Hausbóty – Dovolená na lodi má své kouzlo

Dovolená na lodi v myšlenkách oslovuje jistě nejednoho cestovatele. Pokud si však myslíte, že vždy musí končit na moři v podání velké plachetnice, jste značně na omylu. Své kouzlo mají také hausbóty. Ty v posledních letech získávají na stále rostoucí popularitě. Primárně jde o pomalá motorová plavidla vhodná pro přepravu po evropských vodních kanálech, kam mimochodem spadá také Česká republika.

Jak vypadají hausbóty?

Pokud se rozhodnete pronajmout si hausbóty, budou vypadat nějak následovně. Jde o vodní plavidla mající mimo jiné i podpalubí a zázemí pro život. Vesměs se jedná o takové obytné auto na vodě, kterému nechybí prostorné ložnice, kuchyně, koupelna, toaleta, popřípadě společná místnost. Plující hausbóty jsou navíc pronajímány bez nutnosti vlastnit nějaké speciální řidičské oprávnění. Místo dovolené v karavanu ji tak můžete strávit na vodě v hausbótu.

Výhody dovolené v hausbótu

Stejně, jako přináší své výhody autostop a jiné typy cestování, mají své klady i hausbóty. Kromě toho, že nepotřebujete žádný kapitánský průkaz, oceníte hlavně jednoduchost ovládání plavidla. Přispívá k tomu určitě fakt, že jde o klidnou plavbu, jejímiž pány jste Vy sami. Vedle malé spotřeby nafty je příjemný také fakt, že si plavíte přechodný domov se sebou. Vodní kanály obvykle vedou překrásnou krajinou, což jistě mnozí ocení.

Za nevýhodu lze označit snad pouze to, že třeba koupání ve vodních kanálech v letním období nemusí být tak příjemné. Hausbóty zároveň nejsou plachetnice, takže určitý způsob volného plachtění se také vytrácí. Mnohým cestovatelům to však nemusí vadit.

Kde se můžete plavit?

Jestliže Vás osloví dovolená na lodi, buďte si jisti, že se kvůli ní nemusíte vydávat pouze za hranice České republiky. Vyzkoušet můžete prověřené vodní trasy v Česku, mezi něž patří Vltava – Praha, Baťův kanál nebo Labe – Kralupy nad Labem. V okamžiku, kdy zatoužíte po zahradničí, nabízí se vodní kanály ve Skotsku, Anglii, Německu, Holandsku, Itálii, Belgii, Francii nebo ve Švédsku.

Publikováno: 25. 10. 2020

Kategorie: dovolená

Autor: PetrNeruda

Tagy: dovolená na vodě | hausbót | hausbóty | vodní kanál | vodní plavidlo