Kouzelné Edinburgh památky: Objevte skvosty skotské metropole

Edinburgh Památky

Edinburghský hrad: Ikona Skotska

Tyčící se nad městem z vrcholu vyhaslé sopky, Edinburghský hrad je nepřehlédnutelnou dominantou skotské metropole a symbolem bohaté historie země. Jeho impozantní silueta, tvořená mohutnými hradbami, věžemi a paláci, láká návštěvníky z celého světa. Procházka po nádvoří hradu nabízí dechberoucí výhledy na Edinburgh a jeho okolí, od úchvatného panoramatu Starého a Nového města až po třpytivou hladinu zálivu Firth of Forth.

Edinburghský hrad je však mnohem víc než jen malebná kulisa. V jeho zdech se psaly dějiny Skotska, odehrávaly se královské svatby i krvavé bitvy. Návštěvníci se mohou ponořit do minulosti v expozicích Skotských královských klenotů, včetně legendárního Kamene osudu, a dozvědět se více o osudech významných osobností spjatých s hradem, jako byla královna Marie Stuartovna. Denně se zde odehrává také tradiční ceremoniál střelby z hradebního děla, který připomíná časy, kdy hrad sloužil jako vojenská pevnost.

Edinburghský hrad je bezesporu jednou z nejvýznamnějších památek Skotska a povinnou zastávkou pro každého, kdo chce poznat krásu a historii této fascinující země.

Královská míle: Tep srdce města

Královská míle, to je tepoucí srdce Edinburghu, historická tepna, která pulzuje životem a historií. Táhne se od majestátního Edinburghského hradu, tyčícího se na vrcholu Castle Rock, až k paláci Holyroodhouse, oficiální rezidenci britské královny ve Skotsku. Procházka po Královské míli je jako procházka časem. Obdivovat můžete honosné stavby, jako je katedrála St. Giles s její korunní věží, nebo skryté uličky, zvané "closes", které v sobě skrývají tajemství minulosti. Na každém kroku dýchá historie, ať už v podobě muzea The Writers' Museum, věnovaného slavným skotským literátům, nebo v příbězích duchů, které se vyprávějí v podzemí Edinburghu. Královská míle je také domovem mnoha obchodů se suvenýry, útulných hospůdek a tradičních skotských restaurací, kde můžete ochutnat speciality jako haggis nebo skotský losos. Ať už vás zajímá historie, kultura nebo jen chcete nasát atmosféru starého města, Královská míle je místem, které vás okouzlí.

Calton Hill: Dechberoucí výhledy

Calton Hill sice není nejvyšší kopec v Edinburghu, ale rozhodně nabízí jedny z nejkrásnějších výhledů na město. Z vrcholu kopce se vám otevře panoráma, kterému dominuje majestátní Edinburghský hrad tyčící se nad Starým Městem. Uvidíte také zelenající se Princes Street Gardens, elegantní budovy Nového Města a v dálce se vám ztratí pohled na moře.

Calton Hill je ale mnohem víc než jen vyhlídka. Na jeho vrcholu najdete několik památek a monumentů, které z něj dělají skutečnou galerii pod širým nebem. Mezi nejznámější patří Národní památník, inspirovaný aténským Parthenonem, a Nelsonův památník, připomínající vítězství admirála Nelsona v bitvě u Trafalgaru. Za pozornost stojí i Městská hvězdárna s věží Dugald Stewart Monument a starý hřbitov s náhrobky významných osobností.

Procházka na Calton Hill je zážitkem v kteroukoli denní dobu. Ráno si zde užijete klid a ticho, v poledne vás ohromí výhledy zalité sluncem a večer se vám naskytne nezapomenutelná podívaná na město zalité zlatavým světlem zapadajícího slunce. Ať už se na Calton Hill vydáte kdykoli, nezapomeňte si s sebou vzít fotoaparát – výhledy, které se vám zde naskytnou, si zaslouží být zvěčněny.

Palace of Holyroodhouse: Sídlo královny

Palác Holyroodhouse, často nazývaný Holyrood, je oficiální rezidence britského monarchy ve Skotsku. Nachází se na konci Královské míle v Edinburghu a je oblíbenou turistickou destinací. Palác byl založen jako klášter ve 12. století Davidem I. a od 16. století slouží jako hlavní rezidence skotských a později britských panovníků. Návštěvníci si mohou prohlédnout státní apartmány, které se dodnes používají pro oficiální ceremonie, Královskou galerii s obrazy ze sbírek královské rodiny a také ruiny opatství Holyrood. Palác je obklopen rozlehlým parkem Holyrood, který nabízí nádherné výhledy na město a na nedaleký vrch Arthur's Seat. Prohlídka paláce Holyroodhouse nabízí fascinující pohled do historie Skotska a královské rodiny.

Národní muzeum Skotska: Historie a kultura

Národní muzeum Skotska v Edinburghu nabízí fascinující cestu historií a kulturou Skotska. Muzeum vzniklo v roce 2006 sloučením Muzea Skotska a Královského muzea Skotska a pyšní se rozsáhlými sbírkami, které dokumentují bohaté dědictví země. Návštěvníci zde mohou obdivovat artefakty z oblasti archeologie, přírodní historie, vědy a techniky, umění a designu.

Mezi nejzajímavější exponáty patří dochované skotské korunovační klenoty, tzv. Honours of Scotland, dále pak replika ovce Dolly, prvního klonovaného savce na světě, a rozsáhlá sbírka děl skotských umělců. Muzeum se nachází v samém srdci Edinburghu a je snadno dostupné pěšky z dalších památek, jako je Edinburghský hrad, Královská míle a palác Holyroodhouse. Prohlídka Národního muzea Skotska je skvělým způsobem, jak poznat historii a kulturu Skotska a užít si den plný poznání a zábavy.

Skotská národní galerie: Umění z celého světa

Edinburgh, hlavní město Skotska, se pyšní bohatou historií a kulturou, která se odráží v jeho úchvatné architektuře a světoznámých muzeích. Jedním z nich je i Skotská národní galerie, která se skládá ze tří budov: Scottish National Gallery, Scottish National Portrait Gallery a Scottish National Gallery of Modern Art.

Scottish National Gallery na The Mound je domovem sbírky evropského umění od renesance po postimpresionismus. Návštěvníci zde mohou obdivovat díla mistrů jako jsou Raffael, Tizian, Rembrandt, Monet nebo Van Gogh.

Scottish National Portrait Gallery na Queen Street se specializuje na portréty významných osobností skotské historie a kultury. Najdete zde obrazy králů a královen, spisovatelů, vědců a umělců, kteří formovali tvář Skotska.

Scottish National Gallery of Modern Art, která se nachází v krásném parku na předměstí Edinburghu, se zaměřuje na moderní a současné umění od počátku 20. století do současnosti. Ve stálé expozici i dočasných výstavách jsou k vidění díla Picassa, Matisse, Warhola, Hockneyho a mnoha dalších.

Vstup do všech tří galerií Skotské národní galerie je zdarma, čímž se stávají dostupnými pro širokou veřejnost a ideálním místem pro trávení volného času.

Scotch Whisky Experience: Ochutnávka whisky

Pro milovníky whisky je návštěva Edinburghu neúplná bez zastávky ve Scotch Whisky Experience. Nachází se na Royal Mile, jen pár kroků od hradu Edinburgh. Tato interaktivní expozice vás provede historií, výrobou a regiony skotské whisky.

Vrcholem zážitku je ochutnávka whisky. Zkušení průvodci vám představí různé druhy whisky, od jemné a sladké až po silnou a rašelinovou. Naučíte se rozpoznávat vůně a chutě a objevovat nuance jednotlivých regionů.

Můžete si vybrat z několika typů ochutnávek, od základních až po degustační sety s vzácnými a starými whisky. Pro ty, kteří se chtějí dozvědět více, jsou k dispozici i mistrovské kurzy vedené experty.

Ať už jste ostřílený znalec, nebo teprve začínáte objevovat svět whisky, ochutnávka ve Scotch Whisky Experience je zážitek, na který nezapomenete.

Royal Botanic Garden Edinburgh: Oáza klidu

Královská botanická zahrada Edinburghu, často nazývaná oázou klidu, je ideálním místem pro odpočinek od ruchu velkoměsta. Nachází se jen pár kilometrů od centra a rozkládá se na ploše přes 28 hektarů. Zahrada byla založena v roce 1670 a dnes se pyšní jednou z nejrozsáhlejších sbírek rostlin na světě. Najdete zde přes 13 000 druhů rostlin z celého světa, od tropických deštných pralesů až po horské louky.

Prozkoumejte skleníky s exotickými rostlinami, projděte se japonskou zahradou nebo si odpočiňte v čínské zahradě s jezírkem. Děti se zabaví na dětském hřišti a v zahradě si můžete dopřát i občerstvení v kavárně nebo restauraci. Královská botanická zahrada Edinburghu je otevřena celoročně a vstup je zpoplatněn.

Camera Obscura & World of Illusions: Zábava pro celou rodinu

V Edinburghu, městě opředeném historií a tajemstvím, najdete i atrakce vhodné pro celou rodinu. Jednou z nich je Camera Obscura & World of Illusions, která se nachází jen pár kroků od hradu na adrese Castlehill 54/55. Už od roku 1853 tato atrakce baví návštěvníky všech věkových kategorií. V šesti patrech plných interaktivních exponátů se ponoříte do světa optických iluzí, klamů a zábavy.

Vyzkoušejte si zrcadlové bludiště, kde se budete smát vlastním odrazům, projděte se Vortex tunelem, který otestuje váš smysl pro rovnováhu, nebo se zmenšete v místnosti Ames Room. Děti i dospělí se pobaví u magických triků a optických klamů, které vás donutí přemýšlet, jak vlastně fungují.

Vrcholem návštěvy je pak samotná Camera Obscura, historický přístroj, který promítá obraz města na stůl uvnitř temné komory. Díky důmyslnému systému zrcadel a čoček uvidíte Edinburgh v reálném čase a z ptačí perspektivy.

Camera Obscura & World of Illusions je ideální zastávkou během vašeho putování po Edinburghu. Zábava je tu zaručena pro malé i velké a odnesete si nezapomenutelné zážitky.

Greyfriars Kirkyard: Hřbitov s příběhy

Greyfriars Kirkyard je víc než jen hřbitov, je to tichý svědek staletí edinburské historie. Schovaný ve stínu impozantní Greyfriars Kirk, tento hřbitov ukrývá hroby slavných osobností, tragické příběhy a tajemné legendy. Projděte se mezi náhrobky zdobenými lebkami a přesýpacími hodinami, symboly pomíjivosti života, a nasajte atmosféru starého Edinburghu. Mezi těmi, kdo zde našli poslední odpočinek, je i slavný skotský básník William McGonagall, jehož verše baví i děsí dodnes. Nezapomeňte se zastavit u hrobu Greyfriars Bobbyho, věrného psíka, který 14 let střežil hrob svého pána a stal se symbolem oddanosti. Jeho příběh dojímá návštěvníky z celého světa a socha Bobbyho na nedalekém Grassmarketu je oblíbeným cílem turistů. Greyfriars Kirkyard je ale také opředený temnými legendami. Říká se, že v jeho zdech straší duch krutého soudce George Mackenzie, který zde věznil a mučil covenantery v 17. století. Ať už na duchy věříte nebo ne, atmosféra hřbitova ve vás zanechá hluboký dojem.

Dean Village: Malebná vesnička

Kousek od rušného centra Edinburghu se ukrývá Dean Village, malebná vesnička s pohádkovou atmosférou. Dříve rušné mlynářské centrum, dnes klidná oáza klidu s historickými budovami z 17. století. Procházka úzkými uličkami lemovanými domy z pískovce vás přenese zpět v čase. Nezapomeňte se projít podél řeky Water of Leith, která vesničkou protéká a dodává jí nezaměnitelný půvab.

Dean Village je ideálním místem pro odpočinek od ruchu velkoměsta. Vychutnejte si klidnou procházku, obdivujte architekturu a nasajte jedinečnou atmosféru tohoto magického místa. V blízkosti se nachází také Dean Cemetery, viktoriánský hřbitov s působivými náhrobky a výhledy na město.

Arthur's Seat: Sopka s výhledem

Dominantou panoramatu Edinburghu je bezesporu Arthur's Seat, vyhaslá sopka tyčící se do výšky 251 metrů nad mořem. Z vrcholu se otevírá dechberoucí výhled na město, jehož dominantou je Edinburghský hrad, a na moře. Výstup na Arthur's Seat je poměrně nenáročný a zvládne ho každý průměrně zdatný jedinec. Cesta vede po upravených stezkách a nabízí úchvatné výhledy na panorama města i okolní krajinu.

Arthur's Seat je součástí Holyrood Parku, rozlehlého parku v těsné blízkosti centra Edinburghu. Park je domovem mnoha druhů rostlin a živočichů a nabízí ideální prostředí pro relaxaci i aktivní odpočinek. Návštěvníci zde mohou obdivovat pozůstatky starověkých staveb, procházet se kolem malebných jezírek nebo si dopřát piknik s výhledem na město.

Ať už se rozhodnete zdolat vrchol Arthur's Seat nebo se jen tak procházet po Holyrood Parku, čeká vás nezapomenutelný zážitek. Tato lokalita je skutečným klenotem Edinburghu a nabízí jedinečnou kombinaci historie, přírody a úchvatných výhledů.

Edinburgh Zoo: Setkání se zvířaty

Zoologická zahrada v Edinburghu, láskyvně nazývaná také Zoo Edinburgh, je mnohem víc než jen turistickou atrakcí. Je to oáza pro více než 1000 fascinujících zvířat a klidný únik z ruchu centra města. Nachází se pouhých pár kilometrů od centra a snadno se k ní dostanete autobusem nebo autem. Zoo se pyšní rozmanitou škálou druhů z celého světa. Můžete se setkat tváří v tvář s majestátními asijskými lvy, pozorovat hravé tučňáky královské při jejich každodenním pochodu, nebo se nechat okouzlit půvabem pand velkých. Pro ty nejmenší je tu možnost prozkoumat fascinující svět hmyzu v Budově bezobratlých nebo se vydat na dobrodružnou stezku po stopách primátů. Zoo v Edinburghu se aktivně zapojuje do programů na záchranu a ochranu ohrožených druhů. Vaše návštěva tak přispívá k důležitému poslání. Nezapomeňte si naplánovat dostatek času, abyste si užili vše, co tato úžasná zoo nabízí.

Real Mary King's Close: Cesta do minulosti

V srdci Edinburghu, pod rušnými ulicemi Royal Mile, se skrývá fascinující podzemní svět – The Real Mary King’s Close. Tato spletitá síť uliček a domů ze 17. století nabízí jedinečný pohled do života v Edinburghu během starých časů.

Zatímco se procházíte úzkými, temnými uličkami a nahlížíte do zachovalých místností, ocitnete se v jiném světě. Zkušení průvodci v dobových kostýmech vám přiblíží historii tohoto místa, ožijí před vámi příběhy o morových epidemiích, každodenním životě tehdejších obyvatel, o lásce, tragédiích i pověrách.

Dozvíte se o Mary King, prominentní obchodnici, po které je ulička pojmenována, i o dalších obyvatelích, kteří zde žili, pracovali a bohužel i umírali. Projděte se po skutečných dlažebních kostkách, nadechněte se atmosféry minulosti a nechte se vtáhnout do příběhů, které vám The Real Mary King’s Close vypráví. Návštěva tohoto místa je nezbytnou součástí poznávání Edinburghu a jeho bohaté historie.

The Sheep Held Inn: Tradiční skotská hospoda

V srdci Starého Města v Edinburghu, jen pár kroků od Královské míle, se nachází skrytý klenot skotské pohostinnosti – The Sheep Held Inn. Tato tradiční skotská hospoda, jejíž historie sahá až do roku 1703, vás okouzlí svou autentickou atmosférou a bohatou nabídkou.

V útulném interiéru s dřevěným obložením, krbem a historickými artefakty na zdech se budete cítit jako byste se přenesli v čase. Vychutnejte si sklenku lahodné skotské whisky z široké nabídky, ochutnejte tradiční skotská jídla jako haggis, neeps and tatties nebo si jen tak vychutnejte atmosféru s pintou piva v ruce.

The Sheep Held Inn je oblíbeným místem setkávání místních i turistů a nabízí skvělou příležitost poznat pravou skotskou kulturu a pohostinnost. Ať už hledáte místo k odpočinku po dni stráveném poznáváním památek Edinburghu, nebo si chcete užít večer s přáteli u dobrého jídla a pití, The Sheep Held Inn je tou pravou volbou.

Publikováno: 22. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PetrNeruda

Tagy: edinburgh památky | informace o památkách v edinburghu