Azory dovolená: Ostrovy věčného jara čekají!

Azory Dovolená

Azorské ostrovy: ráj v Atlantiku

Azorské ostrovy, devět zelených klenotů rozesetých v blankytné rozloze Atlantiku, lákají cestovatele z celého světa. Sopečná minulost ostrovů zanechala nesmazatelnou stopu v podobě dramatických útesů, jezer v kráterech sopek a termálních pramenů. Pěší turistika je zde nezapomenutelným zážitkem, ať už se vydáte do hor s dechberoucími výhledy nebo prozkoumáváte zelené pastviny s pasoucími se kravami. Milovníci vodních sportů si přijdou na své při surfování, potápění nebo pozorování velryb a delfínů. Azorské ostrovy nabízejí klid a odpočinek v panenské přírodě, daleko od ruchu velkoměst.

Kdy se vydat na Azory

Azory se dají navštívit celoročně, záleží na tom, co od dovolené očekáváte. Hlavní sezóna je od června do září, kdy je nejtepleji a nejsušší počasí, ideální na koupání a opalování. Teploty se pohybují okolo 25 °C. Pokud preferujete mírnější klima a menší davy turistů, zvolte jaro nebo podzim. V dubnu a květnu rozkvétají hortenzie a krajina hýří barvami. Září a říjen zase lákají na pozorování velryb a delfínů. Zimní měsíce jsou deštivější, ale i tak nabízejí příjemné teploty okolo 17 °C, ideální na pěší turistiku a poznávání ostrovů.

Letenky a doprava na Azory

Na Azory se létá z Prahy s přestupem, nejčastěji v Lisabonu nebo Portu. Přímé lety bohužel nejsou k dispozici. Mezi hlavní letecké společnosti, které létají na Azory, patří TAP Portugal, Ryanair, easyJet a Transavia. Ceny letenek se liší v závislosti na ročním období a dostupnosti, ale obecně počítejte s cenou od 8 000 Kč za zpáteční letenku s přestupem. Na samotných Azorách se pak můžete přepravovat místními lety, trajekty nebo autobusy. Prozkoumejte možnosti a vyberte si tu nejvhodnější pro váš itinerář.

Ubytování na Azorských ostrovech

Azory nabízejí širokou škálu ubytování pro každý vkus a rozpočet. Od luxusních hotelů s výhledem na oceán po útulné penziony v malebných vesničkách, si tu vybere každý. Oblíbené jsou apartmány s kuchyňkou, které poskytují větší flexibilitu a nezávislost. Mnoho ubytovacích zařízení se nachází v blízkosti pláží, turistických tras a dalších atrakcí. Ceny se liší v závislosti na lokalitě, typu ubytování a sezóně. Doporučuje se rezervovat ubytování předem, zejména v hlavní sezóně.

Nejkrásnější místa Azor

Az

Aktivity a výlety na Azorech

Azory jsou rájem pro milovníky outdoorových aktivit. Vydejte se na pěší túru po sopečných kráterech a užijte si dechberoucí výhledy na ostrovy. Prozkoumejte podmořský svět při potápění nebo šnorchlování a obdivujte pestrobarevné ryby a korálové útesy. Vyzkoušejte si pozorování velryb a delfínů, kteří se v azorských vodách hojně vyskytují. Pro adrenalinové nadšence je tu možnost canyoningu, paraglidingu nebo jízdy na kajaku. Navštivte čajové plantáže Gorreana, jediné v Evropě, a ochutnejte místní speciality. Prozkoumejte historická města jako Ponta Delgada nebo Angra do Heroísmo s jejich malebnými uličkami a koloniální architekturou. Azory nabízejí nezapomenutelné zážitky pro každého.

Jídlo a pití na Azorských ostrovech

Azorská kuchyně je stejně pestrá a svůdná jako samotné ostrovy. Díky své poloze v Atlantiku jsou mořské plody středem pozornosti. Čerstvě ulovené ryby, jako je tuňák, mečoun a kanic, se grilují, dusí nebo přidávají do vydatných dušených pokrmů zvaných "caldeiradas". "Cozido", další místní specialita, se vaří v zemi nad horkými prameny a kombinuje maso, zeleninu a klobásy pro jedinečný chuťový zážitek. Nezapomeňte ochutnat "lapas", grilované mořské šneky s česnekovým máslem, a "bolo lêvedo", sladký a nadýchaný chléb, který se skvěle hodí k místnímu sýru a vínu. Azorské ostrovy se také pyšní vynikající kávou a lahodnými dezerty, jako jsou "queijadas", koláčky z tvarohu, a "malassadas", smažené koblihy posypané cukrem.

Tipy pro cestovatele na Azory

Azory jsou rájem pro milovníky přírody. Nezapomeňte si s sebou zabalit pohodlnou turistickou obuv a pláštěnku, počasí se tu mění rychle. Ochutnejte místní speciality jako cozido (masový Eintopf) nebo lapas (škeble) a osvěžte se vínem z ostrova Pico. Prozkoumejte sopečnou krajinu, vydejte se na výlet lodí za pozorováním velryb a delfínů nebo si užijte relaxaci v termálních pramenech. Letenky si rezervujte s předstihem, obzvlášť pokud cestujete v hlavní sezóně. Na ostrovech se dá snadno pohybovat autem, ale prozkoumat můžete i autobusovou dopravou.

Publikováno: 05. 06. 2024

Kategorie: dovolená

Autor: PetrNeruda

Tagy: azory dovolená | informace o dovolené na azorách