Mráz, který vás dostane: Objevte extrémní krásy Ojmiakonu a jeho teploty

Ojmjakon Teplota

Extrémní mrazy Ojmjakonu

Ojmjakon, vesnice v ruské sibiřské oblasti Jakutsko, je známá jako nejchladnější trvale obydlené místo na Zemi. Teploty zde klesají k extrémním hodnotám, které si jen těžko dokážeme představit. Nejchladnější teplota, která byla v Ojmjakonu oficiálně naměřena, činí -71,2 °C. Tato neuvěřitelná hodnota byla zaznamenána v roce 1924. Život v tak extrémních podmínkách je náročný a vyžaduje značnou odolnost. Obyvatelé Ojmjakonu se musejí vyrovnávat s mnoha výzvami, jako je zamrzání inkoustu v propiskách, rychlé vybíjení baterií a problémy se startováním automobilů. Přesto si obyvatelé Ojmjakonu zachovávají optimismus a jsou hrdí na svou schopnost přežít v jednom z nejextrémnějších prostředí na světě.

Teploty pod -50 °C běžné

V některých oblastech světa teploty pod -50 °C nejsou ničím výjimečným. Například v Oymyakonu na Sibiři, známém jako nejchladnější trvale obydlené místo na Zemi, teploty pravidelně klesají pod -50 °C, a to i na několik týdnů v kuse. Rekordní minimum zde naměřené je -71,2 °C. Život v tak extrémních podmínkách je náročný a vyžaduje specifická opatření. Obyvatelé Oymyakonu se musejí vyrovnávat s mnoha problémy, jako je zamrzání paliva v autech, praskání brýlí na obličeji nebo ztuhnutí inkoustu v propiskách.

Rekordní mráz: -71,2 °C

Obyvatelé sibiřské vesnice Ojmjakon si zvykli na kruté zimy, ale 6. února 1924 je zasáhla zima jako nikdy předtím. Teplota klesla na neuvěřitelných -71,2 °C, čímž se tato lokalita zapsala do historie jako nejchladnější trvale obydlené místo na Zemi. Tento rekordní mráz byl zaznamenán na meteorologické stanici a dodnes budí respekt a úžas. Život v Ojmjakonu, kde průměrná teplota v lednu dosahuje -50 °C, je neustálým bojem s přírodními živly.

Vliv na cestovní ruch

V posledních letech se cestovní ruch potýká s řadou výzev, které ovlivňují jeho fungování a rozvoj. Mezi nejvýznamnější faktory patří globální pandemie, ekonomická nestabilita a geopolitické napětí. Tyto faktory vedou k nejistotě mezi cestovateli, omezením v dopravě a poklesu poptávky po cestování. Pandemie koronaviru například způsobila bezprecedentní propad v cestovním ruchu, kdy se mnoho zemí uzavřelo hranicím a zavedlo přísná cestovní omezení. To mělo za následek obrovské ztráty pro letecké společnosti, hotely, restaurace a další podniky závislé na turismu.

Zimní aktivity v Ojmjakonu

Ojmjakon, nejchladnější trvale obydlené místo na severní polokouli, nabízí v zimě nezapomenutelné zážitky. Navštivte "Pól chladu" a vyzkoušejte si rybaření v ledu na řece Indigirka. Místní obyvatelé vám ukážou, jak se loví ryby v extrémních podmínkách, kdy voda zamrzá během několika sekund. Pro milovníky zvířat je tu možnost projet se se psím spřežením zasněženou krajinou nebo se setkat s chovateli sobů a dozvědět se více o jejich tradičním způsobu života. Nezapomeňte ochutnat místní speciality, jako je stroganina (zmrazené syrové rybí maso) nebo kumys (kvašené kobylí mléko). Zimní noci v Ojmjakonu jsou dlouhé a temné, ideální pro pozorování polární záře.

Doporučené oblečení a vybavení

Pro pohodový a bezpečný zážitek z výletu nepodceňte volbu oblečení a vybavení. Vsaďte na pohodlné, prodyšné oblečení, ideálně z funkčních materiálů, které odvádí pot a rychle schnou. Nezapomeňte na vrstvení – i v teplém počasí se může hodit mikina nebo lehká bunda. Pevná turistická obuv s dobrou podrážkou je základ, obzvlášť v náročnějším terénu. Nezapomeňte na dostatek tekutin, svačinu a opalovací krém, i když je zataženo. Pro případ deště se vám bude hodit pláštěnka. Pro lepší orientaci si přibalte mapu a nabitý mobilní telefon.

Bezpečnostní tipy pro cestovatele

Před cestou si vždy ověřte aktuální bezpečnostní doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR pro vaši cílovou destinaci. Nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění, které pokryje i případné lékařské výlohy. Své cennosti, jako jsou pas, letenky a peníze, mějte vždy u sebe v bezpečí a nikdy je nenechávejte bez dozoru. V cizí zemi se vyhýbejte riskantnímu chování a nebezpečným oblastem. Dodržujte místní zákony a zvyky. Buďte obezřetní při výběru ubytování, dopravy a stravování. V případě nouze kontaktujte místní úřady nebo zastupitelský úřad ČR.

Publikováno: 14. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PetrNeruda

Tagy: ojmjakon teplota | informace o teplotě v ojmjakonu.