Národní parky, které můžete v Česku navštívit

Česká republika je plná překrásných míst vhodných k návštěvě. Patříte-li mezi milovníky jedinečných krajinek, živočichů a dechberoucích výhledů, stanou se Vám příjemným vodítkem národní parky. Ty jsou v Česku hned čtyři a my Vám je nyní představíme trochu blíže.

Národní park Šumava

Národní park Šumava je tím největším. Dokazuje to rozloha 680,64 km2. K jeho založení došlo v roce 1991. Jak už prozrazuje jeho název, nachází se v jižní části České republiky. Je tvořen především pralesními porosty, horskými smrčinami a rašeliništi, včetně jezer. Ostatní národní parky by mohly Šumavě závidět vrcholy jako Plechý, Blatný roh nebo Velkou Mokrůvku.

Národní parky v severní části Čech

Pokud se na dovolenou vydáte spíše na sever, určitě Vás zaujme druhý největší Krkonošský národní park. Ten je mnohým cestovatelům znám pod zkratkou KRNAP. Vyhlášen byl už v roce 1963 a jeho celková rozloha je 363,27 km2. Právě zde se nachází nejvyšší vrchol České republiky zvaný Sněžka. Mezi další zajímavosti se řadí údolí Obří důl, pramen Labe, Mumlavský vodopád, rozhledna Štěpánka, ale i Dvorský les.

Mezi severské národní parky v ČR patří také Národní park České Švýcarsko. Ten byl vyhlášen v roce 2000 a má rozlohu 79,23 km2. Jeho největší dominantou je bezpochyby Pravčická skála, což je takový pomyslný symbol tohoto národního parku. Toto území budete na mapě hledat mezi Brtníky, Hřenskem a Děčínem. Národní park České Švýcarsko je doslova protnut řadou zajímavých turistických stezek.

Národní park Podyjí

Nakonec si necháme ten nejmenší národní park České republiky. Je to Národní park Podyjí vyhlášený v roce 1991. Jeho celková plocha čítá 63 km2. Vzhledem k jeho situování jde o moravský národní park, jehož nejvyšší bod je v nadmořské výšce 536 m. n. m., naopak ten nejnižší je ve výšce 207 m. n. m. Zalesnění parku je až z 84 %.

V některém z dalších cestovatelských článků se zaměříme například na známé české přehrady.