Hrad Kašperk Vás zavede do Šumavského podhůří

V České republice se nachází přemíra krásných hradů, mezi které patří například hrad Loket. Pokud se ovšem budete pohybovat kolem města Kašperské Hory na Šumavě, určitě byste si měli udělat výlet na hrad Kašperk. Ten patří k nejvýše položeným hradům v České republice a pojí se s ním zajímavé pověsti.

  • Jde o kulturní památku ČR.
  • Jedná se o gotický hrad.
  • Jeho výstavbu má na svědomí Karel IV.

Historie hradu Kašperk

Jen ve stručnosti se zmíníme o tom, že hrad Kašperk začal být budován v roce 1356. Postupem času se z něj stalo poměrně významné sídlo, které mělo chránit tamní zlaté doly a také Zlatou stezku, včetně hranic s Bavorskem. Gotický hrad leží ve výšce 886 metrů nad mořem, takže výhled byl opravdu znamenitý. K jeho postupnému zániku začalo docházet už před rokem 1617. Dnes však patří mezi hradní dominanty Šumavského podhůří. O tom ostatně vypovídají i historická data týkající se statistik návštěvnosti.

ObdobíNávštěvnost
201557 312
201659 387
201754 109
201858 169
Znáte návštěvnost hradu Kašperk z let minulých?

Obdobný počet návštěvníků je udržován dodnes. To je známka toho, že o hrad Kašperk je mezi českými a zahraničními turisty stále velký zájem.

Hrad Kašperk nabízí krásnou podívanou

Když se vydáte na tento udržovaný gotický hrad, můžete si vybrat hned ze dvou prohlídkových okruhů. Někoho zaujme Život na hradě, jiný dá naopak přednost Stavbě hradu. Oba dva okruhy jsou dlouhé zhruba šedesát minut a během této doby se dozvíte mnohé o historii stavby. Podíváte se na unikátní místa a vyšplháte na jednu nebo druhou hradní věž, odkud se nabízí překrásný výhled po okolí. Tyto věže dosahují výšky 27 metrů.

Hrad Kašperk je mimo jiné spojen i s filmovým plátnem. V roce 2005 se na něm točila pohádka Anděl Páně, která zaujala spoustu diváků právě historickým prostředím hradu. I vy se můžete stát nedílnou součástí těchto hradních prostor.