Dovolená Portugalsko 2023: Užijte si slunce a památky!

Dovolená Portugalsko 2023

Doprava do Portugalska

Plánujete dovolenou v Portugalsku v roce 2023 a přemýšlíte, jak se tam nejlépe dopravit? Možností je hned několik, záleží na vašich preferencích a rozpočtu. Letět můžete z Prahy nebo Vídně s přestupem, nebo si připlatit za přímý let. Ceny letenek se liší v závislosti na sezóně a dostupnosti, proto doporučujeme rezervovat s dostatečným předstihem. Pokud preferujete cestu vlastním autem, počítejte s delší dobou jízdy a nezapomeňte na dálniční známky v jednotlivých zemích. Cesta autem vám ale dává svobodu a flexibilitu v plánování trasy. Můžete se tak zastavit v zajímavých městech po cestě a poznat i jiná zákoutí Evropy. Další možností je kombinace dopravy, například let do Španělska a následný pronájem auta pro objevování Portugalska. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, přejeme vám příjemnou cestu a nezapomenutelnou dovolenou v Portugalsku!

Letecké společnosti

Plánujete dovolenou v Portugalsku v roce 2023 a přemýšlíte, jak se tam nejlépe dostat? Letecká doprava je často tou nejrychlejší a nejpohodlnější volbou. Naštěstí existuje mnoho leteckých společností, které nabízejí přímé i nepřímé lety z Prahy a dalších českých letišť do Portugalska. Mezi nejoblíbenější aerolinky patří TAP Portugal, Ryanair a easyJet. TAP Portugal, národní letecká společnost Portugalska, nabízí přímé lety z Prahy do Lisabonu, odkud se snadno dostanete do dalších destinací v Portugalsku. Ryanair a easyJet jsou nízkonákladové aerolinky, které létají z Prahy a Brna do Lisabonu, Porta a Faro. Pokud hledáte levnější variantu, zvažte let s přestupem. Například Wizz Air létá z Prahy do Porta s přestupem v Budapešti. Při výběru letecké společnosti nezapomeňte zohlednit nejen cenu letenky, ale také zavazadlové limity, časy letů a případné další poplatky. Doporučujeme si ceny letenek porovnat na srovnávačích letenek, abyste našli tu nejvýhodnější nabídku.

Ceny letenek

Portugalsko je čím dál tím oblíbenější destinací a ceny letenek se liší v závislosti na sezóně a také na tom, s jakým předstihem si letenky kupujete. Obecně platí, že nejlevnější letenky do Portugalska pořídíte mimo hlavní sezónu, tedy na jaře nebo na podzim. Pokud plánujete dovolenou v Portugalsku v roce 2023, vyplatí se sledovat akční nabídky leteckých společností. Letenky za výhodné ceny se dají sehnat i několik měsíců před plánovaným odletem.

Ceny letenek se také liší v závislosti na odletovém letišti. Obecně platí, že lety z větších letišť bývají levnější než lety z menších regionálních letišť. Pokud jste flexibilní a nevadí vám letět z jiného letiště, můžete na letenkách ušetřit nemalé peníze.

Při hledání levných letenek do Portugalska se vyplatí využít online srovnávače cen letenek. Tyto weby porovnávají ceny letenek od různých leteckých společností a agentur a pomohou vám najít tu nejvýhodnější nabídku. Mezi nejoblíbenější srovnávače cen letenek patří Kiwi.com, Skyscanner nebo Google Flights.

Nezapomeňte, že cena letenky není jediným faktorem, který byste měli při plánování dovolené v Portugalsku zvážit. Důležité je také zohlednit cenu ubytování, stravy a dalších výdajů.

Autopůjčovny v Portugalsku

Plánujete dovolenou v Portugalsku v roce 2023 a přemýšlíte nad nejlepším způsobem, jak prozkoumat všechny krásy této země? Autopůjčovny v Portugalsku jsou skvělou volbou, jak si užít flexibilitu a svobodu při objevování skrytých pláží Algarve, malebných vesniček vnitrozemí nebo pulzujících měst jako Lisabon a Porto. V Portugalsku najdete širokou škálu autopůjčoven, od mezinárodních firem jako Europcar, Hertz nebo Avis po lokální portugalské společnosti. Ceny se liší v závislosti na sezóně, typu auta a délce pronájmu. Obecně platí, že nejvýhodnější ceny najdete s dostatečným předstihem online. Nezapomeňte si porovnat nabídky a zkontrolovat podmínky pronájmu, jako jsou pojištění, počet najetých kilometrů a poplatky za dalšího řidiče. Při plánování vaší cesty autem po Portugalsku nezapomeňte, že se zde jezdí vpravo a dálnice jsou zpoplatněné. Mýtné brány akceptují hotovost i platební karty. S autem si užijete dovolenou v Portugalsku naplno.

Veřejná doprava

Portugalsko nabízí širokou škálu možností veřejné dopravy, které vám zpříjemní vaši dovolenou v roce 2023. Pro cestování mezi městy jsou ideální vlaky Comboios de Portugal (CP). Moderní a pohodlné vlaky vás dopraví do Lisabonu, Porta, Fara, na Algarve a do dalších oblíbených destinací. Pokud plánujete cestování po pobřeží, zvažte autobusovou dopravu. Autobusy Rede Expressos a Rodoviária Nacional jezdí do menších měst a vesnic a nabízejí malebné výhledy. Ve větších městech jako Lisabon a Porto se snadno dopravíte metrem, tramvají nebo autobusem. Prozkoumejte historické uličky Lisabonu legendární tramvají číslo 28 nebo se vydejte metrem do Porta a navštivte slavné vinné sklepy. Nezapomeňte si pořídit kartu Viva Viagem nebo Lisboa Card, které vám umožní výhodnější cestování veřejnou dopravou. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob dopravy, Portugalsko vás okouzlí svou krásou a pohostinností.

Vlaky v Portugalsku

Portugalsko má překvapivě rozvinutou železniční síť, která se skvěle hodí k objevování krás této země. Ať už plánujete dovolenou v Portugalsku v roce 2023, nebo jen sníte o budoucí cestě, vlaky by pro vás mohly být ideální volbou. Cestování vlakem je pohodlné, cenově dostupné a nabízí jedinečnou možnost poznat portugalskou krajinu i města z jiné perspektivy. Moderní vysokorychlostní vlaky Alfa Pendular vás spojí s Lisabonem, Portem a dalšími velkými městy během pár hodin. Pokud máte raději pomalejší tempo a chcete si užít malebné scenérie, zvolte regionální vlaky. Prozkoumejte vinice údolí Douro, projeďte se podél pobřeží Algarve nebo se vydejte do historických měst jako Sintra či Évora. Jízdenky na portugalské vlaky si můžete snadno zakoupit online, na nádražích nebo v turistických centrech. Pro častější cestování se vyplatí zvážit nákup turistické karty, která vám poskytne slevy na jízdenky i další atrakce. Takže až budete plánovat dovolenou Portugalsko 2023, nezapomeňte na vlaky!

Autobusy v Portugalsku

Portugalsko se pyšní skvělou sítí autobusových linek, které vás dopraví do všech koutů země za velmi příznivé ceny. Ať už plánujete dovolenou v Portugalsku v roce 2023 u moře v regionu Algarve, nebo vás lákají historická města jako Lisabon, Porto či Sintra, autobusy představují pohodlný a cenově dostupný způsob dopravy.

Mezi Rede Expressos, Renex či Rodoviária do Alentejo. Jízdenky je možné zakoupit online, na autobusových nádražích nebo přímo u řidiče. Doporučujeme rezervovat si jízdenky předem, zvláště pokud cestujete v hlavní sezóně. Autobusy jsou obecně moderní, klimatizované a vybavené Wi-Fi připojením. Cestování autobusem po Portugalsku je tak pohodlné a bezproblémové.

Kromě vnitrostátních linek existuje i široká škála mezinárodních spojů, které propojují Portugalsko se Španělskem a dalšími evropskými zeměmi. Pokud tedy plánujete dovolenou v Portugalsku v roce 2023 a chcete poznat i okolní regiony, autobusová doprava představuje skvělou volbu.

Tramvaje a metro

Při plánování vaší dovolené v Portugalsku v roce 2023 zvažte tamní skvělou síť tramvají a metra, obzvláště v Lisabonu a Portu. Tyto spolehlivé a cenově dostupné dopravní prostředky vám umožní snadno prozkoumat historická centra měst i okolní oblasti. V Lisabonu se propleťte úzkými uličkami čtvrti Alfama historickou tramvají číslo 28, nebo se nechte vyvézt metrem do moderní čtvrti Parque das Nações. V Portu se svezte ikonickou tramvají číslo 1 podél řeky Douro a vychutnejte si nádherné výhledy, nebo využijte metro pro rychlý přesun do centra města z letiště. Nezapomeňte si pořídit znovunabíjecí kartu Viva Viagem nebo Andante, abyste ušetřili na jízdném a užili si pohodlnou jízdu bez nutnosti kupovat jednotlivé lístky.

Taxíky a spolujízda

Při plánování dovolené v Portugalsku v roce 2023 je dobré zvážit možnosti dopravy, jako jsou taxíky a spolujízda. Taxíky jsou pohodlnou volbou pro kratší vzdálenosti, zvláště ve městech jako Lisabon a Porto. Ceny se liší v závislosti na denní době a provozu, proto je vhodné se předem informovat o tarifech. Pro delší cesty po Portugalsku můžou být taxíky dražší.

Spolujízda se stává stále populárnější alternativou, která vám umožní sdílet jízdu s místními a ušetřit tak peníze za dopravu. Existuje několik platforem a aplikací, které propojují řidiče a cestující v Portugalsku. Je to skvělý způsob, jak poznat nové lidi a zároveň si užít malebnou krajinu.

Nezapomeňte, že v Portugalsku jezdí auta vpravo a platí se mýtné na některých dálnicích. Pokud si chcete pronajmout auto, ujistěte se, že máte platný řidičský průkaz a pojištění.

Tipy na cestování

Portugalsko láká v roce 2023 na nezapomenutelnou dovolenou. Abyste si ji užili naplno, máme pro vás pár tipů. Letenky rezervujte s předstihem, ušetříte a máte větší výběr. To platí i pro ubytování, ať už preferujete hotel, apartmán nebo třeba kemp. Portugalsko má co nabídnout v každém ročním období, ale pro slunění a koupání je ideální období od května do října. Nezapomeňte si s sebou vzít adaptér do zásuvky, v Portugalsku se používají jiné typy.

Ochutnejte místní speciality jako je pastel de nata, tresky po portugalsku nebo lahodné mořské plody. V restauracích si dejte pozor na couvert, který se platí i když ho nesníte. Prozkoumejte krásy Lisabonu, Porta, Algarve i Madeiry. Pokud máte rádi víno, navštivte některý z vinných sklípků a ochutnejte portské. Pro cestování po Portugalsku je ideální auto, ale i vlaková a autobusová doprava je na dobré úrovni. Nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění, ať si dovolenou užijete bez starostí.