Hrad Karlštejn – Jeden ze sedmi divů Česka

Hrad Karlštejn je asi jednou z nejznámějších památek České republiky. A to nejenom kvůli filmu Noc na Karlštejně, který viděl asi každý. Jde o středověký hrad Karla IV., v němž byly mimo jiné uchovávány také české korunovační klenoty. I díky tomu se stal významnou kulturní památkou Česka.

Základní kámen hradu byl položen v roce 1348. Jeho výstavba pak probíhala do roku 1365. Karlštejnu se pochopitelně dostalo i několika přestaveb, a to v letech 1588 až 1597 a 1887 až 1905. Architektem byl Matyáš z Arrasu. Tvořen je v gotickém a novogotickém stylu. Hlavními stavebními materiály jsou vápenec, cihla, břidlice a dřevo.

Hrad Karlštejn a jeho části

Známý Hrad Karlštejn leží nad stejnojmennou obcí v nadmořské výšce 316 m. n. m. Jeho nedílnou součástí je opevnění a jednotlivé stavby, které dohromady tvořily v podstatě nedobytný celek. V tomto směru byl Karlštejn opravdu dokonale navržen.

Mezi tyto stavby patří například Purkrabství. Dále je to Studniční věž. Mimochodem, hrad má studnu hlubokou až 78 metrů. Dále tu stojí Císařský palác, kde pobýval právě samotný panovník a členové jeho dvora. Zde lze pozorovat krásné dochované interiéry, včetně Lucemburského sálu.

Hrad Karlštejn má samozřejmě i další pýchy, mezi něž patří Mariánská věž, která je menšího rázu. Zajímavostí je to, že je propojena prostřednictvím můstku s Císařským palácem. Opakem jí je Velká věž, kam vede také krytý dřevěný most a představuje v podstatě nejvyšší místo hradu. Opomínat bychom neměli ani na Vnitřní terasy.

Hrad je znám napříč všemi směry

Tento hrad se začal objevovat v novodobější literární tvorbě už od roku 1879. A to platí také o filmu, kde se blýskl v celé své kráse. Není to jenom nejznámější filmové dílo Noc na Karlštejně, jak by si mohl, kdo myslet. Hrad Karlštejn si zahrál ve filmech jako Jan Hus, Údolí včel a Co je doma, to se počítá, pánové. Podobně známý je třeba Pražský hrad.

Publikováno: 18. 10. 2020

Kategorie: Památky

Autor: PetrNeruda

Tagy: Hrad Karlštejn | Karel IV. | Karlštějn | Mariánská věž | Studniční věž