Kouzelná dovolená: Jižní Čechy lákají!

Dovolená Jižní Čechy

Kouzlo Jihočeského kraje

Jižní Čechy lákají na pohodu a krásu rybníků, lesů a malebných vesniček. Dovolená v jižních Čechách potěší rodiny s dětmi, romantiky i aktivní turisty. Vydejte se na kole po cyklostezkách kolem Lipna, prozkoumejte tajemství hlubokých lesů Šumavy nebo se vydejte na vodácký výlet po Vltavě. Jižní Čechy nabízejí nepřeberné možnosti pro strávení nezapomenutelné dovolené.

Užijte si plavbu po Lipně a objevte krásu okolních lesů. Navštivte zámek Hluboká nad Vltavou, perlu jižních Čech, a pokochejte se jeho pohádkovou architekturou. Projděte se historickým centrem Českého Krumlova a nechte se okouzlit jeho jedinečnou atmosférou. Ochutnejte tradiční jihočeskou kuchyni v některé z útulných hospůdek.

Dovolená v jižních Čechách je zážitkem pro všechny smysly.

Nejkrásnější jihočeská jezera

Jižní Čechy, to není jenom o pohostinnosti a výborném jídle, ale také o nádherné přírodě s nespočtem rybníků a jezer. Plánujete dovolenou v jižních Čechách a hledáte inspiraci? Vydejte se k některému z mnoha jihočeských jezer, která nabízejí nezapomenutelné zážitky pro celou rodinu. Ať už hledáte odpočinek u vody, sportovní vyžití nebo poznávání historických památek, v jižních Čechách si zaručeně přijdete na své.

Chcete si užít vodní sporty? Pak se vydejte k Lipenské přehradě, která je rájem pro jachtaře, windsurfery i milovníky paddleboardingu. Pro rodiny s dětmi je ideální písečná pláž u Třeboně. Pokud toužíte po klidu a romantice, zvolte procházku kolem Blatného rybníka s výhledem na majestátní zámek Hluboká nad Vltavou. Ať už se rozhodnete pro dovolenou u kteréhokoli z jihočeských jezer, nezapomeňte ochutnat místní speciality, jako jsou kapří hranolky nebo jihočeská zmrzlina.

Romantické hrady a zámky

Jižní Čechy jsou jako stvořené pro romantické duše. Hrady a zámky tu vykukují zpoza zelených kopců a lesů a lákají k prozkoumání jejich tajemných komnat a zahrad. Ať už se vydáte na procházku zámeckým parkem s rozkvetlými růžemi, nebo se necháte unést příběhy o princeznách a rytířích, na své si tu přijde každý. Mezi nejromantičtější místa patří bezesporu zámek Hluboká nad Vltavou, pohádková stavba inspirovaná anglickou gotikou. Projděte se jeho nádhernými interiéry, pokochejte se výhledem z věže a užijte si procházku rozlehlým parkem. Nedaleko ležící zámek Červená Lhota, obklopený vodní hladinou, zase okouzlí svou pohádkovou atmosférou. Romantickou atmosféru si užijete i na zřícenině hradu Dívčí Kámen, tyčící se nad údolím řeky Vltavy. Z jeho hradeb se vám naskytne úchvatný výhled do kraje. A pokud toužíte po klidu a tichu, zamiřte na zámek Kratochvíle, renesanční skvost ukrytý v malebné krajině jižních Čech. Ať už si pro svou dovolenou v jižních Čechách vyberete kterýkoli hrad či zámek, nezapomeňte si s sebou vzít fotoaparát. Tyto pohádkové památky si zaslouží být zvěčněny.

Aktivní dovolená v přírodě

Jižní Čechy jsou rájem pro milovníky aktivní dovolené v přírodě. Prozkoumejte malebné cyklostezky, které vás provedou kolem rybníků, lesů a historických vesniček. Vydejte se na pěší túru do šumavských kopců a pokochejte se nádhernými výhledy. Svou kondici můžete otestovat i na inline bruslích, trasy podél Vltavy jsou ideální volbou. Vodáci si užijí plavbu na kánoi či raftu po řece Vltavě. Objevte krásu Lipenské přehrady a užijte si vodní sporty, jako je windsurfing, kitesurfing nebo paddleboarding. Po dni plném aktivit si odpočiňte v jednom z mnoha kempů a penzionů, které nabízejí ubytování v krásném prostředí jižních Čech.

Cyklostezky pro malé i velké

Jižní Čechy jsou rájem pro cyklisty. Najdete tu trasy pro rodiny s dětmi i náročné stezky pro zkušené bikery. Projděte si stezky kolem lipenského jezera s výhledy na vodní hladinu a šumavské kopce. Vydejte se po stopách historie po cyklostezce vedoucí kolem zámku Hluboká. Prozkoumejte malebná zákoutí Třeboňska a užijte si klid a pohodu na kole. Nezapomeňte ochutnat místní speciality v některé z hospůdek po cestě. Ať už se vydáte kamkoli, na kole si dovolenou v jižních Čechách užijete naplno.

Pivovarnictví a gastronomie

Jižní Čechy jsou proslulé nejen svou malebnou přírodou, ale také bohatou pivovarnickou tradicí a lahodnou gastronomií. Právě kombinace těchto faktorů dělá z dovolené v jižních Čechách nezapomenutelný zážitek. Region se pyšní desítkami pivovarů, od těch malých rodinných až po velké průmyslové podniky. Každý z nich vaří pivo s jedinečnou chutí a charakterem, od světlých ležáků po tmavá piva s karamelovými tóny. K ochutnání místních piv se přímo nabízí návštěva některého z pivovarů, kde se můžete seznámit s procesem výroby a vychutnat si čerstvě natočený mok přímo u zdroje.

Gastronomie jižních Čech je pak neodmyslitelně spjata s pivem. Tradiční pokrmy jako vepřová pečeně s knedlíkem a zelím, guláš nebo pečené kachny se skvěle doplňují s chutí místních piv. Mnoho restaurací a hospůdek se specializuje na tradiční českou kuchyni a nabízí široký výběr piv z okolních pivovarů. Dovolená v jižních Čechách tak není jen o krásné přírodě a památkách, ale také o gurmánských zážitcích, které uspokojí i ty nejnáročnější jazýčky.

Ubytování pro každý vkus

Jižní Čechy nabízejí nepřeberné možnosti ubytování pro každého. Ať už hledáte romantický penzion pro dva, luxusní hotel s wellness centrem, nebo rodinný kemp u vody, v Jižních Čechách si zaručeně vyberete. Milovníci přírody ocení širokou nabídku chat a chalup k pronájmu, a to jak v blízkosti jezer, tak i v srdci šumavských lesů. Pro ty, kteří preferují aktivní dovolenou, jsou ideální kempy a ubytování v soukromí s možností sportovního vyžití. Většina ubytovacích zařízení nabízí i doplňkové služby, jako jsou zapůjčení kol, lodí, nebo organizování výletů do okolí. Neváhejte a naplánujte si dovolenou v Jižních Čechách, na kterou jen tak nezapomenete!

Tipy na výlety s dětmi

Jižní Čechy jsou pro dovolenou s dětmi jako stvořené. Čeká vás tu spousta zábavy, krásná příroda a památky, které zaujmou malé i velké. Vydejte se s dětmi na naučnou stezku okolo Čertovy stěny u Vyššího Brodu, kde na ně čekají dřevěné sochy pohádkových bytostí a interaktivní prvky. Prozkoumejte zříceninu hradu Dívčí Kámen, která je opředena mnoha pověstmi a legendami. Děti si užijí dobrodružnou procházku lesem a výhledy do malebného údolí řeky Vltavy. Navštivte Zoologickou zahradu Hluboká nad Vltavou, která se pyšní chovem vzácných druhů zvířat. Děti se zabaví v kontaktní zoo, kde si můžou pohladit domácí zvířata, a na hřišti s prolézačkami a houpačkami. Vydejte se na výlet parníkem po Lipenské přehradě. Děti ocení zastávky v malebných vesničkách a možnost koupání v čisté vodě přehrady. Prozkoumejte podzemí Chýnovské jeskyně, jedné z nejkrásnějších jeskyní v České republice. Děti budou nadšené z krápníkové výzdoby a tajemné atmosféry. Užijte si den plný zábavy v Aquaparku Frymburk s tobogány, skluzavkami a bazény pro malé i velké. Na své si přijdou i milovníci wellness a relaxace.

Kultura a tradice jižních Čech

Jižní Čechy lákají na dovolenou nejen svou malebnou přírodou, ale i bohatou kulturou a tradicemi. Oblast je protkána historickými památkami, skanzeny a malebnými vesničkami, které dýchají starými časy.

Na své si přijdou milovníci lidové architektury. Navštívit můžete například vesnici Holašovice, zapsanou na seznamu UNESCO, s unikátními stavbami ve stylu selského baroka. Zážitkem je i návštěva skanzenu Vysoký Chvoján, kde se přenesete do minulosti a poznáte život našich předků.

Jižní Čechy jsou proslulé i svými lidovými slavnostmi a festivaly. Zažijte atmosféru tradičních jarmarků, masopustních průvodů nebo dožínkových oslav. Ochutnejte regionální speciality jako jsou jihočeské koláče, bramboráky nebo kapří speciality.

Dovolená v jižních Čechách je tak skvělou příležitostí poznat nejen krásy zdejší přírody, ale i bohatou kulturu a tradice, které se zde po staletí uchovávají.

Užitečné informace pro turisty

Jižní Čechy jsou ideální destinací pro dovolenou v každém ročním období. Ať už se chystáte na prodloužený víkend nebo delší pobyt, v jižních Čechách si přijde na své opravdu každý. Milovníci historie ocení nespočet hradů a zámků, například Český Krumlov zapsaný na seznamu UNESCO, Hluboká nad Vltavou nebo zámek Červená Lhota. Aktivní turisté si užijí cyklostezky a turistické trasy v okolí Lipenské přehrady, Třeboně nebo Novohradských hor. Pro rodiny s dětmi se nabízí návštěva zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou, Stezky korunami stromů Lipno nebo zábavního parku Mirákulum. Gastronomické zážitky slibují tradiční jihočeské restaurace s nabídkou rybích specialit, poctivých polévek a sladkých dezertů. Ubytování je možné v hotelích, penzionech, kempech a apartmánech. Pro snadnou přepravu po jižních Čechách je vhodné využít auto, ale i autobusovou nebo vlakovou dopravu. Nezapomeňte si s sebou pohodlnou obuv, pláštěnku pro případ deště a fotoaparát, abyste si mohli zdokumentovat všechny krásy, které Jižní Čechy nabízejí.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PetrNeruda

Tagy: dovolená jižní čechy | dovolená v jižních čechách