Objevte dechberoucí památky Itálie: Cesta za historií a krásou

Památky Itálie

Řím: Koloseum a Forum Romanum

Koloseum, impozantní amfiteátr a symbol Říma, je největší stavbou svého druhu, jaká kdy byla postavena. Jeho stavba započala za císaře Vespasiana v roce 72 n. l. a dokončena byla za jeho syna Tita v roce 80 n. l. Koloseum pojalo až 80 000 diváků, kteří se sem hrnuly sledovat gladiátorské zápasy, zápasy se zvířaty a dokonce i námořní bitvy. Dnes je Koloseum jednou z nejnavštěvovanějších památek v Itálii a symbolem římské říše.

Nedaleko Kolosea se nachází Forum Romanum, centrum politického, náboženského a společenského života starověkého Říma. V době své největší slávy se zde nacházely chrámy, baziliky, obchody a veřejné budovy. Dnes je Forum Romanum rozsáhlým archeologickým nalezištěm, které nabízí fascinující pohled do minulosti. Procházejte se mezi ruinami chrámu Saturna, obdivujte zachovalý Titusův oblouk a vnímejte atmosféru dávno minulých časů.

Při návštěvě Kolosea a Fora Romana doporučujeme zakoupit si vstupenky online předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Nezapomeňte na pohodlnou obuv a dostatek vody, zejména v horkých letních měsících. Prohlídka obou památek vám zabere minimálně půl dne, ale věnujte jim klidně i více času, abyste si je mohli užít naplno.

Věčné město: Pantheon a fontána di Trevi

Řím, nazývaný také Věčné město, je pokladnicí historie a umění. Mezi jeho nejikoničtější památky patří bezesporu Pantheon a fontána di Trevi.

Pantheon, původně chrám všech bohů, je architektonickým skvostem s dokonalou kupolí, která dodnes fascinuje svou mohutností a genialitou. Uvnitř chrámu se nacházejí hrobky významných osobností, jako je malíř Raffael Santi.

Fontána di Trevi je barokní mistrovské dílo, které láká davy turistů. Legenda praví, že vhození mince do fontány zaručí návrat do Říma. Fontána je obzvláště působivá v noci, kdy je osvětlena stovkami světel.

Návštěva Pantheonu a fontány di Trevi je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní dotknout se bohaté historie a kultury Věčného města.

Florencie: Duomo a Ponte Vecchio

Florencie, kolébka renesance, okouzluje návštěvníky z celého světa svou krásou a uměním. Mezi nejvýznamnější památky, které Florencie nabízí, patří bezesporu katedrála Santa Maria del Fiore, známá jako Duomo, a Ponte Vecchio, unikátní most s obchůdky.

Duomo s Brunelleschiho kopulí je ikonou Florencie a symbolem italské gotické a renesanční architektury. Stavba katedrály započala ve 13. století a trvala neuvěřitelných 140 let. Uvnitř Duomo se nachází fascinující freska Posledního soudu od Vasariho a Zuccariho. Výstup na kopuli nabízí dechberoucí výhled na město.

Ponte Vecchio, Starý most, je dalším skvostem Florencie. Jeho historie sahá až do 14. století a je jediným mostem ve Florencii, který nebyl během druhé světové války zničen. Ponte Vecchio je výjimečný svými obchůdky, které se tísní po obou stranách mostu. Původně zde sídlili řezníci a další obchodníci s potravinami, dnes zde naleznete především zlatnictví a obchody se suvenýry.

Návštěva Florencie by nebyla úplná bez procházky po Ponte Vecchio a obdivování Duomo. Tyto památky vám navždy utkví v paměti a zanechávají v každém návštěvníkovi nezapomenutelný dojem.

Kanály a romantika Benátek

Benátky, město na laguně, jsou protkány sítí kanálů, které jim propůjčují nezaměnitelnou atmosféru. Gondoly, tradiční benátské loďky, se tiše proplétají úzkými vodními uličkami a odhalují tak skrytá zákoutí a romantická zákoutí. Mezi nejznámější kanály patří Canal Grande, hlavní dopravní tepna Benátek, lemovaná honosnými paláci a překlenutá slavným mostem Rialto. Projížďka gondolou po Canal Grande je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní obdivovat architektonické skvosty z vodní hladiny. Dalším okouzlujícím kanálem je Canale della Giudecca, který odděluje ostrov Giudecca od zbytku Benátek. Zde si můžete vychutnat nádherný výhled na náměstí svatého Marka a Dóžecí palác. Romantickou atmosféru Benátek dokreslují i menší kanály, jako je například Rio di San Polo nebo Rio della Misericordia, kde se nacházejí malebné mosty, kavárny a restaurace. Procházka podél těchto kanálů vám umožní nahlédnout do každodenního života Benátčanů a objevovat skryté krásy tohoto magického města.

Šikmá věž v Pise

Šikmá věž v Pise je jednou z nejznámějších památek Itálie a symbolem města Pisa. Tato zvonice, která se začala stavět v roce 1173, je proslulá svým neúmyslným nakloněním, které se začalo projevovat již během výstavby. Věž je vysoká 56 metrů a její naklonění dosahuje přibližně 4 stupňů, což znamená, že vrchol věže je vychýlen o téměř 4 metry od svislé osy.

Příčinou naklonění je nestabilní podloží, které tvoří měkký jíl a písek. I přes svůj neobvyklý sklon byla věž několikrát zpevněna a v roce 2001 byla znovuotevřena pro veřejnost. Návštěvníci si mohou vyšlapat 294 schodů na vrchol věže, odkud se nabízí nádherný výhled na město Pisa a okolí.

Kromě samotné věže je součástí komplexu Piazza dei Miracoli (Náměstí zázraků) také katedrála, baptisterium a hřbitov Campo Santo. Celý komplex je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a patří k nejnavštěvovanějším památkám Itálie.

Pompeje: Cesta časem

Pompeje, to je jako byste se prošli stránkami učebnice dějepisu. Tohle starověké římské město, pohřbené pod popelem sopky Vesuv v roce 79 n. l., nám nabízí neuvěřitelně zachovalý pohled do života v Římské říši. Procházka ulicemi Pompejí je jako cesta časem. Můžete obdivovat freskami zdobené domy bohatých Pompejanů, nakouknout do starověkých obchodů a dílen, a dokonce si prohlédnout i tehdejší občerstvení s dochovanými nádobami a pulty.

Nezapomeňte navštívit Forum Romanum, centrum společenského a politického dění, nebo se projít po starověkém amfiteátru, kde se kdysi konaly gladiátorské hry. Pompeje jsou místem plným emocí. Na jednom kroku vás ohromí krása fresek a mozaik, na druhém vás zamrazí odlitky těl obyvatel Pompejí, zachycených v posledních chvílích jejich života. Návštěva Pompejí je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní nahlédnout do minulosti a uvědomit si sílu přírody i pomíjivost lidského života.

Vesuv: Sopka s výhledem

Vesuv, majestátní vulkán tyčící se nad Neapolským zálivem, je mnohem víc než jen hora. Je to ikona Itálie, němý svědek historie a konstantní připomínka síly přírody. Jeho silueta, často zahalená v lehkém oparu, je symbolem krásy i hrozby zároveň. Pro Italy je Vesuv součástí jejich kulturní identity, pro turisty pak nezapomenutelným zážitkem. Výstup na vrchol sopky je jako cesta časem. Krajina se postupně mění, ze zelených svahů porostlých vinicemi se stává měsíční krajina s tmavou, sopečnou horninou. Z vrcholu se pak otevírá dechberoucí panorama Neapolského zálivu s ostrovy Capri a Ischia v dáli. Pohled na kráter, zející propast připomínající sílu ukrytou v nitru země, v nás zanechává hluboký dojem.

Návštěva Vesuvu není jen o výhledech. Je to i připomínka historie, konkrétně osudného dne v roce 79 n. l., kdy erupce sopky pohřbila římská města Pompeje a Herculaneum. Dnes jsou tato města vykopána a zpřístupněna veřejnosti, čímž se stala unikátním svědectvím o životě v Římské říši. Procházka ulicemi Pompejí s výhledem na Vesuv v pozadí je nezapomenutelným zážitkem, který v nás zanechává hluboké emoce a nutí k zamyšlení nad silou přírody a pomíjivostí lidského života.

Cinque Terre: Barevné vesničky

Zapomenuté rybářské vesničky na strmých útesech Ligurského pobřeží, to je Cinque Terre. Pět barevných vesniček – Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare – je jako stvořených pro romantické procházky a úchvatné výhledy. Spojují je úzké stezky klikatící se mezi vinicemi a olivovníky, nabízející nezapomenutelné scenérie.

V Riomaggiore, nejjižnější z pětice, vás okouzlí pestrobarevné domky naskládané na sebe jako kostky lega. Manarola, s domky vystavěnými na skále nad mořem, je proslulá svými sladkými víny. Corniglia, jediná z vesniček bez přímého přístupu k moři, vás uchvátí svými úzkými uličkami a panoramatickým výhledem. Vernazza, s malebným přístavem a hradem Doria, je považována za nejkrásnější z pětice. A konečně Monterosso al Mare, největší z vesniček, láká na své písečné pláže a křišťálově čisté moře.

Cinque Terre je rájem pro milovníky pěší turistiky, ale i pro ty, kteří si chtějí užít klid a pohodu v nádherném prostředí. Vychutnejte si sklenku místního vína s výhledem na azurové moře a nechte se okouzlit jedinečnou atmosférou tohoto magického místa. Cinque Terre je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším místům Itálie.

Miláno: Móda a katedrála Duomo

Miláno, pulzující srdce italské Lombardie, je město, kde se snoubí elegance a historie. Známé je především jako centrum módy, ale skrývá v sobě i dechberoucí architektonické skvosty. Mezi nimi září gotická katedrála Duomo, symbol Milána a jedna z největších katedrál světa. Její impozantní fasáda z bílého mramoru zdobená sochami a věžičkami bere dech. Uvnitř katedrály se pak můžete kochat nádhernými vitrážemi, uměleckými díly a hrobkami významných osobností. Výstup na střechu Duomo je nezapomenutelným zážitkem, který vám nabídne úchvatný panoramatický výhled na celé město.

Verona: Město Romea a Julie

Verona, ležící v severoitalském regionu Benátsko, je proslulá především jako dějiště slavné Shakespearovy tragédie Romeo a Julie. Město ale nabízí mnohem více než jen romantické příběhy. Verona je pokladnicí historických památek a architektonických skvostů, které odrážejí její bohatou minulost sahající až do římské éry.

Centrem Verony je náměstí Piazza delle Erbe, které lemuje řada paláců s bohatě zdobenými fasádami. Dominantou náměstí je Torre dei Lamberti, věž vysoká 84 metrů, z níž se otevírá úchvatný výhled na město a okolí. Nedaleko se nachází Piazza Bra, jedno z největších náměstí v Itálii, kterému vévodí Arena, římský amfiteátr z 1. století. Arena je třetím největším amfiteátrem v Itálii a dodnes se v ní konají operní představení pod širým nebem.

Pro milovníky umění je Verona povinnou zastávkou. V kostele San Zeno Maggiore, jehož počátky sahají do 5. století, se nachází bronzový reliéf zobrazující výjevy ze života svatého Zena. Galerie Accademia Carrara ukrývá díla mistrů italské renesance, jako jsou Mantegna, Bellini či Tizian.

Verona je také městem s neopakovatelnou atmosférou. Procházka úzkými uličkami lemovanými obchůdky s místními specialitami, kavárnami a restauracemi je zážitkem sama o sobě. Ať už se do Verony vydáte za kulturou, historií nebo romantikou, toto okouzlující město vás jistě nezklame.

Sicílie: Etna a Taormina

Sicílie je ostrov plný kontrastů, kde se snoubí krása s divokostí. Na východním pobřeží se tyčí majestátní Etna, největší činná sopka v Evropě. Výstup na Etnu je nezapomenutelným zážitkem. Lanovka a terénní autobusy vás vyvezou do výšky 2 900 metrů nad mořem, odkud se otevírají úchvatné výhledy na sicilskou krajinu. Při troše štěstí můžete spatřit i aktivní krátery a proudy lávy. Nedaleko Etny se nachází Taormina, perla Jónského moře. Toto starobylé město okouzlí návštěvníky svými úzkými uličkami, malebnými náměstími a dechberoucími výhledy na moře a Etnu. Dominantou Taorminy je řecko-římské divadlo Teatro Antico, které je po rekonstrukci stále využíváno pro divadelní představení a koncerty. Z Taorminy je to jen kousek k dalším krásám východní Sicílie, jako je soutěska Alcantara s vodopády a čedičovými skalami nebo město Catania s barokní architekturou a živou atmosférou. Sicílie je destinací, která má co nabídnout v každém ročním období.

Sardinie: Smaragdové pobřeží

Smaragdové pobřeží, nazývané také Costa Smeralda, je synonymem luxusu, nádherných pláží a křišťálově čistého moře. Tato oblast na severu Sardinie láká turisty z celého světa. Kromě přírodních krás zde ale najdete i zajímavé památky, které vám přiblíží bohatou historii ostrova.

Nedaleko rušného letoviska Porto Cervo se nachází kostel Stella Maris. Tento moderní kostel, postavený v 60. letech 20. století, zaujme svou netradiční architekturou a nádherným výhledem na záliv Pevero. Uvnitř kostela si můžete prohlédnout dřevěné sochy a vitráže od významných italských umělců.

Za návštěvu stojí také Nuraghe La Prisgiona, jeden z nejzachovalejších nuraghů na Sardinii. Tyto záhadné kamenné stavby pocházejí z doby bronzové a dodnes není zcela jasné, k čemu sloužily. Nuraghe La Prisgiona se skládá z centrální věže a několika menších staveb, které ji obklopují. Prohlídka nuraghu vám umožní nahlédnout do života obyvatel Sardinie před více než 3000 lety.

Milovníci historie by neměli vynechat návštěvu archeologického naleziště Nora. Toto starověké fénické a římské město bylo důležitým obchodním centrem a pyšnilo se řadou honosných staveb. Dnes si zde můžete prohlédnout pozůstatky římských lázní, amfiteátru a fénického chrámu. Procházka ruinami Nory je jako cesta časem a umožňuje vám poznat fascinující historii Sardinie.

Smaragdové pobřeží tak nabízí mnohem více než jen luxusní resorty a krásné pláže. Stačí se jen vydat do vnitrozemí a objevovat skryté poklady Sardinie.

Apulie: Trulli a moře

Apulie, oblast na samém jihu Itálie, je proslulá svými bělostnými domky s kuželovitými střechami, kterým se říká trulli. Tyto unikátní stavby, zapsané na seznamu UNESCO, se nacházejí především v oblasti Valle d'Itria, s centrem v malebném městečku Alberobello. Trulli, postavené z vápencových kamenů bez použití malty, sloužily původně jako obydlí pro zemědělce. Dnes se v nich nacházejí restaurace, obchody s místními produkty a také ubytování pro turisty. Apulie ale není jen o trulli. Její pobřeží, omývané Jaderským a Jónským mořem, nabízí nespočet krásných pláží, od písečných dun po skalnaté útesy. Za návštěvu stojí například pláž Pescoluse, přezdívaná "Maledivy Salenta", nebo pláž Baia delle Zagare s dramatickými skalními útvary vystupujícími z moře. Milovníci historie by si neměli nechat ujít návštěvu Lecce, barokního skvostu s impozantními kostely a paláci. Zajímavou zastávkou je také římské město Egnazia, kde se dochovaly zbytky římských staveb a amfiteátru. Apulie je oblastí s bohatou historií, kulturou a gastronomií. Je ideálním místem pro ty, kteří hledají kombinaci odpočinku na pláži, poznávání historických památek a ochutnávání lahodných italských specialit.

Toskánsko: Vinice a krajina

Toskánsko, to je synonymum pro malebné vinice táhnoucí se do nekonečna, prosluněné kopce a historická města dýchající uměním a kulturou. Právě zde se snoubí krása italské krajiny s bohatým kulturním dědictvím, které zanechaly generace umělců, stavitelů a vinařů.

Navštivte sluncem zalité vinice Chianti, projděte se mezi řádky vinné révy a ochutnejte lahodná vína přímo od místních vinařů. Objevte půvab středověkých měst jako je San Gimignano s jeho slavnými věžemi, Siena s magickým náměstím Piazza del Campo nebo malebná zákoutí Montepulciana.

Toskánsko je ale také domovem mnoha architektonických skvostů. Florencie, kolébka renesance, vás ohromí katedrálou Santa Maria del Fiore, galerií Uffizi s mistrovskými díly Leonarda da Vinci a Michelangela nebo Ponte Vecchio, nejstarším mostem ve Florencii. V Pise se zase můžete pokochat šikmou věží a v Lucce se projít po zachovalých hradbách.

Ať už vás láká umění, historie, víno nebo jen toužíte po odpočinku v malebné krajině, Toskánsko vás okouzlí.

Italská jezera: Como a Garda

Itálie se pyšní nespočtem nádherných jezer, ale Lago di Como a Lago di Garda patří k těm nejvyhledávanějším. Obě nabízejí úchvatné scenérie, okouzlující městečka a bohatou historii. Como, s tvarem obráceného "Y", je proslulé svými elegantními vilami a zahradami. Navštivte Villa Carlotta s úchvatnou sbírkou soch a bujnou vegetací, nebo se vydejte k vile del Balbianello, která se stala kulisou pro filmy jako "Casino Royale". Městečko Bellagio, ležící na výběžku mezi dvěma rameny jezera, je považováno za perlu Comského jezera. Projděte se úzkými uličkami lemovanými obchůdky se suvenýry a vychutnejte si šálek italské kávy s výhledem na jezero.

Gardské jezero, největší italské jezero, nabízí rozmanitou škálu aktivit. Milovníci historie by si neměli nechat ujít Sirmione s impozantním hradem Scaligerů a Grotte di Catullo, pozůstatky římské vily. Pro rodiny s dětmi je ideální návštěva zábavního parku Gardaland, který nabízí adrenalinové atrakce pro malé i velké. Okolí jezera je protkáno sítí cyklostezek a turistických tras, které vás zavedou do malebných vesniček a na vyhlídková místa s dechberoucími panoramaty. Ať už zvolíte Como nebo Gardu, italská jezera vás okouzlí svou krásou a atmosférou.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PetrNeruda

Tagy: památky itálie | informace o památkách v itálii