Kouzelné Split: Památky, Které Vám Vyrazí Dech

Split Památky

Splitské dědictví Římanů

Split, dnes pulzující chorvatské město na pobřeží Jaderského moře, ukrývá ve svých ulicích a zdech pozoruhodné dědictví po Římanech. Toto dědictví sahá až do 1. století našeho letopočtu, kdy císař Dioklecián, jeden z nejmocnějších mužů římské říše, rozhodl vybudovat si v této oblasti svůj honosný palác. Diokleciánův palác, dnes zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, tvoří srdce Splitu a dodnes ohromuje svou architekturou a zachovalostí. Procházka spletí uliček paláce a jeho okolí odhaluje římské chrámy, lázně, mozaiky a sarkofágy, které vyprávějí příběhy o životě v římské říši.

Diokleciánův palác: skvost UNESCO

Impozantní Diokleciánův palác, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, je jednou z nejzachovalejších římských památek na světě. Nachází se ve Splitu v Chorvatsku a byl postaven na přelomu 4. století římským císařem Diokleciánem jako jeho monumentální letní sídlo. Palác je spíše malým opevněným městem s rozlohou přes 30 000 metrů čtverečních. Uvnitř jeho zdí se nachází bludiště starobylých uliček, náměstí, chrámů a paláců, které odrážejí bohatou historii a kulturu této oblasti. Dnes je palác živoucím centrem Splitu, kde se mísí starověká architektura s moderním životem. Návštěvníci se mohou procházet úzkými uličkami, obdivovat římské sloupy a oblouky, navštívit muzea a galerie, a vychutnat si atmosféru tohoto jedinečného místa.

Procházka starobylým centrem

Dlážděné uličky lemované historickými domy s pastelovými fasádami vás zavedou do jiného času. Obdivujte gotické portály, renesanční sgrafita a barokní štíty, které vyprávějí příběhy minulých staletí. Nezapomeňte se zastavit na Staroměstském náměstí, kde se tyčí astronomický orloj a Týnský chrám. Atmosféru dokreslují pouliční umělci, kavárny a obchůdky s tradičními výrobky. Procházka starobylým centrem je jako listování v učebnici dějepisu, ale mnohem zábavnější.

Nádherné pláže Splitu

Split, perla Jadranu, se pyšní nejen bohatou historií a úchvatnou architekturou, ale také nádhernými plážemi, které lákají k odpočinku a relaxaci. Město nabízí rozmanitou škálu pláží pro každý vkus, od rušných pláží s bary a restauracemi až po odlehlé zátoky s křišťálově čistou vodou.

Mezi nejoblíbenější pláže ve Splitu patří Bačvice, známá svým mělkým písečným dnem a živou atmosférou, a Žnjan, která nabízí širokou škálu vodních sportů. Pro ty, kteří hledají klidnější prostředí, je ideální pláž Kašjuni, obklopená borovicovým lesem, nebo pláž Bene, která se nachází v blízkosti centra města.

Ať už hledáte místo pro opalování, koupání, vodní sporty nebo jen relaxaci u moře, pláže Splitu vás nezklamou.

Chuť Středomoří: splitská kuchyně

Splitská kuchyně je jako polibek od Středozemního moře. Čerstvé ryby a mořské plody, olivový olej, šťavnatá zelenina a bylinky jako rozmarýn a tymián, to jsou základní ingredience, ze kterých se rodí lahodné pokrmy. Ochutnejte grilované sardinky s vařenými bramborami a blitvou (,,srdele i blitva"), osvěžující salát z chobotnice (,,salata od hobotnice") nebo tradiční masový koláč ,,pašticada". Splitská kuchyně je plná chutí a vůní, které vás přenesou do slunného Chorvatska.

Noční život a zábava

Ačkoliv je město proslulé spíše svou historií a kulturou, noční život zde rozhodně neusíná. Najdete tu pestrou škálu podniků od tradičních českých hospod přes stylové koktejlové bary až po kluby s živou hudbou. V centru města se nachází mnoho barů a klubů, které ožívají zejména o víkendech. Pokud máte rádi pivo, určitě navštivte některý z minipivovarů, které nabízejí ochutnávky lokálních pivních speciálů. Pro milovníky kultury se pořádají divadelní představení, koncerty klasické hudby i filmové projekce. Ať už hledáte zábavu do pozdních nočních hodin nebo jen příjemné posezení s přáteli, v našem městě si jistě přijdete na své.

Tipy pro cestovatele do Splitu

Split, perla Jadranu, vás uchvátí svými historickými památkami, krásnými plážemi a pulzujícím nočním životem. Abyste si pobyt užili naplno, máme pro vás pár tipů. Nezapomeňte navštívit Diokleciánův palác, symbol Splitu a památku UNESCO. Projděte se po nábřeží Riva, vychutnejte si kávu s výhledem na moře a nasajte atmosféru města. Pokud toužíte po koupání, zamiřte na pláž Bačvice, která je snadno dostupná i z centra. Milovníci historie by si neměli nechat ujít návštěvu archeologického muzea, které ukrývá cenné artefakty z římské éry. Večer si dopřejte večeři v některé z restaurací v centru a ochutnejte speciality dalmatské kuchyně, jako jsou čerstvé ryby a mořské plody.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PetrNeruda

Tagy: split památky | památky ve splitu