Kouzelná dovolená Skotsko: Poznejte krásy Vysočiny

Dovolená Skotsko

Kdy do Skotska

Skotsko, země drsné krásy, hradů zahalených mlhou a legend o Lochneské příšeře, láká k návštěvě v průběhu celého roku. Každé roční období má své kouzlo a nabízí unikátní zážitky. Pokud toužíte po procházkách v přírodě obsypané fialovým vřesem, je ideální doba pro dovolenou ve Skotsku od konce srpna do září. Teploty jsou stále příjemné a krajina hraje všemi barvami. Pro milovníky turistiky a outdoorových aktivit je ideální období od května do září. Dny jsou dlouhé, počasí stabilnější a vy si tak naplno užijete krásy Skotské vysočiny, majestátních hor nebo procházky podél dramatického pobřeží.

Zimní měsíce, od prosince do února, jsou jako stvořené pro romantické duše. Krajina zahalená do sněhové pokrývky, útulné krby v tradičních hospůdkách a vánoční atmosféra v Edinburghu či Glasgowě učarují nejednomu cestovateli. Mějte však na paměti, že počasí v zimě může být nepředvídatelné a je nutné se na to náležitě připravit. Jaro, od března do května, probouzí Skotsko k životu. Příroda se halí do svěží zeleně, rodí se mláďata a vzduchem se nese vůně rozkvetlých narcisů. Toto období je ideální pro pozorování ptáků a první jarní procházky.

Letenka a doprava

Skotsko je snadno dostupné letecky s přímými lety z Prahy do Edinburghu nebo Glasgow, které provozují nízkonákladové aerolinky. Let trvá přibližně 2 hodiny. Z letiště se do centra města dostanete pohodlně autobusem nebo tramvají. Pokud preferujete dobrodružnější cestu, můžete si pronajmout auto přímo na letišti a vydat se na průzkum krás Skotska po vlastní ose. Mějte na paměti, že ve Skotsku se jezdí vlevo. Pro cestování po Skotsku je ideální auto, protože vám poskytne svobodu a flexibilitu při objevování odlehlých oblastí a malebných vesniček. Veřejná doprava, jako jsou vlaky a autobusy, je spolehlivá a pohodlná, ale nemusí vás zavést do všech koutů země. Pokud plánujete navštívit ostrovy, budete se muset spolehnout na trajekty, které nabízejí pravidelné spoje. Nezapomeňte si zkontrolovat jízdní řády a ceny předem.

Ubytování ve Skotsku

Skotsko nabízí širokou škálu ubytování pro cestovatele všech rozpočtů a preferencí. Ať už hledáte luxusní hotel, útulný penzion nebo kemp v srdci přírody, Skotsko má co nabídnout.

Větší města jako Edinburgh a Glasgow oplývají hotely světových značek, ale i stylovými butikovými hotely. Pro autentičtější zážitek zkuste tradiční skotský penzion, zvaný "bed and breakfast". Tyto penziony provozují místní rodiny a nabízejí útulné ubytování s domácí snídaní.

dovolená skotsko

Pro dobrodružnější povahy je ideální volbou kempování. Skotsko má síť krásných a dobře udržovaných kempů, které se nacházejí v úchvatné přírodě. Mnoho z nich nabízí základní vybavení, jako jsou toalety, sprchy a někdy i kuchyňky.

Pokud cestujete ve větší skupině nebo s rodinou, zvažte pronájem apartmánu nebo chaty. Tato možnost vám poskytne větší soukromí a flexibilitu.

Nezapomeňte si rezervovat ubytování s dostatečným předstihem, zejména pokud cestujete v hlavní sezóně. Ceny ubytování se liší v závislosti na lokalitě, typu ubytování a ročním období.

Počasí a oblečení

Skotsko je země s krásnou, ale nevyzpytatelnou přírodou a počasí je nedílnou součástí jejího kouzla. Ne nadarmo se říká, že ve Skotsku zažijete všechna čtyři roční období v jednom dni. Proto je důležité být na všechny eventuality připraven a sbalit si oblečení do batohu tak, aby vás nepřekvapila ani prudká změna počasí. Vrstvení je klíčem k úspěchu. Tričko s krátkým rukávem, přes něj mikina nebo svetr a nepromokavá bunda s kapucí by ve vašem zavazadle neměly chybět. Kalhoty volte pohodlné a odolné, ideálně s možností odepnutí nohavic. Nezapomeňte na pevnou obuv, která zvládne jak procházky po městě, tak i náročnější túry v horách. Počasí ve Skotsku je známé svou větrností, proto se vám bude hodit i čapka a šála, a to i v letních měsících. Déšť je zde častým hostem, proto si nezapomeňte přibalit pláštěnku nebo nepromokavou bundu. Pokud se chystáte do hor, počítejte s tím, že teploty budou nižší a vítr silnější. Vrstvení oblečení je zde obzvlášť důležité.

Edinburgh: Hlavní město

Edinburgh, hlavní město Skotska, je magické město plné historie, kultury a krásné architektury. Pro dovolenou ve Skotsku je Edinburgh skvělým výchozím bodem. Prozkoumejte majestátní Edinburghský hrad, tyčící se nad městem, a poznejte jeho bohatou historii. Projděte se po Královské míli, rušné tepně Starého Města, lemované obchody se suvenýry, tradičními puby a historickými památkami.

Nevynechejte návštěvu paláce Holyroodhouse, oficiální rezidence britské královny ve Skotsku. Pro milovníky umění a kultury je zde Národní galerie Skotska s impozantní sbírkou evropského umění a Skotská národní galerie moderního umění. Zažijte atmosféru tradiční skotské hudby a tance v některém z mnoha pubů, ochutnejte typické skotské speciality a vychutnejte si jedinečnou atmosféru tohoto okouzlujícího města. Ať už se vydáte do Edinburghu za poznáním, zábavou nebo odpočinkem, dovolená ve Skotsku by bez návštěvy tohoto fascinujícího města nebyla úplná.

dovolená skotsko

Skotská Vysočina

Skotská Vysočina je jako stvořená pro dobrodruhy a milovníky divoké přírody. Majestátní hory, hluboká údolí, třpytivá jezera a nekonečné pláně pokryté vřesem – to vše a mnohem více na vás čeká v tomto magickém koutě Skotska. Dovolená ve Skotsku bez návštěvy Vysočiny by nebyla úplná.

Vydejte se na túru pohořím Cairngorms, kde na vás dýchne atmosféra starých legend. Prozkoumejte tajemné jezero Loch Ness, kde se možná skrývá bájný netvor Nessie. Navštivte historické hrady a zámky, které se tyčí na vrcholcích kopců a vyprávějí příběhy o dávných bitvách a hrdinských činech.

Po dni stráveném v přírodě si odpočiňte v útulné hospůdce a ochutnejte tradiční skotskou kuchyni. Dopřejte si sklenku whisky z místní palírny a zaposlouchejte se do tónů skotské hudby. Dovolená na Skotské Vysočině je zážitkem, na který se nezapomíná.

Ostrovy Skye a Lewis

Ostrov Skye, s dramatickými horami Cuillin, pohádkovými útesy a malebnými rybářskými vesničkami, je snem každého fotografa. Vydejte se na túru k ikonickému skalnímu útvaru Old Man of Storr, prozkoumejte pohádkové vílí jezírka Fairy Pools nebo se vydejte lodí pozorovat tuleně a vydry. Na ostrově Lewis, největším z Vnějších Hebrid, se ponořte do starobylé historie a kultury. Navštivte fascinující megalitické stavby Callanish Stones, starší než Stonehenge, a poznejte tradiční způsob života v muzeu Blackhouse. Projděte se po nekonečných písečných plážích s výhledem na Atlantik a nechte se unést klidem a krásou tohoto magického místa. Dovolená ve Skotsku, to není jen Edinburgh a Loch Ness. Ostrovy Skye a Lewis nabízejí nezapomenutelný zážitek z divoké krásy, bohaté historie a pohostinnosti skotské kultury.

Loch Ness a Nessie

Loch Ness je bezpochyby nejznámějším skotským jezerem a neodmyslitelnou zastávkou na dovolené ve Skotsku. Tajemná atmosféra, která se nad ním vznáší, láká cestovatele z celého světa. Právě tady se údajně ukrývá Nessie, legendární lochneská příšera. Ať už na Nessie věříte, nebo ne, plavba po jezeře s úchvatnými výhledy na okolní vrcholky hor je nezapomenutelným zážitkem. Navštivte ruiny hradu Urquhart, tyčící se na břehu jezera, a nechte se unést magickou atmosférou. Dovolená ve Skotsku bez návštěvy Loch Ness by nebyla úplná.

Srovnání možností ubytování pro dovolenou ve Skotsku
Vlastnost Hotel Airbnb Kemp
Cena za noc (průměr) 2 500 Kč 1 800 Kč 500 Kč
Soukromí Nízké Střední Vysoké (záleží na typu)
Flexibilita Nízká Střední Vysoká
Dostupnost kuchyně Někdy Často Záleží na kempu

V okolí jezera najdete řadu možností ubytování, od útulných penzionů až po luxusní hotely. Mnoho z nich nabízí úchvatné výhledy na jezero a okolní krajinu. Po dni stráveném poznáváním krás Skotska si můžete vychutnat tradiční skotskou večeři v některé z místních restaurací.

dovolená skotsko

Ať už se rozhodnete pro plavbu po jezeře, procházku po jeho březích, nebo jen relaxaci v některé z místních kaváren, Loch Ness ve vás zanechá nezapomenutelné vzpomínky na dovolenou ve Skotsku.

Whisky a tradiční jídlo

Skotsko, země drsné krásy a bohaté historie, je proslulé také svou whisky a tradiční kuchyní. Spojení těchto dvou elementů nabízí nezapomenutelný gurmánský zážitek. Ochutnávka whisky ve skotské palírně patří k vrcholům dovolené. Zkušení mistři palírníci vám představí jednotlivé fáze výroby "vody života", jak se whisky přezdívá, a provedou vás degustací různých druhů a ročníků.

K whisky se skvěle hodí tradiční skotská jídla. Za vyzkoušení stojí například haggis, národní jídlo z ovčích vnitřností, ječmene a koření, podávané s bramborovou kaší a tuřínem. Milovníci ryb si pochutnají na lososu připraveném na mnoho způsobů, ať už uzeného, grilovaného nebo pečeného. Skotská kuchyně je také známá svými masitými pokrmy. Zvěřina, hovězí maso a jehněčí maso se často připravují na způsob pomalého dušení, čímž získají lahodnou chuť a křehkost.

Nezapomeňte ochutnat ani tradiční skotské dezerty. Sladké pokušení představuje například cranachan, dezert z ovesných vloček, medu, malin a smetany, nebo shortbread, máslové sušenky, které se výborně hodí ke kávě nebo čaji. Dovolená ve Skotsku je tak i skvělou příležitostí k objevování nových chutí a vůní.

Skotsko vás uchvátí svou syrovou krásou, divokou přírodou a tajemnou historií. Je to země kontrastů, kde se snoubí drsné vrcholky hor s klidnými jezery a zelenými údolími.

Eliška Nováková

Doporučené turistické trasy

Skotsko nabízí nespočet turistických tras pro všechny úrovně zdatnosti. Pro ty, kteří hledají nenáročnou procházku, je ideální stezka kolem jezera Loch Lomond. Trasa nabízí úchvatné výhledy na jezero a okolní hory. Náročnější, ale o to krásnější je túra na Ben Nevis, nejvyšší horu Velké Británie. Výstup je strmý a kamenitý, ale odměnou vám bude nezapomenutelný panoramatický výhled. Pro milovníky historie je tu West Highland Way, 154 km dlouhá trasa vedoucí po stopách starověkých obchodních cest a bitevních polí. Cesta vás provede divokou krásou Skotské vysočiny a nabídne vám možnost poznat historii a kulturu této fascinující země. Ať už si vyberete jakoukoli trasu, nezapomeňte na kvalitní turistickou obuv a oblečení do každého počasí.

dovolená skotsko

Bezpečnost a praktické rady

Skotsko je obecně bezpečná země, ale jako všude jinde i zde je důležité dbát na svou bezpečnost a dodržovat základní pravidla. Před cestou si sjednejte cestovní pojištění, které pokryje i případné lékařské výlohy. Mějte u sebe kopii důležitých dokumentů, jako je pas a letenka, a to odděleně od originálů. Ve městech si dávejte pozor na kapsáře, a to zejména v turisticky rušných oblastech. Nenechávejte cenné věci bez dozoru v autě a v ubytování využívejte trezor.

Počasí ve Skotsku se může měnit velmi rychle, proto je důležité být připraven na všechny eventuality. S sebou si zabalte nepromokavé oblečení a pevnou obuv, a to i v případě, že cestujete v létě. Při turistice ve skotské vysočině je nutné dbát zvýšené opatrnosti. Informujte se o předpovědi počasí a uvědomte někoho o svém plánovaném маршруту a předpokládaném čase návratu. Mějte u sebe nabitý mobilní telefon a mapu oblasti.

Při řízení ve Skotsku pamatujte na to, že se jezdí vlevo. Dodržujte rychlostní limity a buďte ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu. Pokud se chystáte pít alkohol, využijte raději veřejnou dopravu. Skotská kuchyně je vynikající a nabízí mnoho zajímavých specialit. Nebojte se ochutnat místní speciality, jako je haggis, fish and chips nebo skotský salát. Vodu z kohoutku je možné pít bez obav.

Rozpočet na dovolenou

Plánování dovolené ve Skotsku začíná rozpočtem. Kolik peněz budete potřebovat na letenky, ubytování, jídlo, dopravu a aktivity? Letenky se dají sehnat už od pár tisíc korun, ale počítejte s tím, že ceny se liší v závislosti na sezóně a dostupnosti. Ubytování v hostelu vyjde levněji než hotel, ale i tak počítejte s vyššími cenami než v České republice. Jídlo v restauracích je dražší, ale vaření si sami ušetří peníze. Pro cestování po Skotsku je ideální auto, ale i autobusová doprava je kvalitní a cenově dostupná. Vstupy do památek a atrakcí se liší, ale počítejte s tím, že Skotsko není nejlevnější destinace.

Kolik tedy bude dovolená ve Skotsku stát? Záleží na vašich preferencích a stylu cestování. Nízkorozpočtová dovolená se dá zvládnout i s menším obnosem, ale pokud si chcete užít komfort a navštívit více památek, počítejte s vyššími náklady. Nezapomeňte si také zřídit cestovní pojištění a vyměnit peníze za libry.

dovolená skotsko

Slovníček užitečných frází

Dobře, tady to je:

Ať už se chystáte na dovolenou do Skotska za poznáním historických památek, nádherné přírody nebo třeba za whisky, pár frází v gaelštině se vám bude vždycky hodit. Nečekejte, že na ně místní budou hned odpovídat jejich jazykem, ale určitě ocení vaši snahu a otevřenost k jejich kultuře.

Základní fráze:

Ano – Tha

Ne – Chan eil

Prosím – Mas e do thoil e

Děkuji – Tapadh leibh

Nemáte zač – ‘S e do bheatha

Dobrý den – Halò

Na shledanou – Slàn leibh

Promiňte – Gabh mo leisgeul

Nerozumím – Chan eil mi a’ tuigsinn

Mluvíte anglicky? – A bheil Beurla agaibh?

Jak se máte? – Ciamar a tha sibh?

Mám se dobře, děkuji – Tha mi gu math, tapadh leibh

Užitečné fráze v restauraci:

Stůl pro dva, prosím – Bòrd dha dhithis, mas e do thoil e

Můžu prosím dostat jídelní lístek? – Am faigh mi clàr-bìdh, mas e do thoil e?

To je ono, děkuji – Sin agad e, tapadh leibh

Platit, prosím – Am bile, mas e do thoil e

Užitečné fráze na cestách:

Kde je…? – Càit a bheil…?

autobusová zastávka – stad a’ bhus

vlakové nádraží – stèisean rèile

letiště – port-adhair

hotel – taigh-òsta

Kolik to stojí? – Dè a’ phrìs a tha air?

Nebojte se experimentovat a zkoušet nové fráze. Místní obyvatelé určitě ocení vaši snahu a rádi vám pomohou s výslovností.

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PetrNeruda

Tagy: dovolená skotsko | dovolená ve skotsku