále Ludvíka II. Bavorského, přezdívaného "pohádkový král". Ludvík II., fascinován operami Richarda Wagnera a středověkými legendami, nechal hrad postavit jako svůj soukromý úkryt před světem. Stavba, započatá v roce 1869, však nikdy nebyla dokončena. Král zemřel za záhadných okolností v roce 1886 a Neuschwanstein se brzy poté otevřel veřejnosti.

Dnes je Neuschwanstein jednou z nejnavštěvovanějších památek Německa. Každoročně sem proudí davy turistů, aby obdivovali jeho opulentní interiéry, zdobené freskami, zlatem a mramorem. Návštěvníci se mohou projít po královských komnatách, trůnním sálem i hradní kaplí a nechat se unést do světa fantazie a romantiky.

Zámek Neuschwanstein je však mnohem víc než jen turistická atrakce. Je to symbol romantické epochy, touhy po kráse a úniku z reality. Je to místo, kde se sny stávají skutečností a kde se i na chvíli můžeme cítit jako v pohádce.

Drážďany: Zwinger a Frauenkirche

Drážďany, město proslulé svou krásou a historií, se pyšní mnoha architektonickými skvosty. Mezi nejvýznamnější památky Německa patří bezesporu Zwinger a Frauenkirche. Zwinger, barokní komplex budov s nádhernými zahradami, byl vybudován v 18. století jako oranžerie a reprezentativní prostor pro saský dvůr. Dnes v něm sídlí světoznámé Drážďanské státní umělecké sbírky, včetně Galerie starých mistrů s obrazy od Dürera, Raphaela a Rembrandta. Nedaleko Zwingru se tyčí Frauenkirche, symbol Drážďan a jeden z nejvýznamnějších evangelických kostelů v Německu. Kostel s charakteristickou kopulí byl během druhé světové války téměř zničen, ale po sjednocení Německa prošel náročnou rekonstrukcí a dnes opět slouží svému původnímu účelu. Návštěva Drážďan bez prohlídky Zwingru a Frauenkirche by byla jako návštěva Prahy bez procházky po Karlově mostě. Tyto památky v Německu jsou svědky bohaté historie a kultury a okouzlí vás svou krásou a majestátností.

památky německo
Srovnání památek v Německu
Památka Město Výška (m) Rok dokončení
Katedrála v Kolíně nad Rýnem Kolín nad Rýnem 157 1880
Televizní věž Berlín Berlín 368 1969
Braniborská brána Berlín 26 1791

Heidelberg: Romantika u řeky

Heidelberg, město proslavené svou romantickou atmosférou, se rozkládá na březích řeky Neckar v jihozápadním Německu. Jeho panorama s majestátním hradem tyčícím se nad malebnými domy s hrázděnými stěnami je symbolem německého romantismu a láká návštěvníky z celého světa. Procházka historickým centrem Heidelbergu je jako cesta časem. Starý most přes řeku Neckar, Karl Theodor Brücke, nabízí dechberoucí výhledy na město a okolní vinice.

Dominanta města: Hrad Heidelberg

Dominantou Heidelbergu je bezesporu hrad Heidelberg, jeden z nejznámějších hradů v Německu. Zničený během třicetileté války a později požárem, hrad nikdy nebyl plně zrekonstruován, a právě tato směsice stylů od gotiky po renesanci mu dodává jedinečné kouzlo. V areálu hradu se nachází Německé muzeum farmacie, které dokumentuje historii farmacie od starověku po současnost.

Univerzitní tradice a krása Filosofické stezky

Univerzitní město Heidelberg se pyšní nejstarší univerzitou v Německu, založenou v roce 1386. Procházka po Filosofické stezce, která se vine po svazích nad městem, nabízí nádherné výhledy na Heidelberg a je skvělou příležitostí k relaxaci. Heidelberg je ideálním místem pro romantický výlet, ale i pro poznávání historie a kultury Německa.

Hamburk: Přístav a Speicherstadt

Hamburk, pulzující metropole na severu Německa, se pyšní titulem „brána do světa“. Jeho bohatá historie a námořní tradice se odráží v impozantní architektuře a památkách. Mezi nejvýznamnější patří bezesporu přístav a skladištní čtvrť Speicherstadt.

památky německo

Hamburský přístav

Hamburský přístav, třetí největší v Evropě, je fascinujícím světem lodí, jeřábů a nekonečných doků. Procházka po jeho nábřeží nabízí úchvatné výhledy na majestátní zaoceánské lodě, historické plachetnice i rušné rybářské bárky.

Speicherstadt: Unikátní skladištní komplex

Nedaleko přístavu se rozkládá Speicherstadt, unikátní skladištní komplex z červených cihel. Tato památka UNESCO, vybudovaná na konci 19. století, sloužila k uskladnění vzácného zboží, jako je káva, čaj, koření a orientální koberce. Dnes se v renovovaných budovách nachází muzea, galerie, restaurace a kavárny. Projděte se úzkými uličkami mezi historickými sklady, pokochejte se ornamentální výzdobou fasád a nasajte jedinečnou atmosféru tohoto magického místa. Zvláště kouzelná je večerní procházka, kdy se budovy Speicherstadtu rozzáří tisíci světel a odráží se na hladině kanálů.

Za návštěvu rozhodně stojí i Miniatur Wunderland, největší modelová železnice na světě, která vás ohromí detailním zpracováním a spoustou zajímavých scenérií.

Mnichov: Pivnice a Marienplatz

Mnichov, hlavní město Bavorska, je pokladnicí památek a kulturních zážitků. Mezi nejznámější památky v Německu patří Marienplatz, rušné srdce Mnichova. Toto náměstí je obklopeno architektonickými skvosty, jako je Novoměstská radnice s impozantní věží a Staroměstská radnice. Každý den v 11 hodin se na věži Nové radnice odehrává fascinující představení figurek, které přitahuje davy turistů. V prosinci se Marienplatz promění v kouzelný vánoční trh s vůní svařeného vína a perníku.

Mnichov je také proslulý svými pivnicemi, které jsou nedílnou součástí bavorské kultury. Nejznámější je Hofbräuhaus, obrovská pivnice založená v 16. století. Zde si můžete vychutnat tradiční bavorská jídla, jako jsou preclíky a vepřové koleno, a samozřejmě i proslulé mnichovské pivo. Atmosféra je zde vždy živá a přátelská, s živou hudbou a spoustou zábavy. Dalšími oblíbenými pivnicemi jsou Augustiner-Keller s rozlehlou pivní zahrádkou a Paulaner Bräuhaus s vlastním pivovarem. Návštěva Mnichova bez zážitku z tradiční pivnice by byla neúplná.

Černý les: Příroda a tradice

Černý les, to není jen název pro hustý a tajemný les, ale i oblast v Německu plná úchvatných památek a bohaté historie. Tato oblast na jihozápadě země láká turisty z celého světa svou krásnou přírodou, tradiční architekturou a pohostinností místních obyvatel.

památky německo

Při toulkách Černým lesem narazíte na malebná městečka s hrázděnými domy, jako je například Schiltach nebo Gengenbach. Dominantou mnoha z nich jsou impozantní kostely a katedrály, které vás ohromí svou architekturou a zdobením. Za návštěvu stojí například Freiburský Münster s jeho charakteristickou věží, která se tyčí nad městem.

Černý les je také domovem mnoha hradů a zámků, které jako by vypadly z pohádky. Mezi nejznámější patří Heidelberg s jeho romantickými ruinami tyčícími se nad řekou Neckar, nebo zámek Lichtenstein, který se nachází na strmém útesu a nabízí dechberoucí výhledy do okolí.

Kromě historických památek láká Černý les i milovníky přírody. Husté lesy protkané turistickými stezkami lákají k procházkám a cyklovýletům. Najdete zde také křišťálově čistá jezera, jako je například Titisee, které je ideálním místem pro odpočinek a relaxaci.

Ať už se vydáte do Černého lesa za poznáním historie, krásné přírody nebo tradiční německé kultury, určitě nebudete zklamáni. Tato oblast má co nabídnout každému a zaručeně si ji zamilujete.

Rothenburg ob der Tauber: Středověké město

Rothenburg ob der Tauber, to je prostě pohádka. Město, kde se zastavil čas a vy se ocitnete v Německu z dob středověku. Procházka křivolakými uličkami lemovanými hrázděnými domy je jako cesta časem. A co teprve náměstí Marktplatz s radnicí a kostelem svatého Jakuba? Nebo hradby, ze kterých je úžasný výhled na město a okolí?

V Rothenburgu ob der Tauber je ale mnohem víc než jen architektura. Je to atmosféra, která vás pohltí. Malé obchůdky s tradičními výrobky, útulné kavárny a restaurace, kde můžete ochutnat místní speciality. A když budete mít štěstí, narazíte na některý z festivalů, které se tu konají po celý rok.

Ať už se do Rothenburgu ob der Tauber vydáte na jednodenní výlet, nebo tu strávíte delší dobu, nebudete litovat. Je to místo, které si vás získá svou krásou a neopakovatelnou atmosférou.

Berlín, hlavní město Německa, je pokladnicí historie, kultury a umění. Mezi jeho nejvýznamnější památky patří Ostrov muzeí a East Side Gallery. Ostrov muzeí, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, je domovem pěti světoznámých muzeí: Pergamonského muzea, Starého muzea, Nového muzea, Staré národní galerie a Bodeho muzea. Každé z nich se pyšní unikátními sbírkami, od starověkých artefaktů po evropské malířství 19. století. East Side Gallery je zase největší dochovanou částí Berlínské zdi, která se po pádu železné opony stala symbolem svobody a sjednocení. Více než 100 umělců z celého světa zde zanechalo své stopy v podobě barevných maleb, které reflektují politické a společenské změny na konci 20. století. Návštěva Berlína by nebyla úplná bez procházky po tomto open-air muzeu, které je svědkem bouřlivé historie města a celého Německa.

památky německo

Füssen: Okouzlující město v Alpách

Füssen, malebné městečko zasazené do úchvatné alpské krajiny na jihu Bavorska, je skutečným klenotem mezi německými památkami. Jeho bohatá historie, sahající až do dob Římanů, se odráží v úzkých dlážděných uličkách lemovaných pastelově barevnými domy a historickými budovami. Dominantou města a zároveň symbolem pohádkového Německa je bezpochyby zámek Neuschwanstein. Tento romantický skvost nechal v 19. století vystavět bavorský král Ludvík II. a dodnes uchvacuje návštěvníky svou pohádkovou architekturou a dechberoucí polohou na skalnatém ostrohu. Jen pár kilometrů odtud se tyčí další skvost – zámek Hohenschwangau, rodiště Ludvíka II. s nádhernými freskami a výhledy na okolní jezera a hory. Füssen však není jen o zámcích. Za návštěvu stojí i historické centrum s kostelem sv. Mang, jehož interiér zdobí bohatá štuková výzdoba, a klášter sv. Floriána s barokní architekturou. Procházka malebnými uličkami s obchůdky s tradičními bavorskými výrobky a útulnými kavárnami vás přenese do minulých století. Füssen je ideálním výchozím bodem pro poznávání krás Bavorských Alp, ať už se vydáte na pěší túru, cyklovýlet nebo plavbu po jezeře Forggensee.

Lipsko: Goethovo město a hudba

Lipsko, pulzující město na východě Německa, je proslulé nejen svým věhlasným veletrhem, ale také bohatou historií a kulturou. Město, kde Johann Sebastian Bach strávil podstatnou část svého života a kde Johann Wolfgang von Goethe studoval, dýchá na návštěvníky atmosférou dávných časů. Projděte se po stopách těchto velikánů a objevte krásy Lipska.

Na stopách Bacha a Goetheho

Navštivte Bachovo muzeum, které sídlí v jeho bývalém domě, a seznamte se s životem a dílem tohoto geniálního skladatele. Zaposlouchejte se do tónů jeho hudby v kostele sv. Tomáše, kde Bach působil jako kantor a kde je také pohřben.

Projděte se Goetheho parkem a nasajte atmosféru, která inspirovala slavného německého básníka a dramatika. Zavítejte do Auerbachova sklepa, který Goethe zvěčnil ve svém Faustovi, a vychutnejte si tradiční německou kuchyni.

památky německo

Moderní tvář Lipska

Lipsko však není jen o historii. Moderní architektura se zde snoubí s tou historickou a vytváří tak jedinečnou atmosféru. Navštivte budovu Nové radnice s vyhlídkovou věží, odkud se vám naskytne úchvatný pohled na celé město. Projděte se po moderním náměstí Augustusplatz s impozantní budovou opery a užijte si pulzující atmosféru moderního Lipska.

Quedlinburg: UNESCO a hrázděné domy

Malebné městečko Quedlinburg v Sasku-Anhaltsku je skutečným klenotem pro milovníky historie a architektury. Jeho historické centrum, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, uchvátí návštěvníky svými úzkými uličkami lemovanými více než 2000 hrázděnými domy. Tyto domy, postavené v rozmezí od 14. do 19. století, vytvářejí jedinečnou atmosféru starých časů.

Dominantou města je hrad s románskou bazilikou sv. Serváce, odkud se otevírá úchvatný výhled na město. Quedlinburg je ideálním cílem pro víkendový výlet. Snadno se sem dostanete autem i vlakem a nabízí se zde široká škála ubytování a restaurací.

Ať už se zajímáte o historii, architekturu, nebo jen chcete zažít atmosféru starého Německa, Quedlinburg vás jistě nezklame.

Německé památky, to není jen Drážďany nebo Braniborská brána. To jsou i klidné vesničky s hrázděnými domy, hrady tyčící se nad meandry řek a monumentální katedrály, které v sobě nesou ozvěny staletí.

Božena Němcová

Bodamské jezero: Relax a krása

Bodamské jezero, ležící na hranicích Německa, Švýcarska a Rakouska, je oblastí s bohatou historií a kulturou. Návštěvníci zde najdou nespočet památek, které svědčí o staletém vývoji. Na německé straně jezera se nachází například ostrov Mainau, proslulý svými nádhernými květinovými zahradami a barokním zámkem. Milovníci historie by si neměli nechat ujít návštěvu hradu Meersburg, tyčícího se nad jezerem. Tento středověký skvost nabízí úchvatné výhledy a fascinující expozice. Za zmínku stojí také Kostnice, město s bohatou minulostí, kde se konal důležitý církevní koncil. Zdejší památky, jako je například Husův dům nebo katedrála Panny Marie, připomínají významné události evropských dějin. Bodamské jezero a jeho okolí jsou tak ideálním místem pro ty, kteří chtějí spojit odpočinek u vody s poznáváním historických památek a krás německé kultury.

Publikováno: 09. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PetrNeruda

Tagy: památky německo | památky v německu