Chrám svaté Barbory je architektonickým klenotem

Toulky po krajinách českých Vás nemusí zavést jen do největších měst České republiky. Skončit můžete i v populárním historickém městě, kterým je Kutná Hora. Ta doslova překypuje nejrůznějšími pamětihodnostmi. Tou nejznámější památkou je bezpochyby Chrám svaté Barbory, kam se sjíždí spousta zahraničních turistů stejně, jako třeba na Zámek Lednice.

Chrám svaté Barbory a jeho historie

Výstavba tohoto chrámu probíhala v letech 1388 až 1558. Je však pravdou, že současná podoba pochází z let 1884 až 1906. Chrám svaté Barbory je pětilodní katedrálou, která je tvořena v gotickém, potažmo v novogotickém stylu. Aktuálně představuje významný římskokatolický filiální kostel v Kutné Hoře.

Historický účel této katedrály je poměrně zřejmý. Vyjádřit úctu měšťanů k Božímu Tělu. Z toho důvodu byla tato stavba vybudována až za městskými hradbami. Chrám sv. Barbory je také na seznamu Světového dědictví UNESCO, a to od roku 1995.

Důležité zajímavosti o chrámu

Jestliže Vás láká návštěva tohoto překrásného chrámu, ten pocit jistě umocní i několik níže uvedených zajímavostí. Například to, že uvnitř můžete vidět varhany pocházející z první poloviny 18. století. Ty obsahují až čtyři tisíce píšťal. Hlavní loď chrámu je vysoká 30 m, na délku má 70 m a její šířka je 40 m. Chrám svaté Barbory je tak skutečně velkým a dech beroucím objektem.

Obdivovat lze i překrásná malovaná okna, jejichž návrhy má na svědomí malíř František Urban. Ty pochází z let 1898 až 1923. Nedílnou součástí horního ochozu chrámu jsou třímetrové sochy. Umístěny jsou zde hned čtyři a každá z nich má své výstižné jméno – Obezřetnost, Spravedlnost, Statečnost a Mírnost. Hodně ceněnou součástí interiéru je barokní oltář. Ten ztělesňuje právě sv. Barboru označovanou jako patronku havířů. Jeho stáří je opravdu značné. Pochází z let 1680 až 1710.

Chrám svaté Barbory je plný podobných krás a detailů, které by neměly ujít žádnému návštěvníkovi. Tato velkolepá stavba v mnohých zanechá jistě velice příjemné pocity.

Publikováno: 17. 10. 2020

Kategorie: Památky

Autor: PetrNeruda

Tagy: Chrám sv. Barbory | Chrám svaté Barbory | Kutná hora | lodní chrám | patronka havířů