Mělník památky: Objevte skvosty pokladnice české historie

Mělník Památky

Mělník: Kde se potkává Labe s Vltavou

Mělník, malebné historické město ležící severně od Prahy, se pyšní jedinečnou polohou. Právě tady se totiž setkávají vody dvou největších českých řek – Labe a Vltavy. Soutok řek vytváří nezapomenutelnou kulisu města a láká k procházkám po nábřeží, vyhlídkovým plavbám i romantickým piknikům. Z mělnického zámku, tyčícího se na skalnatém ostrohu nad soutokem, se otevírá úchvatný panoramatický výhled na toto magické místo. Mělník je také známý svou bohatou vinařskou tradicí. Na svazích kopců obklopujících město se daří vinné révě a návštěvníci si tak mohou vychutnat sklenku lahodného vína s výhledem na řeku.

Dominantní mělnický zámek

Mělnický zámek, tyčící se majestátně nad soutokem Labe a Vltavy, je nepřehlédnutelnou dominantou města Mělníka. Jeho historie sahá až do 10. století, kdy zde stávala původně dřevěná tvrz Přemyslovců. Ta byla později přestavěna na gotický hrad a následně, za vlády Lobkoviců v 16. století, na renesanční zámek.

Dnešní podoba zámku je výsledkem barokních úprav z 18. století. Dominantou stavby je zámecká věž, ze které se otevírá úchvatný výhled na město, obě řeky a okolní krajinu. Interiéry zámku skrývají cenné umělecké sbírky, historický nábytek a dobové předměty. Návštěvníci si mohou prohlédnout například zámeckou kapli, knihovnu s více než 16 tisíci svazky knih nebo rodovou obrazárnu Lobkoviců.

Mělnický zámek je obklopen rozlehlým parkem, který slouží k odpočinku a relaxaci. Konají se zde také různé kulturní akce, koncerty a výstavy.

Tajemné podzemí Mělníka

Mělník, malebné město na soutoku Vltavy a Labe, skrývá pod svými malebnými uličkami a historickými domy tajemné podzemí. Síť chodeb a sklepů, vyhloubených v pískovcovém podloží, se táhne podstatnou částí historického centra. Vznikaly postupně od 14. století a sloužily měšťanům k uskladnění vína, potravin a dalšího zboží. Některé sklepy dosahují hloubky až 15 metrů a ukrývají studny s čistou vodou. V minulosti se šířily legendy o tajných chodbách vedoucích až na mělnický zámek či do okolních vesnic. Dnes je část podzemí zpřístupněna veřejnosti v rámci prohlídek s průvodcem.

Procházka historickým centrem

Dlážděné uličky lemované malebnými domy s pastelovými fasádami vás zavedou do srdce historického centra. Dominantou náměstí je gotický kostel s vysokou věží, ze které se otevírá úchvatný výhled na město a jeho okolí. Vychutnejte si atmosféru starobylých časů v kavárnách s venkovní zahrádkou a ochutnejte místní speciality. Nezapomeňte navštívit také radnici s astronomickým orlojem, který každou hodinu ožívá pohyblivými figurkami.

Kostel sv. Petra a Pavla

Dominantou historického centra města je bezpochyby kostel sv. Petra a Pavla. Tato impozantní stavba se tyčí nad náměstím a láká k návštěvě svou krásou a duchovní atmosférou. Kostel byl založen ve 13. století a prošel během staletí řadou stavebních úprav. Dnešní podoba chrámu je výsledkem rozsáhlé rekonstrukce z 19. století. Interiér kostela je bohatě zdobený a ukrývá cenné umělecké památky. Návštěvníci obdivují zejména vzácné fresky, gotickou křížovou chodbu a barokní hlavní oltář. Kostel sv. Petra a Pavla je významným duchovním centrem a zároveň neodmyslitelnou součástí kulturního dědictví.

Galerie moderního umění

Galerie moderního umění v sobě skrývá poklady českého i světového umění od 19. století až po současnost. Najdete tu díla slavných impresionistů, kubistů i surrealistů. Obdivovat můžete obrazy od mistrů jako jsou Pablo Picasso, Vincent van Gogh, Claude Monet a mnoha dalších. Galerie pravidelně pořádá také krátkodobé výstavy zaměřené na specifická témata či osobnosti výtvarného umění. Návštěva galerie je tak skvělým zážitkem pro všechny milovníky umění, ale i pro ty, kteří se o umění teprve začínají zajímat.

Vinice a vinárny v okolí

Okolí se pyšní bohatou vinařskou tradicí a nabízí návštěvníkům možnost ochutnat vína přímo u zdroje. Mezi nejznámější vinařské oblasti v okolí patří [název oblasti 1] a [název oblasti 2], proslulé svými víny odrůd [odrůda 1] a [odrůda 2]. Mnoho místních vinařství nabízí prohlídky vinic s výkladem o pěstování vína a následnou degustaci. Kromě toho se zde konají i různé vinařské akce, jako jsou vinobraní a ochutnávky vín. Návštěva vinic a vináren je skvělým způsobem, jak poznat místní kulturu a gastronomii.

Tipy na výlety v okolí Mělníka

Mělník a jeho okolí skýtá spoustu možností k zajímavým výletům. Jen pár kilometrů odtud se nachází zámek Veltrusy s rozlehlým anglickým parkem, ideálním pro romantické procházky i pikniky. Milovníci historie by neměli vynechat návštěvu zříceniny hradu Kokořín, která je opředena mnoha pověstmi. Pokud toužíte po aktivnějším odpočinku, vydejte se na kole po Labské stezce, která vás provede malebnou krajinou podél řeky. Za návštěvu stojí i nedaleké město Kralupy nad Vltavou s Muzeem českého karosářství, kde se seznámíte s historií výroby automobilů. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv výlet, nezapomeňte ochutnat lahodné mělnické víno, které se v této oblasti pěstuje již od středověku.

Publikováno: 11. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: mělník památky | turistické památky v mělníku