Loket je překrásným hradem nad řekou Ohří

Jestliže milujete české památky, rozhodně máte na výběr. Vyrážet nemusíte jen na Hrad a zámek Český Krumlov, ale můžete se vydat i na plnohodnotný hrad situovaný v oblasti Slavkovského lesa. Na myli máme goticko-románský hrad Loket, na jehož místě se v dávných dobách nacházelo hradiště. A jak šel čas s tímto kamenným hradem?

Historie hradu Loket

K založení hradu Loket došlo v první polovině 13. století za dob Václava I. Za dlouhou dobu rozvoje hradu se zde vystřídala řada purkrabí, a hlavně bylo provedeno dost stavebních úprav. Například za Jana Lucemburského zde byly prováděny nejrůznější přístavby. Postupem času bylo opevněno také stejnojmenné město Loket. V roce 1473 byl hrad z velké části poškozen požárem. Několik dalších generací pak provádělo jeho opravy. Proměna hradu v rámci architektonického stylu přišla po roce 1500. Výrazné úpravy a přestavby probíhaly i v novější době, a to na začátku 19. století. Svého času zde fungovalo také vězení.

Nejstaršími částmi překrásného a zachovalého hradu je hlavní hradní věž z konce 14. století a markrabský dům. Dokonce zde byly nalezeny pozůstatky staré rotundy pocházející z 12. století.

Víte o velkém meteoritu?

S hradem Loket se pojí řada nejrůznějších pověstí historického charakteru. Jedna z nich je však trochu odlišná. Týká se meteoritu, který údajně spadl na nádvoří hradu v roce 1422. A právě tento meteorit je zde uložen dodnes. Je však pravdou, že z původních 107 kilogramů je tu k vidění jen malý kousek, protože většina meteoritu byla převezena do Přírodovědného muzea ve Vídni. To se psal rok 1812. Části se pochopitelně nachází i v českém národním muzeu.

Hrad Loket je veřejnosti přístupný po celý rok, a kromě meteoritu nabízí i spoustu zajímavých expozic, od výstav porcelánu až po prvky a dokumenty související s historií hradu. Samotné město je ostatně místem, kde je pravidelně pořádána spousta kulturních a společenských akcí.

Publikováno: 09. 11. 2020

Kategorie: Památky

Autor: PetrNeruda

Tagy: hrad | Hrad Loket | hradní věž | Loket