Hrad a zámek Český Krumlov je druhý největší v ČR

Státní hrad a zámek Český Krumlov je po Pražském hradě druhým největším hradním komplexem v České republice, a to se svými šesti hektary. Jde o národní kulturní památku Česka a zároveň kulturní památku UNESCO, za níž byl prohlášen v roce 1992.

Vývoj tohoto hradního a zámeckého komplexu probíhal od 14. do 19. století. Jeho provedení je ve slohu renesančním a barokním. Z pohledu návštěvnosti je třetí nejnavštěvovanější v zemi. Pokud míříte do Jihočeského kraje, měl by se stát Vaší zastávkou.

Co všechno ukrývá Hrad a zámek Český Krumlov?

Hrad a zámek Český Krumlov je bezpochyby rozlehlým komplexem, což dokazují hned čtyři nádvoří a krásné zámecké zahrady. Jejich ikonou je mimochodem otáčivé hlediště, kde probíhá řada zajímavých představení a vystoupení pod širým nebem.

Když vyrazíte na zámek Český Krumlov, stanout můžete na Dolním hradu, Horním hradu, ale také v Letní a Zimní jízdárně nebo u Zámeckého barokního divadla pocházejícího z roku 1681. Nad jelení zahradou se pak tyčí několika poschoďové přemostění označované jako Plášťový most.

Užijte si krásy první prohlídkové trasy

Už při procházkách kolem tohoto hradu můžete oceňovat jeho propracované exteriéry, překrásné výhledy a různá zákoutí. Spousta krás však na Vás bude čekat i v interiéru neboli v renesančních a barokních prostorách.

Hrad Český Krumlov toho v tomto směru nabízí více než dost. Je to například Kaple sv. Jiří, renesanční hala, renesanční pokoje, Znaková chodba nebo prostor označovaný jako Antecamera. Mezi dominanty první prohlídkové trasy, která mimochodem trvá zhruba 60 minut patří i Eggenberský sál a barokní jídelna. Své kouzlo má také přijímací salon zvaný Baldachýnový salón. Příjemnou prohlídku pak zakončíte v Maškarním sále, kde jsou k vidění rokokové malby pocházející z roku 1748.

Město Český Krumlov je samo o sobě proslulou historickou pýchou České republiky a tento hradní, potažmo zámecký komplex celkový dojem z takové návštěvy města jenom umocňuje.