Dovolená v Polsku s dětmi: Kam vyrazit za zábavou i poznáním?

Polsko Dovolená S Dětmi

Autem do Polska

Cesta autem do Polska s dětmi má své nesporné výhody. Nabízí vám svobodu a flexibilitu. Můžete si dělat zastávky dle libosti, ať už na zajímavých místech, nebo jen na odpočinkových plochách s hřišti pro děti. Nejste vázáni na jízdní řády a můžete si cestu rozložit do několika etap. Děti ocení častější přestávky a možnost protáhnout si nohy. Nezapomeňte na zábavu během cesty. Audioknihy, hry a písničky vám pomohou zkrátit dlouhé chvíle. Plánujete-li dovolenou v Polsku s dětmi, zvažte i možnost ubytování v soukromí. Mnoho polských rodin nabízí apartmány a pokoje k pronájmu za příznivé ceny. Získáte tak nejen komfortní ubytování, ale i možnost poznat polskou kulturu a zvyky zblízka.

Cesta vlakem

Polsko s dětmi si užijete i bez auta. Cestování vlakem je pohodlné a dobrodružné zároveň. Děti zabaví sledování krajiny za oknem, hraní her nebo čtení knížek. Vy si mezitím můžete odpočinout a načerpat síly na společné zážitky.

Polsko má rozvinutou železniční síť, takže se snadno dostanete do všech koutů země. Vlaky jsou moderní, čisté a klimatizované. Ceny jízdenek jsou příznivé, zvláště pokud si je koupíte s dostatečným předstihem. Děti do 4 let cestují zdarma, starší děti a studenti mají slevy.

Plánujete výlet do hor? Vlakem se pohodlně dostanete do Zakopaného, Štýrského Hradce nebo do Krkonoš. Milovníci historie ocení cestu do Krakova, Gdaňsku nebo Varšavy. A pokud toužíte po odpočinku u moře, zvolte vlak do Sopot, Gdyně nebo Kolobřehu.

Cestování vlakem má v Polsku mnoho výhod. Ušetříte za benzín a parkování, vyhnete se kolonám a stresu z řízení. Navíc si cestu užijete i s těmi nejmenšími cestovateli.

Autobusové linky

Polsko je skvěle dostupné i autobusem, což oceníte hlavně s menšími dětmi. Cesta je obvykle kratší a pohodlnější než vlakem, a navíc se nemusíte starat o parkování. Existuje mnoho autobusových společností, které nabízejí spoje do oblíbených polských destinací pro rodiny s dětmi. Mezi nejoblíbenější patří FlixBus, RegioJet nebo Leo Express. Tyto společnosti jezdí do velkých měst jako je Krakov, Varšava, Gdaňsk nebo Vratislav, ale i do menších turistických center. Ceny jízdenek jsou příznivé, obzvlášť pokud si je koupíte s dostatečným předstihem nebo využijete některou ze slev pro rodiny s dětmi. Autobusy jsou moderní a pohodlné, vybavené klimatizací, Wi-Fi a často i zábavním systémem pro děti. Díky tomu cesta uběhne jako voda a vy si můžete užít dovolenou v Polsku naplno.

Doba cesty do Polska

Plánujete dovolenou v Polsku s dětmi a zajímá vás, jak dlouho pojedete? Doba cesty do Polska se liší v závislosti na vašem bydlišti a cílové destinaci. Obecně platí, že do jižního Polska, například do Krkonoš nebo do Krakova, se dostanete autem za pár hodin. Cesta do severního Polska, například k Baltskému moři, zabere o něco déle, obvykle kolem 8-10 hodin.

polsko dovolená s dětmi

Pro cestování s dětmi je důležité plánovat pravidelné přestávky, abyste se protáhli a zabavili se. Děti ocení zastávku na hřišti, v restauraci s dětským koutkem nebo na zajímavém místě po cestě. Pro zpříjemnění cesty si s sebou nezapomeňte vzít do auta hry, knížky, hudbu nebo filmy.

Pokud preferujete pohodlnější cestování, můžete zvážit cestu autobusem nebo vlakem. Existuje mnoho spojů, které vás dopraví do Polska, a cestování s dětmi je v těchto dopravních prostředcích obvykle pohodlnější. Nezapomeňte si však zjistit informace o zavazadlech a případných poplatcích za přepravu dětí.

Polské dálnice

Polsko je pro rodinné dovolené autem skvělou volbou a síť dálnic se neustále rozrůstá. Díky tomu je cestování po Polsku s dětmi pohodlnější a rychlejší. Při plánování trasy se ale určitě podívejte na aktuální informace o stavu dálnic a případných uzavírkách. Nezapomeňte, že na polských dálnicích platí mýtné. Na většině úseků se platí elektronicky, takže si pořiďte dálniční známku online nebo na čerpací stanici. Děti si cestu autem užijí více, pokud jim zajistíte zábavu. Vezměte jim do auta knihy, hry, tablety s pohádkami a nezapomeňte na pravidelné přestávky.

Srovnání oblíbených destinací pro dovolenou v Polsku s dětmi
Vlastnost Polské hory (např. Krkonoše) Polské moře (např. Gdaňsk)
Cena ubytování (noc/rodina) od 1500 Kč od 2000 Kč
Vzdálenost z Prahy (autem) cca 2-3 hodiny cca 6-8 hodin
Aktivity pro děti Turistika, cyklistika, bobová dráha, lanové parky Pláže, aquaparky, muzea, historické památky
Nejvhodnější období Celoročně (v zimě lyžování) Červen - srpen

Poplatky za cesty

Polsko je skvělou volbou pro dovolenou s dětmi, a to i po finanční stránce. Ceny jsou obecně příznivější než v České republice, a to včetně poplatků za cesty. Na většinu dálnic v Polsku nepotřebujete kupovat dálniční známku, výjimkou jsou pouze některé úseky. Platí se mýtné, a to buď hotově nebo kartou v mýtných branách. Pro častější cestování po polských dálnicích se vyplatí pořídit si elektronickou peněženku Autopay nebo ViaTOLL, které vám ušetří čas i starosti s placením. Ceny mýtného se liší podle typu vozidla a ujeté vzdálenosti. Kromě dálnic se v Polsku platí mýtné i na některých úsecích rychlostních silnic. Aktuální informace o mýtném a poplatcích na silnicích najdete na webových stránkách polské správy silnic. Nezapomeňte si před cestou zkontrolovat také ceny pohonných hmot, které se v Polsku mohou lišit od cen v České republice.

polsko dovolená s dětmi

Parkování v Polsku

Polsko je čím dál oblíbenější destinací pro dovolenou s dětmi a parkování hraje v plánování výletů důležitou roli. Obecně je parkování v Polsku placené ve většině měst a turistických oblastí. Ceny se liší v závislosti na lokalitě a délce parkování. V centrech měst jako je Krakov, Gdaňsk nebo Varšava počítejte s vyššími cenami a omezeným počtem parkovacích míst. V menších městech a na vesnicích bývá parkování levnější a dostupnější.

Při hledání parkovacího místa věnujte pozornost dopravnímu značení. Modré zóny jsou obvykle placené, zatímco v bílých zónách můžete parkovat zdarma po omezenou dobu. Parkovací automaty akceptují mince i platební karty. Nezapomeňte si vyzvednout parkovací lístek a umístit ho viditelně za okno auta. V turistických destinacích a u pláží se často nacházejí placená parkoviště s dostatečnou kapacitou.

Pokud cestujete s karavanem, Polsko nabízí širokou škálu kempů a stellplatzů s možností parkování a připojení k elektřině. Před cestou si ověřte dostupnost a ceny ubytování. Dodržování pravidel parkování vám ušetří starosti a umožní si užít dovolenou v Polsku naplno.

Veřejná doprava

Polsko je skvěle dostupné autem, ale i pokud se rozhodnete pro dobrodružnější cestu vlakem nebo autobusem, nebudete zklamaní. Cestování s dětmi veřejnou dopravou v Polsku je překvapivě pohodlné a cenově dostupné. Vlaková síť je rozsáhlá a moderní, s častými spoji mezi hlavními městy i menšími obcemi. Děti do 4 let cestují vlakem zdarma a starší děti, studenti a senioři mají nárok na slevy. Pokud plánujete více výletů vlakem, vyplatí se zvážit zakoupení turistické karty, která nabízí neomezené cestování po určitou dobu. Autobusy jsou další skvělou volbou, obzvláště pokud cestujete do horských oblastí nebo menších vesniček. Autobusové linky jsou husté a spolehlivé, s moderními a pohodlnými autobusy. Stejně jako u vlaků, i zde platí slevy pro děti, studenty a seniory. Větší města jako Krakov, Varšava nebo Gdaňsk mají také dobře fungující systémy MHD, které zahrnují autobusy, tramvaje a metro. Jízdenky jsou levné a dají se koupit v automatech, trafikách nebo u řidiče. Pro rodiny s dětmi je výhodné zakoupit si skupinovou jízdenku, která vyjde levněji. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob dopravy, cestování s dětmi po Polsku bude určitě příjemným zážitkem.

polsko dovolená s dětmi

Cestování s kočárkem

Polsko je pro dovolenou s dětmi čím dál oblíbenější a to z dobrého důvodu. Nabízí krásnou přírodu, hory, moře, jezera, historická města a spoustu atrakcí pro malé cestovatele. A co je skvělé? Cestování s kočárkem v Polsku není žádný horor. Většina turistických destinací je dobře vybavená pro rodiny s dětmi a i ve městech narazíte na bezbariérové přístupy a chodníky schůdné s kočárkem.

Samozřejmě, vždy záleží na konkrétním místě a typu kočárku. Pokud se chystáte zdolávat horské stezky, bude terénní kočárek s odpruženými koly nutností. Naopak pro procházky po historických centrech měst oceníte spíše lehčí a skladnější kočárek. Před cestou si proto dobře prostudujte, kam se chystáte a jaký typ terénu vás čeká. Nezapomeňte ani na praktické doplňky, jako je pláštěnka, síťka proti hmyzu nebo držák na pití.

Ať už se s kočárkem vydáte kamkoli, Polsko vás nezklame. Čekají na vás nezapomenutelné zážitky pro celou rodinu.

Půjčení auta v Polsku

Půjčení auta v Polsku pro rodinnou dovolenou s dětmi otevírá svět možností. Místo vázanosti na jízdní řády a trasy hromadné dopravy vám dává svobodu objevovat skryté kouty Polska vlastním tempem. Děti ocení komfortní přesuny bez nutnosti dlouhého čekání a vy si budete moci užít flexibilitu v plánování výletů. Ať už se chystáte k Baltskému moři, do Tater nebo za poznáním polských měst, s půjčeným autem bude vaše dovolená v Polsku s dětmi pohodlnější a zábavnější. Před cestou si ale nezapomeňte ověřit podmínky autopůjčoven, abyste si vybrali tu nejvýhodnější variantu pro vaši rodinu.

Publikováno: 29. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PetrNeruda

Tagy: polsko dovolená s dětmi | dovolená v polsku s dětmi